Ezeket látta már?

Ezért nem ajánlott sok gyógyszer mellé grapefruitlevet inni

Gyógyszerterápia
2024. október 13. 11:40
gyógyszer grapefruit miért nem

Ön vajon tudja, hogy miért nem szabad grapefruitlevet inni több gyógyszer szedése esetén?

A citruslevek, azon belül is a grapefruitlé páratlan előnyökkel bír magas C-vitamin tartalmának köszönhetően. Ugyanakkor sokan mégsem merik fogyasztani rendszeres gyógyszerszedés mellett. Utánajártunk, kell-e aggódnunk?

Az orvosi, gyógyszerészi szakma számára már ismert jelenség az ún. grapefruitlé-interakció. A gyógyszerleírásokban szerepel is a kölcsönhatások között, hogy mely gyógyszerek azok, amelyekkel együtt fogyasztva veszélyes interakciók fordulhatnak elő.

A hatás lényege, hogy a grapefruitlé növeli, gyorsítja a gyógyszerek felszívódását, ha az előírt dózisnál (és szérumszintnél) magasabb érték jön létre, hirtelen, ez nemvárt hatásokhoz, kellemetlen mellékhatásokhoz vezethet.

Ihatok grapefruitlevet ha koleszterincsökkentőt szedek?

Lássunk egy élő példát: koleszterincsökkentők (statinok) mellett fogyasztott grapefruitlé a statin hatás "felerősítése" révén hozzájárulhat a májkárosító, izomkárosító hatás kialakulásához.

Még a gyógyszerbevételtől távolabb eső (több órával korábban/későbben) grapefruitlé-fogyasztás is veszélyes lehet, tehát ahol a betegtájékoztató erre kitér, célszerű a grapefruit gyümölcs és a grapefruitlé fogyasztását mellőzni.

Lássuk, milyen gyógyszereknél, gyógyszercsoportoknál fordulhat ez elő:

  • Sztatin típusú koleszterincsökkentők
  • Egyes vérnyomáscsökkentők, pl. a nifedipin hatóanyagúak
  • Egyes szervátültetéskor alkalmazott szervkilökődés-gátlószerek (ciklosporin)
  • Szorongásoldók (buspiron)
  • Szívritmuszavarban alkalmazott szerek (amiodaron)
  • Antihisztaminok (fexofenadin)

Természetesen nem a teljes gyógyszercsoport érintett itt sem, hanem csak a megjelölt hatóanyagokat tartalmazó készítmények. Az orvossal, gyógyszerésszel ezt mindig meg kell beszélni!

Túl magas – vagy túl alacsony gyógyszerszintek?

Nézzünk a színfalak mögé... Sok gyógyszer az ún. CYP3A4-enzimrendszer segítségével kezdi meg bomlását a vékonybélben. Ez az enzimcsoport főként a májban fordul elő, de egyéb szervekben is megtalálható. A grapefruitlé egyes anyagai pont ezt a lebomlást gátolják, blokkolják az enzimrendszert. Ezért lesz magasabb a szokásosnál a gyógyszerek vérszintje, és ezért maradnak hosszabb ideig a szervezetben.

Ráadásul a CYP3A4 enzimek szintje emberenként változó, tehát még csak nem is egyformán hathat a grapefruitlé ilyen értelemben a gyógyszerszedés mellett ...

Az újabb kutatások szerint meglepően, egyes gyógyszereknél paradox módon hat a grapefruitlé: felszívódást csökkenthet, lássunk erre is egy példát:

A grapefruitlé csökkenti az antiallergiás fexofenadine felszívódását, így hatása a vártnál, megszokottnál csekélyebb lesz.

Tudta, hogy a citrusfélék kölcsönhatása léphetnek a pajzsmirigy készítményekkel?

Ezért az e hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek leírásában szerepel, hogy nem szabad mellette grapefruitlevet fogyasztani. Ennek ok viszont nem az előző, hanem sokkal inkább a gyógyszermolekulák szállításával kapcsolatos rendszer blokkolása – ha a gyógyszer nem jut el a hatás helyére, nem is tud hatni...

Mi a legfontosabb teendő?

Amikor a beteg elolvassa a gyógyszerek dobozában lévő tájékoztató szöveget, gondosan meg kell figyelni, hogy kitérnek-e a grapefruitlével kapcsolatos megjegyzésre. Ha igen, akkor a gyógyszerszedés idején e gyümölcs és gyümölcslé fogyasztása teljes mértékben kerülendő.

Összegezve

  • Több gyógyszert nem szabad grapefruitlével fogyasztani.
  • A grapefruitlé kölcsönhatásba léphet sok gyógyszerrel, fokozva a felszívódásukat.
  • A grapefruitlé hatása felerősítheti bizonyos gyógyszerek negatív hatásait, például a májkárosító vagy az izomkárosító hatásokat.
Így befolyásolhatják az ételek bizonyos gyógyszerek hatékonyságát
Ez a cikk is érdekelheti

Így befolyásolhatják az ételek bizonyos gyógyszerek hatékonyságát



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# gyógyszer # májkárosodás # terápia # grapefruit # ételkölcsönhatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés