Ezeket látta már?

Ők a legbefolyásosabb szereplők a magánegészségügyben

Top30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben

Újra a Magyar Tudományos Akadémián debütál a kiadvány.

A tavalyi hatalmas siker után az idei Top30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben című kiadvány újra közzéteszi azoknak a személyeknek a listáját, akik jelenleg a legnagyobb hatással bírnak a szektorra, legyenek azok kórházigazgatók, orvosok, szakértők vagy egészségpolitikusok. A 30 fős lista publikálása mellett a kiadvány idén is megvizsgálja a szektor legégetőbb kérdéseit: hogyan képesek a páciensek megfizetni a magánellátást; hogyan kezeli a magánegészségügy a krónikus munkaerőhiányt. A Top30 kiadvány idei kiemelt témája a lézeres látásjavító műtétek helyzete.

A Top30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben kiadvány célja, hogy átfogóan mutassa be a nagyközönségnek és a szakmának a magyar magánegészségügyet, rálátást adjon az aktuális trendekre, a változások hátterére és azokra a döntéshozó, nagy befolyású emberekre, akik a folyamatokat irányítják.

Lengyel Lívia egészségügyi közgazdász, a Top30 kiadvány főszerkesztője kiemelte: “A magazin szakmai tartalmaira adott elismerő visszajelzések évről-évre megerősítenek bennünket abban, hogy a top 30-as lista összeállítása mellett, körbe kell járnunk a magánegészségügy legforróbb témáit is. Idén ez a finanszírozás, az egészségügyi munkaerőhiány helyzete, valamint a lézeres látásjavító műtétek.”

A Top30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben kiadvány gazdasági elemzése bemutatja a top 30 vezető fekvő- és járóbeteg ellátó intézet listáját is, kitérve a piac koncentrációjára. A bevételek nominális változását mutatja, hogy míg egy évvel ezelőtt 1 milliárd forintos éves bevétel volt szükséges a listába kerüléshez, az idei számban a 30. szereplő már 1,4 milliárdos éves árbevételről számolt be. 2023-ban a magánegészségügyi szolgáltatóknál átlagosan 16%-os árbevétel-növekedést figyelhettünk meg, ami reálértéken inkább stagnálást jelent, mint emelkedést. A Top30-as lista szereplőinek összes bevétele elérte a 170 milliárd forintot. A kiadvány bevételi rangsora idén először tartalmazza az alapítványi egyetemek magánegészségügyi vállalkozásait, melyben mind a három orvosi egyetem magánszolgáltatója be tudott kerülni a Top30 közé.

Lengyel Lívia közgazdász, egészségügyi szakértő, a Top30 kiadvány főszerkesztője hangsúlyozta:

“Az elmúlt üzleti évet a lassú növekedés és a csökkenő nyereség jellemezte. Az infláció, az energiaárak robbanása, valamint a forint árfolyamvesztése már 2022 őszén megviselték a magánegészségügyi szektort, év végére jócskán megtorpant a lendület. 2023 tavaszára pedig már egyértelművé vált, hogy a páciensek egészségre fordítható pénze jelentősen megcsappant, sokan nem vették igénybe a magánszolgáltatásokat, illetve későbbre halasztották. A magánszektor a növekedés helyett a stabilizációra rendezkedett be.”

A 2024-es évet tekintve a Top30 kiadványban megszólaló cégvezetők optimisták, ezt már a kilábalás időszakaként érzékelik. A pozitív várakozásokat azonban kevésbé a páciensek anyagi helyzete, mint az állami egészségügy nehézségei indokolják. De az infláció csökkenése is közrejátszik, hogy folyamatosan növekszik az érdeklődés mind a magánegészségügyi szolgáltatások, mind az egészségbiztosítások iránt.

Az egészségpénztárak - az adóvisszatérés lehetőségének köszönhetően - növekszenek, dinamikusan emelkedik mind a csatlakozók száma, mind költések.

A kutatások szerint, a magyar lakosság 50%-a még mindig zsebből fizeti a magánellátást. A további költések 14%-a az egészségpénztárból, körülbelül 12%-a pedig biztosítási vagy munkáltatói finanszírozásból történik. A nagyobb összegű beavatkozásokat - évről évre növekvő mértékben - hitelből finanszírozzák a betegek. A tavalyi évben ez az arány elérte a 8%-ot.

Az idei Top30 kiadvány kiemelten foglalkozik az egészségügyi munkaerő hiányával, ami a magánszektort is érinti. A biztonságos, minőségi és gazdaságos működéshez stabil csapatra van szükség, ám a magánszektorban is egyre nagyobb nehézséget jelent a megfelelő munkaerő toborzása. Mindeközben általános a magas bérelvárás, azonban az állami szektorban elérhető kiegészítő juttatásokkal, pótlékokkal a magánszféra nem tud versenyezni, a magas bérigények már nehezen kigazdálkodhatóak. A Top30 magazin arra keresi a választ, hogy mi lehet a szektor, illetve a munkaerőpiac megoldása erre az égető problémára.

A Top 30-as lista szereplői:

  1. Dr. Babai László (Prima Medica)
  2. Bartók János (UNION Biztosító)
  3. Dr. Börzsei-Knoll Veronika (Emineo Magánkórház)
  4. Budai József (OTP Egészségpénztár)
  5. Dr. Csermely Gyula (RMC Clinics)
  6. Dr. Csernavölgyi István (Budai Egészségközpont)
  7. Fábián Gergely (TritonLife csoport)
  8. Dr. Fábián Lajos (TritonLife csoport)
  9. Haraszti Péter (TritonLife csoport)
  10. Dr. Hupuczi Petronella (Maternity Magánklinika)
  11. Dr. Karai Gábor (Teladoc)
  12. Dr. Kirschner András (Swiss Medical)
  13. Dr. Kóka János (Doktor24)
  14. Kókay András (Pozitron-Diagnosztika)
  15. Kovács Antal (Doktor24 - Da Vinci)
  16. Kovács Róbert (Semmelweis Kft.)
  17. Lancz Róbert (Doktor24)
  18. Lévai Richárd (Synlab)
  19. Dr. Mári Róbert (Wáberer Medical Center)
  20. Dr. Moravcsik Bence Balázs (Budapesti Mozgásszervi Magánklinika)
  21. Dr. Papik Kornél (Dr. Rose Magánkórház)
  22. Dr. Rékassy Balázs
  23. Dr. Sinkó Eszter (Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ)
  24. Dr. Soós Miklós (Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum)
  25. Dr. Szócska Miklós (Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ)
  26. Straub Fanni
  27. Ahmet E. Usta (Duna Medical Center)
  28. Dr. Váradi Péter (Prémium Egészségpénztár)
  29. Dr. Vasas István (Kardirex)
  30. Dr. Végh Attila

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához