Gyógynövények - a vadgesztenye
A lógesztenyének, bokrétafának is nevezett, hatalmasra megnövő árnyékot adó fa termése a gyerekek kedvenc játéka, de tudjuk-e, hogy gyógyhatásokkal is bír ez a növény?
Vadgesztenye (Aesculus hippocastanum)
Hol él: a mérsékelt éghajlat egyik igen kedvelt óriásira megnövő kerti, parki díszfája, vadon is megterem, megél természetesen.
Küllemi leírás: igen jellegzetes levelei 5-7 részből tenyeresen összetettek, virágai bugában álló, fehér vagy pirosas virágok, termése tüskés tok, melyben vörösesbarna, gömbszerű, szívós és fényes magva lapul meg.
Milyen drog készül belőle: tulajdonképpen több része is virág /flos, magja /semen, újabban kérge /cortex is szolgáltat drogot a gyógyászat számára.
Mit tartalmaz: Magva: kb. 3% eszcin, kvercetin és kempferol glikozidokat, levele: kumarinokat (eszkulin), flavon-glikozidokat, cseranyagot, szterineket, kérge: kumarinokat (eszkulin), eszkuletint, szterinekat tartalmaz.
Mire alkalmazható:
Az eszcin csökkenti a kiserek áteresztőképességét, megszünteti a szöveti duzzadást, ödémát. Számos készítményben szerepel érbetegségek: krónikus vénás panaszok, lábak visszérbántalmai, nehézségérzet, ödéma, aranyeres panaszok kezelésére.
Alkalmas még izomzúzódás, fagyás és vérkeringési zavarok enyhítésére, kezelésére is, külsőleg pl. bedörzsölők, fürdők részeként. A kéregből nyert eszkulin, UV-B elnyelő anyag, fényvédő krémekben használatos.
Figyelmeztetés:
A levélből készült tea vese- és májbetegség esetén, terhesség és szoptatás ideje alatt nem fogyasztható! (A plazmafehérjékhez kötődő eszcin egyéb gyógyszerek kötődését akadályozhatja). Gyermekeknél is kellő óvatosság szükséges.
(forrás: Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, wikipedia)