Ezeket látta már?

Így gondoskodhat a családja védelméről egészségbiztosítással!

család, egészségbiztosítás, biztosítás, családi egészségbiztosítás

Mindenki szeretné biztonságban tudni a családját. Szeretteinkről sokféleképpen gondoskodhatunk. Kimutathatjuk érzéseinket egy szép, rendezett otthonnal vagy a közös családi vacsorákkal. Ha fontos számunkra a családtagjaink egészsége, akkor szervezhetünk közös sportolást vagy elkezdhetünk együtt odafigyelni az egészséges táplálkozásra.

Az egészségbiztosítással az is lehetségessé válik, hogy az egész család olcsón és kényelmesen juthasson magánegészségügyi szolgáltatásokhoz, külföldi gyógykezeléshez vagy fix biztosítási összeghez. Egy másik rendelkezésünkre álló opció az egészségpénztár, amely a célzott megtakarításban segíthet. Fontos, hogy nem muszáj választanunk a két alternatíva közül, hiszen ezek a megoldások kiegészítik egymást.

A csoportos családi egészségbiztosítás

Az magán egészségbiztosítás csoportos formában is megköthető. Ennek az egyik formáját a céges egészségbiztosítások jelentik. A másik lehetőség a csoportos családi egészségbiztosítás.

Ha családi egészségbiztosítást kötünk, akkor az egész családi biztonságát garantálhatjuk egyetlen szerződéssel. Általában minimum 2 ember és maximum 15 személy vonható be a biztosításba, de ez attól is függ, hogy a szerződésbe bevont családtagok milyen életkorúak és egészségi állapotúak. Léteznek olyan megoldások, ahol nem kötelező mindenkinek hivatalos családtagnak lenni, jöhet barát, barátnő stb.

A családi egészségbiztosítás egyik legnagyobb előnye, hogy sokkal olcsóbb, mint az egyéni szerződéskötés. Ha a családunk kórtörténetében előfordultak már az olyan kritikus betegségek, mint a rák vagy a szív- és érrendszeri problémák, akkor a külföldi gyógykezelés lehetőségét is érdemes szerződésbe foglalni.

Másik előny, az ellátás gyorsasága, mivel a családi egészségbiztosítás is magán rendszerben valósul meg, és térít/szolgáltat kisebb balesetek esetén is. Például egy nyaraláson vagy hétvégi kikapcsolódáson bekövetkező baleset esetén sokat segít ha nem a kórház ügyletén kell órákat várakoznunk egy lábujj repedés meggyógyítására, hanem magánban kb. fél óra megvizsgál egy sebész megröntgeneznek stb.

Fontos, hogy a családi egészségbiztosítás esetében is meg van határozva egy alsó és felső életkorhatár. Az újszülöttek általában 30 napos kortól kerülhetnek be a szerződésbe, míg az életkori maximum általában 64 év. Egy személy 0 és 18 éves kora között számít gyereknek, amely lényeges lehet az árak szempontjából.

Ha családtagunk külföldön találja meg élete párját, akkor a magyarországi letelepedéshez is segítségünkre lesz, ha az új családtag bekerül a családi egészségbiztosításba.

Egészségpénztár

Az önkéntes pénztárak lényege, hogy a segítségükkel tudatos lehessen a megtakarítás. Lehet a célunk egy magán nyugdíjalap létrehozása, spórolás a gyermekünk születésére, az iskolakezdésre vagy az egészségügyi kiadásokra. Az utóbbi célt szolgálják az egészségpénztárak.

Az egészségpénztári számlánkra befizetett pénzt gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök, magánorvosi ellátás vagy bármilyen egészségmegőrzéssel kapcsolatos szolgáltatás kifizetésére felhasználhatjuk.

Nagyon széles körben igénybe vehető ez a szolgáltatás, ráadásul nem csak a saját szükségleteinket elégíthetjük ki a segítségével. A közeli hozzátartozók egészségét is szolgálhatja az egészségpénztári számlánk.

A félretett összegből megvásárolható minden olyan készítmény, amely rendelkezik OGYI számmal. Az OGYI szám azt jelzi, hogy a terméket engedélyezte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet. Fontos, hogy ezek a termékek nem csak gyógyszerek lehetnek, hanem vitaminok vagy a házi betegápoláshoz szükséges eszközök is (például lázmérő vagy kötszer).

Az egészségpénztári számlánkon összegyűlt pénzből vásárolhatunk még babaápolási termékeket, szemüveget, kontaktlencsét vagy napszemüveget, illetve olyan orvostechnikai eszközöket, mint a vércukoszint- vagy vérnyomásmérő, a kerekesszék, a gyógycipő vagy a fogszabályzó. Szolgáltatások közül mindenféle szűrővizsgálat, magánorvosi beavatkozás, gyógytorna, gyógymasszázs vagy fizioterápiás kezelés fizethető a megtakarított összegből.

De vajon miért éri meg a számlanyitás?

Az egészségpénztár nem csak szabályozott mederbe tereli a takarékoskodást, hanem állami adóvisszatérítés is jár a befizetett összeg után. Ez a támogatás az évente összegyűjtött pénz 20 százaléka, de maximum 150 ezer forint.

Ezen kívül további kedvezményekre is számíthatunk azoktól a kereskedőktől és szolgáltatóktól, akik szerződésben állnak az egészségpénztárral.

További előnye ennek a megoldásnak, hogy az egészségpénztári szolgáltatások kombinálhatók az önsegélyező pénztárakéval. Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi kiadások mellett iskolakezdéskor vagy például a munkahelyünk elvesztésekor is hozzájuthatunk a félretett összeghez, egyre kedveltebb önsegélyező pénztári szolgáltatás a lakáshitelünk fizetése is ebből a keretből. Ma már szinte minden egészségpénztár egyben önsegélyezőpénztár is.

Azt azonban ne felejtsük el, hogy a befizetett pénzhez általában csak 180 nappal később lehet hozzájutni.

Egészségpénztár vagy családi egészségbiztosítás?

Az egészségpénztár és az egészségbiztosítás különböző funkciókat töltenek be, így nem muszáj választanunk a két opció közül. A két alternatíva egészen máshogy működik: az egészségbiztosítás esetében nincsen megtakarításunk, de betegség esetén a biztosító állja a kezelési költségeinket. Az egészségpénztár esetén van megtakarításunk és az egészségügyi szolgáltatásokat vagy termékeket a saját pénzünkből fizetjük ki.

Az egészségbiztosítások felhasználhatósági köre nem olyan széles, mint az egészségpénztáré. Az egészségbiztosítás segítségével olcsón járhatunk magánorvoshoz, a szükséges gyógyszereket és gyógyászati segédeszközöket pedig kedvezményesen szerezhetjük be, ha van egészségpénztári számlánk.

Ha mégis választanunk kell a két verzió közül akkor gondoljuk végig, hogy mivel járnánk jobban. Milyen gyakran fordulunk a magánegészségügyhöz? Szed valaki rendszeresen gyógyszert a családunkban? Vannak iskolás korú gyermekeink? A munkahelyünkön keresztül elérhető valamelyik szolgáltatás?

Néhány egészségpénztár esetében az összegyűjtött összegből lehetőségünk van egészségbiztosítás díjat is fizetni. Ilyen módon összekapcsolhatjuk a két szolgáltatást és kihasználhatjuk mind a két opció előnyeit. Illetve egyre több egészségpénztárban vannak biztosítás elvű egészségpénztári szolgáltatások, amiket jellemzően havi pár száz forintért igénybe tudunk venni.

Ezeket olvasta már?

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához