Ezeket látta már?

A renitens "magyar beteg" (a gyógyszerszedés nyomában...)

GfK: Nem szedik rendszeresen gyógyszereiket a magyar betegek! A magyar betegek jelentős része nem úgy szedi a számára felírt gyógyszert, hogy az kifejtse a tőle elvárt hatást. Megfigyelhető jelenség a szándékos "gyógyszerszabadság" is - állapította meg legújabb felmérése alapján a GfK Hungária piackutató intézet.

A viselkedési mintákra vonatkozó kvalitatív vizsgálat szerint sokan rendkívül pontosan vásárolják a vitaminokat illetve immunerősítőket, a krónikus betegségekre felírt gyógyszereket azonban csak időszakosan.

ferfi-depressio-d00000DCF2fa66d4ff067

A GfK a ConsumerScan kutatásának keretében a magyar háztartások gyógyszervásárlási szokásait vizsgálta. Ez alapján a nemzetközi szakirodalomban drug-holiday-nek nevezett "gyógyszerszabadság, gyógyszerelési szünet" Magyarországon is megfigyelhető.

A 2010 januárja és 2011 áprilisa között végzett kutatás során kétezer, Magyarország lakosságát reprezentáló háztartásban végeztek felméréseket. Ennek részeként rögzítették az egyes háztartások által vásárolt gyógyszerek vonalkódját is - mondta el Lantos Zoltán, a GfK Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója.

Jellemző módon a krónikus gyógyszerek szedését sokan bizonyos időszakokban - akár több hónapra is - felfüggesztik. Ilyen időszakok általában a karácsony-szilveszter ideje valamint a nyár, amikor a pihenés és ellazulás sokak számára a gyógyszerszedési kötelezettségektől való elszakadást is jelenti.

Érdekes gyógyszerszedési minta, ld. fentebb is, hogy míg a betegek többsége a vitamint és az immunerősítőket nagyon pontosan vásárolja és szedi, addig a krónikus betegségre felírt gyógyszert csak időszakonként.

A betegek elköteleződését viszont nagyban nehezíti a felírt gyógyszerek változásai, ha a több gyógyszert tartalmazó kezelése elemei lecserélődnek. A páciensek együttműködését próbára teszi az is, ha gyógyszert kell váltaniuk.

Abban a szakértők egyetértenek, hogy a felírt és be nem szedett gyógyszer a "legdrágább a társadalom számára, a rosszul vagy hiányosan megvalósított kezelés elmaradt hasznot, el nem ért egészségértéket jelent" - olvasható a GfK által az MTI-nek eljuttatott közleményben.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához