Engedélyezték a chlamydia és a gonorrhoea első otthoni tesztjét
Azoknak, akik attól tartottak, hogy chlamydiájuk vagy gonorrhoeájuk van, eddig orvosi rendelőben kellett vizsgálatot végeztetniük.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) engedélyezte az első chlamydia és gonorrea (gonorrhoeaI otthoni tesztek forgalmazását. A HIV után ez az első, az FDA által engedélyezett teszt, amely lehetővé teszi a szexuális úton terjedő fertőzések könnyebb otthoni tesztelését.
A New York-i és dublini székhelyű LetsGetChecked által készített Simple 2 Test november 15-én megkapta az FDA piaci engedélyét.
Eddig azoknak, akik attól tartottak, hogy esetleg chlamydiájuk vagy gonorrhoeájuk van, orvosi rendelőben kellett vizsgálatot végeztetniük.
Ezentúl a nem lesz szükség receptre, és online is megvásárolható a teszt. Ez a csomag tartalmaz egy egészségügyi kérdőívet, hüvelyi tampont vagy vizeletmintát - a Simple 2 gyűjtőkészlet segítségével vehet mintát -, majd elküldi laboratóriumi kiértékelésre. A teszteredményekről online értesítés küldenek. Ha a teszt pozitív, vagy az eredmények érvénytelenek, az egészségügyi szolgáltató nyomon követi a folyamatot és értesíti a mintát beküldőt.
"Ez az engedély fontos közegészségügyi mérföldkő, amely több információt nyújt a betegeknek egészségi állapotukról saját privát környezetükben" - mondta Dr. Jeff Shuren, az FDA igazgatója.
Az otthoni diagnosztikai tesztek szélesebb körben használt lehetőséggé váltak a Covid-19 világjárvány idején, és Shuren szerint az FDA szívesen támogatja, hogy az emberek több lehetőséget kapjanak otthoni diagnosztikai tesztekhez.
Peter Foley, a LetsGetChecked alapítója és vezérigazgatója egy elmondta a CNN-nek, hogy a teszt „felhatalmazza az egyéneket arra, hogy otthonról proaktívan kezeljék egészségüket.”
Fertőző betegségek
A gonorrhoea és a chlamydia gyakori fertőző betegségek, amelyek óvszer nélkül, orális, anális és vaginális szex során átadhatók egyik partnerről a másikra. Mindkét fertőzés antibiotikummal kezelhető.
A világjárvány idején megnövekedett szexuális aktivitás, valamint a szexuális úton terjedő fertőzések ritkábban történő szűrése felgyorsította e betegségek terjedését világszerte.
A gonorrea (gonorrhoea) tünetei közé tartozik a gyomor- vagy kismedencei fájdalom, a fokozott hüvelyi folyás, a fájdalmas vizelés és a menstruáció közötti vérzés. Sokan nem észlelnek semmilyen tünetet, ezért a rutin szűrések fontosak a megfertőződés elkerülése érdekében.
Kezelés nélkül a fertőzés súlyos és maradandó egészségügyi károsodást okozhat. Ha átterjed a vérbe, disszeminált gonococcus fertőzést okozhat, amely ízületi gyulladáshoz, bőrproblémákhoz és tenosynovitishez vezethet, ami fájdalmat és duzzanatot okozhat. Ez az állapot akár életveszélyessé is válhat.
A CDC szerint a chlamydia esetek is emelkedtek a fertőzöttek száma. 2021-ben több mint 1,6 millió megbetegedést jelentettek az ügynökségnek, így abban az évben ez volt a leggyakoribb jelentendő szexuális úton terjedő fertőzés az Egyesült Államokban. A tünetek közé tartozik a fájdalom vagy égő érzés vizelés közben, fájdalom szex közben, hasi fájdalom, rendellenes hüvelyi folyás, duzzadt vagy érzékeny herék, valamint a végbélnyílás körüli vérzés.
A chlamydia maradandó károsodást is okozhat a női reproduktív rendszerben, és megnehezítheti a későbbi teherbeesést. Méhen kívüli terhességet is okozhat, amikor a terhesség az anyaméhen kívül történik.
Ismernie kell szexuális egészségét
STI - Sexually Transmitted Infections - azaz a szexuális úton terjedő betegségek és fertőzések együttese, amelyek szexuális érintkezéssel kerülnek átadásra.
A fertőzésnek mindenki ki van téve, nemtől és szexuális orientációtól függetlenül. Egy fel nem derített és tünetmentes fertőzés komoly problémát okozhat a gyermekvállalás előtt állóknak, a felelős szexuális életet élő párkeresőknek, a komoly kapcsolatban elköteleződőknek, a partnereiket gyakran váltóknak és persze azoknak is, akik már tüneteket is észlelnek magukon.
Bármelyik célcsoportot is nézzük, a tudatosság fontos: tisztában lenni saját szexuális egészségünkkel éppen úgy hozzátartozik a mindennapokhoz, mint az egészségünket érintő legalapvetőbb információk.
A cél a megelőzés, hogy elkerülje a későbbi, akár súlyos szövődmények kialakulásához vezető megbetegedéseket, önmintavételes vizsgálatokkal gyorsan és egyszerűen van rá lehetőség - olvasható a Synlab weboldalán.
Önmintavételes tesztek hazánkban
Az STD kórokozókkal való fertőződés bármely aktív szexuális életet élő személyt érinthet. A vizsgált kórokozók által okozott STD fertőzések spontán nem gyógyulnak, viszont eredményesen kezelhetőek, terjedésük megelőzhető. A hosszabb ideig fennálló, kezeletlen fertőzésnek súlyos szövődményei is lehetnek, ezért az időben történő felismerés alapvető fontosságú. Mivel a fertőzés tünetmentesen is fennállhat, így a teszt elvégzése tünetek hiányában is javasolt, ezúton megakadályozhatja, hogy partnerének észrevétlenül átadja a fertőzést.
- STD kórokozók kimutatására vizeletmintából: A teszt azon leggyakoribb, szexuális együttléttel terjedő kórokozók kimutatására szolgál, melyek a nemi szervek akut fertőzéses megbetegedéseit idézhetik elő. Fontos hangsúlyozni, hogy a vizsgált kórokozók által okozott STD fertőzések kezelhetőek, terjedésük megelőzhető, így az időben történő felismerés nélkülözhetetlen.
- A magas kockázatú HPV fertőzés kimutatására vizeletmintából: A teszt a HPV magas kockázatú típusainak jelenlétét vizsgálja vizeletben. A HPV a leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó mindkét nemet érintően, a szexuálisan aktív felnőttek 80%-a átesik élete során a fertőzésen. A HPV fertőzés legsúlyosabb következménye a vírus okozta különféle daganatos elváltozások – méhnyakrák, hüvelyi-, szájüregi-, torok-, hímvessző- és végbélrák - kialakulása, mely jellemzően hosszú, évekig tartó folyamat. Rendszeres HPV szűrővizsgálattal időben kimutatható a rákkockázatot jelentő fertőzés, így lehetőség van a rákos elváltozás kialakulásának megelőzésére.
- Speciális kockázatú STD kórokozókkal való fennálló és korábbi fertőződés kimutatása vérvétellel: A vérvételes teszt 4 speciális kockázatú, döntően szexuális együttléttel terjedő kórokozókra vonatkozóan nyújt információt, mely kórokozók a véráramba kerülve súlyos, több szervrendszerre kiterjedő megbetegedést, változatos tüneteket és súlyos szövődményeket okozhatnak. A tesztelés során a kórokozók jelenlétét, illetve a korábbi fertőződésre utaló immunválaszt is vizsgálják. A szűrőteszten túl, annak pozitivitása esetén a vizsgálat részét képezik az azokhoz tartozó további megerősítő, ún. reflex- és konfirmációs markerek vizsgálatai is.
Olvasta már?
- Nemi úton terjedő betegségek: így óvhatja meg magát tőle
- Nőgyógyászati fertőzések: bizonyos tüneteknél, ne halogassa az orvost!
- Chlamydia (klamídia): oka, tünetei és kezelési lehetőségei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!