Ezeket látta már?

Véradók Napja: hogyan menthet életet egy egyszerű véradás?

Véradók Napja véradás donor életmentés

Köszönet és elismerés azoknak, akik önzetlenül segítenek másokon.

November 27-én, a Magyar Véradók Napján ünnepeljük az önkéntes véradókat. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a véradományok fontosságára. A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben.

Miért fontos a véradás?

A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható, csak véradással pótolható. A hazai egészségügyi intézmények ellátása éves szinten nagyságrendileg 390 000 véradással biztosítható, így a folyamatos, biztonságos ellátáshoz - munkanapokra lebontva - napi 1600-1800 véradóra van szükség.

A vérátömlesztés (transzfúzió) leginkább azoknak a betegeknek szükséges, akik nagy vérveszteséggel járó balesetet szenvedtek, vagy műtéti beavatkozásra van szükségük. Emellett számos súlyos betegség, például vérképzőszervi zavarok vagy rosszindulatú betegségek esetén is életmentő lehet, hiszen a kezelés alatt folyamatosan vérkészítményekre van szükség.

A véradás során levett vérből előállított legrövidebb lejáratú vérkészítmény (trombocita készítmény) csupán 5 napig használható fel. Ezért különösen fontos, hogy a véradások folyamatosak legyenek, hogy mindig rendelkezésre álljanak a szükséges vérkészítmények a betegek számára.

Hány embert menthet meg egy véradással?

Érdemes tudni, hogy egyetlen véradás akár három ember életét is megmentheti, így minden egyes adományozott egység vér hatalmas jelentőséggel bír.

Minden egység levett vérből háromféle vérkészítményt állítanak elő:

  • vörösvérsejt-koncentrátumot,
  • thrombocyta-koncentrátumot,
  • friss fagyasztott plazmát.

Ezeket a készítményeket akár három különböző beteg is megkaphatja.

Az egészségügyi szakemberek szerint a rendszeres véradás nemcsak másoknak segít, hanem a véradónak is hozzájárulhat az egészségéhez, mivel serkenti a vörösvérsejtek termelését és javítja a vérkeringést.

Ki lehet véradó?

Csak egészséges ember adhat vért, védve ezzel a véradó és a vért kapó beteg egészségét is. Véradásra az jelentkezhet, aki már elmúlt 18 éves, de még nincs 65 esztendős és testsúlya eléri az 50 kg-ot, a felső súlyhatár 140 kg (erről a kivizsgáló orvos dönt). Első véradók esetén a felső korhatár 60 év. A nők évente, azaz 365 napon belül maximum 4, a férfiak maximum 5 alkalommal adhatnak vért. Másik fontos kritérium pedig, hogy két véradás között legalább 56 napnak el kell telnie, ugyanis ennyi időre van szüksége a szervezetünknek, hogy regenerálódjon.

Először 1954. november 27-én adományoztak kitüntetéseket a sokszoros véradóknak. A véradás nélkülözhetetlen a betegek gyógyulásához, akik életükért küzdenek, legyen szó súlyos balesetekről, műtétekről vagy más betegségekről.

Hol lehet vért adni?

Ma már nemcsak a kórházakban, hanem különböző mobil véradóállomásokon is lehetőség van vért adni, így bárki hozzájárulhat az életmentéshez.

A Magyar Vöröskereszt Véradás telefonos applikációján keresztül bárki tájékozódhat a hozzá legközelebb lévő véradási helyszínről vagy a kedvenc véradási helyszínén történő legközelebbi esemény időpontjáról.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához