Ezeket látta már?

Hogyan bonthatóak a gyógyszerek a patikában?

2015.10.15. Módosítva: 2015.11.04.

A gyógyszertárban számtalan esetben előfordulhat, hogy nem egy teljes készítményre van szüksége a betegnek, hanem csak egy részére. Ebben az esetben kénytelenek vagyunk megbontani a terméket, ami fontos eljárási kérdéseket vet fel. Mivel a különböző termékcsoportokra jelentősen eltérő előírások vonatkoznak, érdemes áttekinteni, hogy pontosan mit és hogyan lehet szabályosan kiszerelni. A blogbejegyzésünkben a gyógyszerek, a gyógyászati segédeszközök és a tápszerek bontásáról lesz szó.

Gyógyszerek

uveggyogyszer-280x200-d00000482b25c833850b1

A gyógyszerek esetén a bonthatóság szabályai attól függenek, hogy vény nélküli vagy vényköteles készítményről van-e szó. Mivel a vényköteles gyógyszerekre vonatkozó szabályokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) segítségével egy korábbi bejegyzésünkben már részletesen áttekintettük, ezért itt csak röviden említjük meg azokat.

A vényköteles készítmények közül csak az injekciós és depot injekciós készítményeket lehet bontani. Azt, hogy szükséges-e a gyógyszer bontása, minden esetben a vényt felíró orvos dönti el. A gyógyszerésznek ez esetben nincs választási lehetősége, egész doboz felírása esetén nem bonthat, ampullára történő felírás esetén pedig ampullára szükséges kiszámolni a kiadható gyógyszermennyiséget.

A vény nélküli termékek közül a tabletta, a filmtabletta, a drazsé, a kapszula, a kúp, valamint az egyenként csomagolt por és granulátum gyógyszerformában forgalomba hozott készítmények bonthatóak, de csak akkor, ha a gyógyszer eredeti csomagolásának megbontása a gyógyszer eltarthatóságát, minőségi jellemzőit nem befolyásolja. A gyógyszerész a vény nélküli készítményeket a beteg kérésére bonthatja meg, de ez nem kötelező.

A cikk további részletei itt olvashatóak!

Forrás: Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához