Ezeket látta már?

Hasogató derékfájás ellen: ezeket a krémeket ajánlja a szakgyógyszerész

Gyógyszerterápia
2024. december 30. 06:14
derékfájás, derékfájdalom, méhsüllyedés, fájdalom, inkontencia

A derékfájás gyakori panasz, de amíg néhány esetben szakorvoshoz kell fordulni, addig máskor a vény nélkül kapható patikaszerek is megfelelőek lehetnek.

A legújabb tudományos kutatási eredmények alapján nem jó döntés, ha valaki derékfájásra paracetamolos tablettát szed. Nem árt tudni, hogy a paracetamol hatása általában nem bizonyul elegendőnek a derékfájás enyhítésére, míg a diklofenákos, ibuprofénes, naproxenes vagy dexketoprofénes szerek szedése eredményre vezetőnek tűnik.

Nem megfelelő kezelések

A derékfájdalom a legtöbb embert legalább egyszer érinti élete folyamán, és sok esetben nem köthető kimutatott kóros elváltozáshoz. Gyakran az izomzat és/vagy az ízületek túlterhelése okozza a fájdalmat, ami optimális esetben 1-2 hét alatt, akár önmagától is, elmúlik.

A derékfájós betegek közül meglehetősen sokan nem részesülnek megfelelő terápiában. Egy - a neves Lancet folyóiratban megjelent - „szakmai kritika” szerint az orvosok túl gyakran és szükségtelenül alkalmaznak különféle diagnosztikai eljárásokat, fölöslegesen rendelnek erős hatású, ópioid fájdalomcsillapítókat, illetve a kelleténél gyakrabban végeznek operációkat. A túlságosan gyakran és feleslegesen alkalmazott diagnosztikai vizsgálatok (például indokolatlanul végzett MRI-vizsgálatok) során általában nem sikerül feltárni a derékfájás okát, ami egyébként az esetek jelentős részében rövid idő alatt magától is elmúlik.

Tény azonban, hogy minden harmadik betegnél egy éven belül visszatérnek a panaszok. A nemzetközi tapasztalatok alapján a követendő út az lenne, hogy a háziorvos felvilágosítaná a betegeket a mozgás és az aktív életmód fontosságáról,- javasolják a közleményt író szakemberek.

Patikaszerekkel enyhíthető tünetek

Ha a gyógyszertárban keresi a gyógyírt a derékfájós beteg, elsőként külsőleges patikaszerek (tapaszok, krémek, gélek) javasolhatók. Amennyiben ezek használata nem vezet eredményre, a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) maximum 5-7 napig való szedése javasolható.

Masszírozó mozdulatokkal kenje be a derekát, hátát:

  • Az izmok görcsök összehúzódásával járó panaszok enyhítésében kedvező hatásúak lehetnek a mentolt, kámfort, metil-szalicilátot vagy kapszaicint tartalmazó patikaszerek. A gyógynövényes szerek közül javasolhatók a rozmaring-, eukaliptusz- vagy a borókaolajat tartalmazó krémek, bedörzsölők. 
  • Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek a helyileg alkalmazott NSAID-ok, így például a diklofenákos vagy ibuprofénes krémek, gélek, tapaszok.

Nem biztos, hogy hatásos a paracetamol

A legújabb tudományos eredmények alapján a derékfájás jelentette panaszok csillapítására a paracetamolos tabletták szedése nem megfelelő. Úgy tűnik, hogy a paracetamol előírásszerű adagolása nem vezet a panaszok jelentős enyhüléséhez.

A belsőleg alkalmazott készítmények közül elsősorban az NSAID-ok (pl. diklofenák, dexketoprofén, ibuprofén, naproxen hatóanyagok) javasolhatók, ezek közül számos vény nélkül kapható. Szedésük azonban, különösen, ha nagy dózisokban, hosszabb időn keresztül szedik azokat, fokozza a gyomor- és bélrendszeri vérzések, illetve a nem-kívánatos szív- és érrendszeri események rizikóját. Öngyógyszerelés keretében maximum 5-7 napig való egyhuzamban történő adagolásuk javasolható. Ha ez alatt az idő alatt nem javulnak, vagy romlanak a derékfájásos panaszok, orvoshoz kell fordulni.

A sokak által kedvelt, és újra vény nélküli forgalomban is elérhető metamizolos fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tabletták derékfájás esetén történő alkalmazását nem támogatják a szakmai ajánlások.

Amikor azonnal szakorvoshoz kell fordulni

Nem szabad elsiklani a fölött, hogy a derékfájdalom akár súlyos betegségre is utalhat, és a legtöbb esetben javasolt szakorvosi (például ortopéd szakorvos, gerincsebész) kivizsgálás, konzultáció.

Azonnal szakorvoshoz kell fordulni a következő esetekben:

  • éjszakai fájdalom, háton fekvő helyzetben jelentkező erőteljes fájdalom;
  • a deréktáji fájdalom együtt jár lázzal, súlyvesztéssel, hasi/ kismedencei fájdalommal, alsó végtagba kisugárzó fájdalommal, zsibbadással;
  • hirtelen vagy rövid időn belül alakul ki alsó végtagi gyengeség, sántítás, járászavar, ferde testtartás;
  • széklet-, vizeletindítási vagy -visszatartási rendellenesség jelenik meg;
  • súlyos és/vagy súlyosbodó idegrendszeri tünetek jelenléte;
  • korábban sérülés, baleset érte;
  • kórelőzményben tumor, hosszan tartó szteroid-kezelés szerepel;
  • súlyviselésre fokozódó fájdalom;
  • ismert csontritkulás esetén hirtelen fellépő gerincfájdalom;
  • ha panaszok 1-2 hét után sem enyhülnek;
  • a fájdalom nem enyhül a megfelelőnek tartott gyógyszeres kezelésre, fizioterápiára, gyógytornára.

Összegezve

  • A derékfájás gyakori panasz, de nem mindig szükséges szakorvoshoz fordulni.
  • Paracetamol szedése nem hatékony derékfájás esetén.
  • Diklofenák, ibuprofén, naproxén, dexketoprofén hatékonyabb lehet a fájdalomcsillapításban.
  • Háziorvosoknak javasolják a betegek fényeztetését a mozgás és az aktív életmód fontosságáról.
  • NSAID-ok, külsőleges patikaszerek, vagy vény nélkül kapható gyógyszerek használata javasolt, de csak rövid ideig.

Olvasta már?

Mitől fájhat a hátam és a derekam? A D-vitamin hiánya is okozhatja
Cikkajánló

Mitől fájhat a hátam és a derekam? A D-vitamin hiánya is okozhatja

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# derékfájás # fájdalomcsillapító # hátfájás # fájdalom

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés