Ilyet még nem láttak a tóban! A balatoni vizi szörnyeteg láttán a rendőrök is meghökkentek
A magyar Mad Max, Mekk Elek és MacGyver szerelemgyereke, Waterworld a Balatonon” – ezzel a címmel posztoltak a Facebookon a Somogy vármegyei rendőrök. De legalább mentőmellényből volt rajta elég.
"A katamaránok kecses eleganciája ihlette SUP duó, amit lágyan ölel körül a Kádár-kockából bontott vízvezeték. A hevederrel hetykén felcsatolt zártszelvény vázra az ikonikus zöld-sárga szikszalag szorítja a csónakmotor-vezérlőt. Az utazás komfortjáért pedig két kényelmes kempingszék kezeskedik" – áll a bejegyzésben.
A rendőrök óva intenek attól, hogy hasonló tákolmányokkal próbálják meg a habokat szelni a Balatonon, bár megjegyzik, legalább mentőmellényből volt rajta annyi, mint ahány utasra tervezték a járművet.
A somogyi rendőrség tájékoztatása alapján nem történt eljárás az ügyben, így büntetést sem kapott a tulaj. Médiainformációk szerint bejelentés alapján figyeltek fel a rendőrök a járműre. A tulajdonos nem közlekedett vele. Azt mondta a rendőröknek, hogy bevizsgáltatja a vízijárművet.
Mit kell tudni a katamarán hajókról általában?
A világban a katamarán hajókat számos célra használják, a kereskedelmi, szórakoztató és tudományos tevékenységektől a haditengerészeti és mentőhajózásig. A mentőszolgálatok is használhatnak katamarán hajókat, mivel a sebesség és a stabil kialakítás lehetővé teszi számukra a gyors és biztonságos mentést a vízen.
A katamarán egy olyan kéttestű hajó, amelynek teste két, általában egyforma méretű és alakú, egymással párhuzamosan elhelyezkedő teste van. Az ilyen hajók leggyakrabban vitorlázó hajók, de léteznek motoros verziók is. A katamaránok előnye, hogy a kéttestű kialakításuk miatt nagyon stabilak a vízen, és kevésbé dőlnek oldalra, mint a hagyományos egyszárnyú vitorlás hajók. Emellett gyorsabbak is lehetnek, mivel a kéttestű kialakításuk miatt kisebb a vízellenállásuk.
A katamarános hajózás biztonságos - már ha a vízi járművekre vonatkozó szabálynak megfelelő az eszköz -, de nagyobb tapasztalatot és szakértelmet igényel, mint a hagyományos egyszárnyú vitorlázás. A hajózóknak meg kell ismerniük a hajó típusát, a széljárást és a tengeri viszonyokat, valamint tudniuk kell, hogyan kezeljék a hajót a biztonságos hajózás érdekében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!