NNGYK: a kismamáknak javasolt a szamárköhögés elleni emlékeztető oltás
Az oltatlan újszülöttekre a legnagyobb kockázatot a velük találkozó és az ellátásukban részt vevő családtagok jelentik, akik saját maguk is hordozhatják a baktériumot.
A magyar védőoltási rendszernek köszönhetően nincs szamárköhögés-járvány, a betegség szórványosan fordul elő, de a várandósoknak javasolt a szamárköhögés elleni emlékeztető oltás, mert az az újszülöttet is védi - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn a honlapján.
Emlékeztettek arra: Európa néhány országában - így Ausztriában, Dániában és Norvégiában - már 2023-ban megkezdődött a szamárköhögéses (pertussis) esetek számának emelkedése, míg számos további országban csak 2023 végén vagy 2024 tavaszán.
Magyarországon ez év 20. hetétől nőtt a bejelentett pertussis-gyanús esetek száma, az elmúlt öt hétben a heti esetszám 16-21 között volt. Idén eddig összesen 153 szamárköhögés-gyanús megbetegedésről érkezett bejelentés. A laboratóriumi vizsgálatok 65 esetben megerősítették, 37 esetben nem támasztották alá a klinikai diagnózist, a többi esetben a vizsgálatok még nem fejeződtek be - írták.
Közölték: Magyarországon a legtöbb eset szórványosan fordul elő, néhány esetben családon belüli halmozódást tapasztaltak, országos járványról nem lehet beszélni. A szamárköhögés cseppfertőzéssel terjed és mivel baktérium okozza, a betegség antibiotikummal jól kezelhető. A népegészségügyi központ közlése szerint a felnőtteknél és az oltottak körében jellemzően enyhén zajlik le a betegség.
Felhívták a figyelmet arra: a legveszélyeztetettebbek a csecsemők, akik 2 hónapos korukban kapják meg a szamárköhögés elleni oltást. Hozzátették: a csecsemőknél a betegség lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet. Magyarországon két, az otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében igazolódott, hogy a halál oka a szamárköhögés és annak következtében kialakult szövődmények voltak.
Az oltatlan újszülöttekre a legnagyobb kockázatot a velük találkozó és az ellátásukban részt vevő családtagok jelentik, akik saját maguk is hordozhatják a baktériumot - figyelmeztettek. Ezért azt kérték, hogy a szülést követő első 6-8 hétben ne menjenek vendégségbe az újszülöttel, kerüljék a zsúfolt helyeket, korlátozzák az újszülöttet látogatók fogadását.
Az újszülött immunrendszere még részben védtelen a környezeti hatásokkal és fertőzésekkel szemben - jegyezték meg.
Az NNGYK felhívta a figyelmet arra, hogy a csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában részt vevők számára is javasolt a védőoltás.
Jelenleg a szamárköhögés elleni újraoltáshoz szükséges oltóanyag országos lefedettséggel hozzáférhető a patikák számára, és a vakcina elérhetőségét a hatóság folyamatosan monitorozza - írták.
Mik a szamárköhögés tünetei?
A betegség lefolyása 3 fő fázisra osztható.
1. Hurutos szakasz
Általában 1-2 hétig tart, és hasonlít a vírusok által okozott légúti megbetegedésekre. Rossz közérzettel, enyhe köhögéssel, orrfolyással, orrdugulással indul, általában láz nélkül, de hőemelkedéssel is járhat. Szövődmények (középfülgyulladás vagy hörgő- és tüdőgyulladás) esetén már jelentkezhet láz is.
2. A legsúlyosabb fázis
Rohamokban jelentkező, kínzó, húzó köhögés jellemzi. Ez a szakasz akár egy hónapnál is tovább tarthat. A köhögési rohamok után a beteg kimerül, az arcán vörös vagy kékes bőrszín jelentkezhet, és hányás is előfordulhat, főleg csecsemőknél és kisgyermekeknél. A tünetek éjszaka súlyosbodnak.
3. Oldódási szakasz
Ez 3-6 hétig is eltarthat. Ebben a szakaszban továbbra is jelentkezhetnek köhögési rohamok, de ezek gyakorisága és intenzitása fokozatosan csökken.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!