Ezeket látta már?

Asztma várandósan – szabad-e gyógyszert szedni?

Vizsgálat
2025. március 21. 10:54
asztma kezelése terhesség

Azokban a kismamákban, akik asztmával élnek, számos kérdés felmerülhet a kilenc hónap során: hogyan étkezzenek, szabad-e sportolniuk, és főként, hogy szedhetik-e az asztmagyógyszereiket, ha nem szeretnék veszélyeztetni a magzatot? Dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza, allergológus válaszában hangsúlyozta, hogy az olyan krónikus betegségek kezelésében, mint az asztma, a rendelt gyógyszerek elhagyása még terhességben sem ajánlott.

Meg kell előzni az oxigénhiányt

A helyes légzés fontosságáról a legtöbb kismama a szülés kapcsán értesül, ugyanis a megfelelő légzéstechnikával csökkenthető a szülés alatti fájdalom és így juthatunk a szervezetünk működéséhez nélkülözhetetlen oxigénhez is. Azt is fontos azonban tudni, hogy amíg a magzat az anyaméhben van, a tüdő, mint önálló légzőszerv nem működik, a köldökzsinóron keresztül a méhlepény látja el funkcióját.

- A várandósság időszakában a magzat oxigén-ellátottsága teljes mértékben az édesanyától függ. Vérszegénység, rossz lepényi működés, dohányzás, terhességi cukorbetegség, toxémia és különböző anyagcserezavarok következtében pedig csökkenhet a magzathoz jutó oxigén mennyisége. Ez azért veszélyes, mert a méhen belüli oxigénhiányos állapot a gyermeknél akár súlyos fejlődési rendellenességeket okozhat. Emiatt különösen nagy gondossággal kell felkészülni a várandósoknál az asztma gondozására, hiszen az asztmás roham is egy olyan tényező, amely oxigénhiányos állapotot idézhet elő. Az asztmás roham során a hörgők beszűkülnek, a kilégzés nehezítetté válik, köhögés, zihálás lép fel, a levegő áramlása akadályozottá válik. A rohamok eltérő súlyosságúak és hosszúságúak lehetnek, azonban az asztmás rohamok ideje alatt minden alkalommal csökken a szervezetbe jutó oxigén mennyisége - foglalja össze a tudnivalókat Potecz doktornő.

Szabad-e asztmagyógyszert szedni kismamáknak?

- Általában igaz, hogy várandósság időszakában a nők igyekeznek kerülni a gyógyszerek szedését, azonban ennek mérlegelése minden esetben szakorvos feladata. Ennek ellenére különösen a terhesség első időszakában sok kismama saját döntése alapján drasztikus mértékben csökkenti vagy elhagyja az asztma kezelésére rendelt gyógyszereket. Ez azonban nem okos döntés, ugyanis bizonyos krónikus betegségek esetében ugyanis a megfelelő gyógyszer használatával súlyosabb problémákat előzhetünk meg. Az asztma kezelésére rendelt gyógyszerek folyamatos, rendszeres alkalmazása a terhesség időszakában is nélkülözhetetlen, ez a nemzetközi ajánlás is. A nem megfelelően kezelt asztmás betegség ugyanis a terhesség időszakában okozhat magas vérnyomást, súlyos vérzést, toxémiát, szülési komplikációkat is. Előfordulhat koraszülés, az átlagosnál alacsonyabb születési súly, nő a bölcsőhalál kockázata - ismerteti Dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza. –

Természetesen várandósoknál nagy körültekintés szükséges a kezelésben, törekedni kell például a csak inhalatív gyógyszerek használatára olyan hatóanyagokkal, melyek ilyen módon a szervezetbe juttatva biztosan nem jelentenek veszélyt a magzatra és biztosítják a kontrollált állapot fenntartását. Az emellett esetleg mégis szükséges szájon át vagy injekcióban alkalmazott gyógyszerekről szintén a kezelőorvos dönt, aki a kezelés meghatározásánál figyelembe veszi az állapotot és a tünetek mértékét.

A szoptatás időszakában rendszerint a terhesség alatt szedett gyógyszerek szükségesek az asztma kezeléséhez. Ez esetben fontos, hogy az anyuka tájékoztassa erről a kezelőorvost, hogy a baba és önmaga számára is legbiztonságosabb gyógykezelést kaphassa.

Próbáljuk megelőzni az asztmás rohamot

Asztmás rohamot számtalan tényező provokálhat, aki rég együtt el a betegséggel, általában már tudja, hogy nála az allergéneken kívül például a fertőzések, az időjárás változásai, vagy akár a stressz lehet egy kiváltó ok. Ha pedig a megfelelő gyógykezelést a kezdeti jelek észlelésekor alkalmazzuk, akár meg is előzhetjük a súlyosabb rohamot. Ezek a kezdeti jelek néha már napokkal előbb jelzik az asztmás roham közeledtét, vagy közvetlenül az asztmás roham elején jelentkeznek. Ezek közé tartozhatnak jellemzően az alábbiak:

  • Elsősorban éjszaka, vagy terhelésre jelentkező gyakori köhögés.
  • Légzés nehezebbé és/vagy gyorsabbá válása.
  • Testmozgás során gyengeség érzet, különösen, ha ez sípoló légzéssel, szapora légzéssel, köhögéssel társul.
  • Meghűlés, felső légúti hurut jelei.
  • Alvászavarok.
  • A kilélegzett levegő csúcsáramlásának csökkenése (ez akár otthon is használható légzésfunkciós készülékkel mérhető).

A kezelőorvossal egyeztetve minden kismama elkészítheti a személyre szabott asztma akció tervet, amely tartalmazza a szükséges gyógyszerek alkalmazásának módját, amelyek segítségével állapotuk stabil és megelőzhetők lehetnek a súlyosabb rohamok.

Asztma terhesen: ezekre figyeljen!
Kapcsolódó cikk

Asztma terhesen: ezekre figyeljen!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

# Asztma # terhesség # várandóság # gyógyszerszedés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés