Ezeket látta már?

Véradás: hogyan zajlik, mennyi ideig tart, mennyi vért vesznek le?

véradás, menete, magyar vöröskereszt

Egyetlen véradással akár 3 ember életére is hatással lehetünk.

A megfelelő minőségű és mennyiségű vérkészlet biztosításához naponta 1600-1800 önkéntes véradóra van szükség.

Mennyi ideig tart a véradás?

A nyári hónapok során – kilépve a hétköznapok rutinjából – fontos felhívni az emberek figyelmét, hogy ilyenkor is iktassák be a napirendjükbe az önkéntes véradást. A Magyar Vöröskereszt 85 éve felelős a hazai véradók toborzásáért, és immár hagyományává vált, hogy nyaranta külön kommunikációs felhívást intéz a véradók felé, emlékeztetve őket: legyenek a jó ügy részesei!

A vér csak véradással pótolható, ezért nélkülözhetetlen az emberek bevonása ebbe a fontos társadalmi ügybe” – hívja fel a figyelmet Váradi Mariann, a Magyar Vöröskereszt véradásszervezésért felelős országos szakmai vezetője.

A véradás a kapcsolódó adminisztrációval, előzetes orvosi vizsgálattal, magával a vérvétellel és utána a kis pihenővel együtt általában 1 óra alatt lezajlik. Arra kérünk minden egészséges felnőttet, hogy szánjon időt az önkéntes véradásra a nyári hónapok alatt is. Annak érdekében, hogy megkönnyítsük a részvételt, országszerte változatos helyszíneken, naponta szervezünk véradó alkalmakat.

Ki adhat vért?

Bárki lehet véradó, aki elmúlt 18 éves és a testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot. Önkéntes véradás során 450 milliliter vért vesznek le, amelyből háromféle vérkészítmény állítható elő, így fordulhat elő, hogy valaki egyetlen véradásával akár három ember életére lehet hatással.

Idén a Magyar Vöröskereszt a pikírt humor eszközével is él, így emlékeztetnek: leszünk szívesek életet menteni! „Sokan tisztában vannak a véradás társadalmi jelentőségével, mégis olykor mondvacsinált kifogásokkal élnek” – hangsúlyozza Dr. Barta Ágnes, a Magyar Vöröskereszt kommunikációs vezetője. – „Az idei kampányunk során őket is megszólítjuk – humorosan. Összekacsintunk velük, jelezzük, hogy noha olykor mindannyian halogatunk, de ha szükség van rá, igenis leszünk szívesek vért adni. Természetesen nem engedjük meg magunknak, hogy kizárólag egy szűk célcsoportra fókuszáljunk; a kampány számos elemet tartalmaz, hiszen célunk, hogy a véradás fontosságának üzenete minél több emberhez elérjen.

A tervezett véradási alkalmakról és időpontokról a leendő véradók a www.veradas.hu oldalon és a Magyar Vöröskereszt új Véradás applikációjából tudnak tájékozódni.

Mire kell figyelni a véradásnál?

Azok, akik rendszeresen adnak vért, rendszeres orvosi ellenőrzésben részesülnek.

Véradásnál fontos, hogy a donorok megfelelően hidratáltak legyenek a donáció időpontjában, és hogy előtte megfelelően táplálkozzanak, de kerüljék a zsíros ételeket, a dohányzást és az alkoholt. A leadott vért nagyon szigorú előírások és eljárások szerint vizsgálják. Ugyanakkor a donorok fehérje- és antitestszintjét folyamatosan ellenőrzik, hogy biztosítsák egészségüket és jóllétüket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Véradás és plazmaadás - ez a különbség a kettő között

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

plazmaadás

Forrás: Magyar Vöröskereszt
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához