Ezeket látta már?

7 gyógyszer, amit soha ne keverjen almaecettel

almaecet gyógyszer kölcsönhatás mellékhatás alkalmazás

Bármennyire is egészséges, csak óvatosan alkalmazza.

Az almaecet régóta ismert jótékony hatásairól, így egyre népszerűbb az egészségtudatos emberek körében. Számos problémára kínálhat megoldást, a súlycsökkentéstől kezdve az emésztési zavarok enyhítésén át egészen a vércukorszint szabályozásáig. Az almaecet azonban nem csodaszer; alkalmazása során körültekintően kell eljárni. Több gyógyszerrel ugyanis is kölcsönhatásba léphet, így elengedhetetlen tudatosítani a lehetséges mellékhatásokat és konzultálnia orvosával, mielőtt napi rutinja részévé tenné.

Mire jó az almaecet?

Almaecetet igen sokan használnak emésztési zavarok enyhítésére, mivel antibakteriális tulajdonságai segíthetnek a bélflóra egyensúlyának helyreállításában. Ezen belül csökkentheti a puffadást, a gyomorégést és a székrekedést is. A vércukorszint szabályozásában is fontos szerepe lehet: kutatások szerint étkezés előtt fogyasztva lassíthatja a gyomor ürülését, ezáltal mérsékelve a vércukorszint hirtelen emelkedését, ami különösen előnyös cukorbetegek számára.

Az almaecet mindezeken túl a fogyókúrát is támogathatja, mivel fokozza a teltségérzetet, csökkenti az étvágyat. Ezen kívül külsőleg alkalmazva, a bőrápolásban is hasznos lehet, mivel segítheti a pattanások kezelésében, a gyulladások csökkentésében és a bőr pH-szintjének kiegyensúlyozásában. Hajápolásra szintén használható, mivel eltávolítja a felesleges olajokat és szennyeződéseket, ezáltal fényesebbé és egészségesebbé teszi a hajat.

Vigyázzon az almaecettel, ha ezeket a gyógyszereket, készítményeket szedi

Az almaecettel kölcsönhatásba lépő gyógyszerek közé tartoznak a cukorbetegség elleni gyógyszerek, a digoxin és a hashajtók.

Cukorbetegség elleni gyógyszerek

Az almaecet hozzájárulhat a vércukorszint szabályozásához, mivel lassítja a gyomor kiürülését és javítja a szénhidrátok felszívódását. Azonban óvatosnak kell lenni, mert vércukorszint-csökkentő gyógyszerekkel együtt használva növelheti a hipoglikémia, azaz az alacsony vércukorszint kockázatát. A hipoglikémia tünetei közé tartozik a gyengeség, gyors szívverés, izzadás, éhség, zavartság, ájulás és görcsrohamok.

Vércukorszint-csökkentő gyógyszerek például:

Ezen felül léteznek gyógynövények és táplálék-kiegészítők is, amelyek szintén csökkenthetik a vércukor szintjét:

  • fahéj
  • zöld tea
  • keserű dinnye (Momordica charantia)

Digoxin

A digoxin egy gyakran alkalmazott gyógyszer szívbetegségek, például pitvarfibrilláció és szívelégtelenség kezelésére. Fontos azonban megjegyezni, hogy a digoxin túlzott mennyisége a szervezetben toxicitást okozhat, különösen, ha a káliumszint csökken. Ennek tünetei közé tartozik a zavartság, az eszméletvesztés, légzési nehézségek, szapora szívverés, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasmenés és látászavarok. Amennyiben digoxint és almaecetet együtt fogyaszt, fontos, hogy orvosa rendszeresen ellenőrizze a digoxin és kálium szintjét a szervezetben.

Vízhajtók

A vízhajtók, vagy diuretikumok, mint például a hidroklorotiazid, Diuril (klorotiazid) és Lasix (furoszemid), segítik a szervezetből a felesleges folyadék eltávolítását, ezzel kezelve a szív- és érrendszeri betegségeket. Ezek a gyógyszerek azonban káliumot is eltávolíthatnak a szervezetből, és nagy mennyiségű almaecet fogyasztása szintén alacsony káliumszinthez (hipokalémia) vezethet. A diuretikumok és almaecet együttes használata így növelheti a hipokalémia kockázatát, amely 3,5 mmol/liter alatti káliumszint esetén alakul ki. Tünetei közé tartozik a zavartság, fáradtság, izomgörcsök, szívdobogás érzése és izomgyengeség. A hipokalémia kezelése orvosi beavatkozást igényelhet.

Hashajtók

A hashajtók a székrekedés kezelésére szolgálnak azáltal, hogy fokozzák a bélmozgást. Az almaecet és bizonyos hashajtók együttes használata növelheti a hipokalémia kockázatát, mivel ezek a szerek is káliumveszteséget okozhatnak. Ha aggódik az almaecet és hashajtók együttes használata miatt, konzultáljon orvosával.

Szívglikozidok és gyógynövények

Szívglikozidokat tartalmazó gyógynövények, mint például a gyűszűvirág, a leander és a gyöngyvirág, szintén a pitvarfibrilláció és szívelégtelenség kezelésére használatosak. Ezek a növények hasonló mellékhatásokkal rendelkeznek, mint a digoxin, és az almaecet nagy dózisban történő fogyasztása fokozhatja a toxicitás kockázatát.

Édesgyökér

Az édesgyökér egy növényi alapú termék, amely hosszú távú vagy nagy dózisú alkalmazás esetén növelheti a vérnyomást és csökkentheti a káliumszintet. Az édesgyökér és almaecet együttes szedése így fokozhatja a hipokalémia kockázatát.

Zsurló

A zsurló gyógynövény antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, főként a folyadék eltávolítására és húgyúti fertőzések kezelésére használják. Mivel a zsurló is okozhat alacsony káliumszintet, az almaecettel való együttes használata növelheti a hipokalémia kockázatát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mire jó az almaecet? Ilyen sok mindenre használhatja

Mire jó az almaecet? Ilyen sok mindenre használhatja

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

almaecet

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához