Rózsameténg - a rákellenes gyógynövény
Szintén "abszolút" gyógynövény, a belőle származó alkaloidokat a daganatellenes terápia számos protokolljában alkalmazzák.
Rózsameténg (Catharanthus roseus)
Hol él: A télizöldfélék családjába tartozó növény őshazája Madagaszkár, valamint Ázsia és Dél-Amerika szubtrópusi vidékei.
Küllemi leírás: Gyökere rövid, erősen elágazó. Szára 40-60 cm hosszú, egyenes, felegyenesedett, elágazó, húsos, enyhén pirosló. Levelei nyelesek, keresztben átellenesek. A virágok a hajtásvégen ülnek, ötös szimmetriájúak, fehér vagy lilás-rózsaszínűek, július-szeptember között virágzik.
Milyen drog készül belőle: levél – és gyökérdrog (herba+radix)
Mit tartalmaz: a vincristin és vinblastin nevű alkaloidokat. Ezeket ma már szintetikus úton állítja elő a gyógyszeripar, és gyógyszerként forgalmazza.
Mire alkalmazható a gyógyászatban?
A népgyógyászatban hagyományosan a cukorbetegség, bőrkiütések, fekélyek, és a fehérvésrűség (leukémia) ellen alkalmazták. Ma már kizárólag a daganatellenes terápiában kerül alkalmazásra mindkettő, ún. kemoterápiás protokollok részeként, főként ALL (akut linfoid leukémia) Hodgkin- és non-Hodgkin limfóma, szarkómák, idegrendszeri tumorok stb. esetén). Csak és kizárólag onkológus szakorvos rendelheti – és alkalmazhatja.
(forrás: wikipedia, Rápóti-Romváry: Gyógyító növények)