Így alakítja át a kormány szülészeti ellátást
Alacsonyabb ellátottságú osztályokon is lehet szülni, de csak komplikációmentes terhesség esetén.
Februárban jelent meg az a törvénytervezet, amely a szülészeti ellátás alapvető reformjáról szól és hétfőn lépett életbe, miután a Belügyminisztérium rendelete megjelent a Magyar Közlönyben – írja a 24.hu.
A rendelet alapján a kórházakban bevezetik az I. progresszivitási szintű szülészeti ellátást, ami azt jelenti, hogy alacsonyabb ellátottságú osztályokon is lehet szülni, de csak komplikációmentes terhesség esetén. Ezeken a szülészeti osztályokon nem lesz koraszülött intenzív osztály (PIC), valamint újszülött szakápoló, aneszteziológus és intenzív terápiás orvos sem. Ugyanakkor 30 percen belül elérhetőnek kell lennie az ilyen ellátásnak.
Azonban lesz a szülészeteken császármetszés végzésére alkalmas műtő és ébredő/megfigyelő helyiség, valamint biztosítani kell a sürgősségi szüléslevezetést és az ambuláns szülészeti ellátást is. A hétfőn megjelent rendeletben nem szerepel, mely kórházakban vezetik be az alapfokú szülészeti ellátást.
A minisztérium azzal indokolta a változtatásokat, hogy a lakossági igények hívták életre azokat, és céljuk, hogy alacsony kockázatú terhességek esetén „intézményi keretek között, alacsonyabb ellátási szinten, családias, bensőséges légkörű szülészeteken” biztosítsák a szülészeti ellátást.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!