Ígéretes gyógyszer a vérrák kezelésében - közel felére csökkenti a halálozás kockázatát
Egy friss tanulmányban a GSK myeloma multiplex gyógyszere, a Blenrep csaknem felére csökkentette a betegség progressziójának, illetve halálozásának kockázatát a gyógyíthatatlan vérrák szokásos kezelési módjaihoz képest.
A myeloma multiplex a vérrák egyik fajtája, az immunrendszer plazmasejtjeinek rosszindulatú daganatos megbetegedése. Az állapot során a plazmasejtek termelése kontrollálatlanná válik- ennek következtében a mielóma sejtek (rosszindulatú plazmasejtek), felszaporodnak a csontvelőben, ami gátolja a normál vérképzést.
Ezek nem csak kiszorítják a normál vérsejteket, de olyan vegyi anyagokat is kibocsátanak, amelyek belülről roncsolják a csontokat.
A mielóma multiplex gyakori betegség, a második leggyakoribb vérrák, mely általában 50-65 éves férfiakat sújtja. Kezelése főleg a plazmasejteket pusztító célzott kemoterápiával, sugárterápiával és csontvelő- transzplantációval történik.
A mielóma multiplex tünetei
- gyakori fertőzések
- vérszegénység
- veseelégtelenség
- fáradékonyság
- csontfájdalom
- gyakori csonttörések
Ígéretes gyógyszer a láthatáron
Egy friss, késői stádiumú tanulmányból kiderült, hogy Blenrep mielóma multiplex elleni gyógyszere szinte a felére csökkentette a betegség progressziójának vagy halálozásának rizikóját.
A vizsgálatban 302 kiújult vagy nehezen kezelhető myeloma multiplexben szenvedő beteget követtek nyomon, és megállípították, hogy azoknál, akik a szteroidos kezelés mellett Blenrepet kaptak, egy év elteltével 71%-uknál nem romlott tovább a betegség állapota - írja a Reuters.
- Nagyon fontosnak tartjuk, hogy olyan gyógyszert tudjunk kínálni, mint a Blenrep, amely ambulánsan alkalmazható, nem igényel kórházi kezelést és könnyen hozzáférhető - mondta Hesham Abdullah, a GSK onkológiai vezetője.
A brit gyógyszergyártó azt tervezi, hogy 2024 második felében nyújt be marketingkérelmeket a globális szabályozó hatóságokhoz.
A kutatók azonban mindehhez hozzátették, hogy az esetek 9%-ában szemmel kapcsolatos mellékhatások jelentkeztek, ám ezeket dózismódosítással könnyen vissza lehetett fordítani.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!