Ezeket látta már?

Itt a vége: Trump kilépteti Amerikát a WHO-ból

Trump kiléptet Amerika WHO hírek

Ez ez egyik első intézkedése az új elnöknek.

Hétfőn Donald Trump elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok kivonul az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), ami jelentős lépést jelent a globális közegészségügyi együttműködés terén. A döntés már az elnöki mandátuma első napján komoly kritikákat váltott ki a szakértők körében.

Trump vs. WHO

Trump régóta éles bírálója a WHO-nak: már 2020 júliusában hivatalosan megkezdődött az Egyesült Államok kilépése, miután a Covid-19 világjárvány terjedése egyre súlyosabbá vált. Ugyanakkor Joe Biden, a következő elnök, az első intézkedései között leállította a folyamatot, hangsúlyozva a nemzetközi közegészségügyi válaszok fontosságát.

- A WHO átvert minket, az Egyesült Államokat. Ez többé nem fog megtörténni – mondta Trump, amikor aláírta a rendeletet.

A legfrissebb végrehajtási rendeletben Trump arra hivatkozik, hogy a WHO nem kezelte megfelelően a Covid-19 világjárványt, és hogy a szervezet nem hajtotta végre a szükséges reformokat, valamint nem bizonyította függetlenségét a politikai manipulációktól.

Az új elnök ráadásul hozzátette, hogy az Egyesült Államok túl sok pénzt juttat a szervezetnek más nemzetekhez képest, nem mellesleg 2020-ban Trump többször is vádolta a WHO-t, hogy segíti Kínát a Covid-19 eredetének eltussolásában.

A teljes kilépés azonban egy évig tartó folyamat, és az Egyesült Államoknak továbbra is finanszíroznia kell a szervezetet.

Sokan bírálják Trump döntését

Miközben 2020-ban mindkét politikai oldal törvényhozói kritizálták a WHO-t, amikor Trump először bejelentette a kilépést, sokan elítélték az elnök döntését, különösen egy globális járvány idején. Nancy Pelosi, a képviselőház akkori elnöke ezt „értelmetlen lépésnek” minősítette, míg Lamar Alexander, egykori republikánus szenátor, aki a szenátus egészségügyi bizottságát vezette, szintén ellenezte..

Dr. Ashish Jha, aki a Biden-adminisztráció alatt a Covid-19 válasz-koordinátoraként dolgozott, „stratégiai hibának” nevezte a döntést.

- A WHO rendkívül fontos szervezet – az Egyesült Államok távozásával politikai űr keletkezik, amelyet Kína fog betölteni – nyilatkozta Jha a CNN-nek adott interjújában.

- Ez egy rendkívül súlyos elnöki döntés. A kivonulás komoly sebet ejt a globális egészségen, és még mélyebb sebet a saját országunkon – értett egyet Lawrence Gostin, a Georgetown Egyetem közegészségügyi jogi professzora, aki hozzátette az ABC News-nak, hogy "ez nem Kína elleni nyomásgyakorlás. Ez az Egészségügyi Világszervezet kibelezése."

Jha rámutatott arra is, hogy a WHO-ból való kilépés gyengíti a szervezetet, mivel az Egyesült Államok szakértelme és erőforrásai kulcsszerepet játszanak a globális járványok kezelésében.

A politikai vezetők mellett közegészségügyi szakértők is bírálták Trump döntését, és arra figyelmeztetnek, hogy ennek következményei lehetnek az amerikaiak egészségére nézve. Egyes vélemények szerint ez a lépés visszafordíthatja a fertőző betegségek, például a malária, a tuberkulózis és a HIV és AIDS elleni küzdelem terén elért eredményeket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához