Ezeket látta már?

Ilyen állapotban van Robert Fico - vészjósló előjelekről beszélt egy orvos

Robert Fico állapota nekrózis kórház

A miniszterelnök-helyettes tett bejelentést róla.

Robert Fico szlovák kormányfőn a szerdai merénylet után ötórás műtétet hajtottak végre, pénteken pedig újabb operáción esett át.

Robert Kalinák védelmi miniszter és miniszterelnök-helyettes a besztercebányai Roosevelt kórházban tett látogatása után tartott sajtótájékoztatón Zuzana Dolinková egészségügyi miniszterrel közösen szomaton.

Mint bejelentettték, Robert Fico eszméleténél van, s Robert Kalinák egy rövid ideig már beszélt is vele, de mint mondta: a kommunikáció lehetőségei a sérülések súlyosságából adódóan korlátozottak.

Kalinák megismételte a miniszterelnök állapotával kapcsolatban egy nappal korábban tett kijelentését is, miszerint „egyelőre még nem sikerült győzni”.

Hozzátette: egyelőre nem számolnak azzal, hogy az elkövetkezendő egy-két napban a miniszterelnököt átszállítanák valamelyik pozsonyi kórházba, ugyanakkor megjegyezte: a kormányfőt ellátó orvosi csapat jó munkát végez és teljes bizalmukat élvezi.

Kalinák kérdésre elmondta: a kormány politikai irányvonala nem változott és nem változik, ám a történések tükrében szükség lesz arra, hogy „rendet teremtsenek”.

A nekrózis nem jó jel

Egy cseh orvos szerint a szlovák miniszterelnök állapota jóval súlyosabb, mint azt sokan gondolnák - írta meg a blikk.hu.

"A lőtt seb után megmaradt elhalt szöveteket távolították el" – mondta el a Blesknek Miriam Lapuníková, a besztercebányai Roosevelt Egyetemi Kórház igazgatója.

„A nekrózisok kialakulása azt jelenti, hogy a szövetekben kiterjedt pusztulás ment végbe" – tette hozzá Pavel Postulka.

Postulka 30 éve dolgozik orvosként, és nagyon súlyosnak minősítette Fico állapotát. "Abban a pillanatban, amikor a sérülés helyén nekrózis kezd kialakulni, ez azt jelenti, hogy a sérülés nem képes gyógyulni, nem képes a szövetek regenerálására" –mondta. Szerinte a nekrózis kialakulása két negatív hatáshoz is vezet:

  1. csökkenti az egészséges szöveteket, amelyek a jövőben hiányozni fognak,
  2. és veszélyes méreganyagokat is termel. 

"Elborítanak egy már amúgy is meghibásodott szervezetet, és tovább súlyosbítják az amúgy is súlyos állapotot" - mondta Postulka.

Mindezeken túl megterheli a májat és a vesét is, valamint a szívet. A miniszterelnökről pedig köztudott, hogy kettős bypassműtéten átesett súlyos szívbeteg. Állandóan vérhígítót szed, ami azt jelenti, hogy a vére kevésbé alvad, ami ebben a helyzetben rendkívül aggasztó" – tette hozzá a gerinc- és ízületi fájdalmas állapotok kezelésére szakosodott orvos. Ha egy ötórás beavatkozást követő napon nefrektómiát (az elhalt szövetek sebészi kimetszése) kell végezni, az nem sok jót ígér a szakértő szerint.

Mit jelent a nekrózis?

A nekrózis egy orvosi kifejezés, amely a szervezet sejtjeinek vagy szöveteinek elhalását vagy pusztulását jelenti. A nekrózis a sejthalál egy ellenőrizetlen típusa, amely a sejt természetes élettartamának vége előtt következik be. A patológusok a nekrotikus szót egy nagy szövetterület leírására használják, amely elhalt nekrózis következtében. A sejthalál másik gyakori típusa az ún apoptózis. Mi okozhat nekrózist? Bármi, ami megsérti a sejtet, elhaláshoz vezethet. A leggyakoribb okok a toxinnak való kitettség, a fertőzés, a véráramlás elvesztése és a trauma. A gyorsan osztódó rákos sejtek is elhalhatnak nekrózisban. A nekrózisnak többféle formája létezik, például

  • szívizomszövet nekrózisa (szívinfarktus),
  • bőrön kialakuló nekrózis (gangréna),
  • vagy a csontok nekrózisa (avaszkuláris nekrózis).

A kezelése függ az adott eset okától és súlyosságától, és lehetőség szerint az elhalt szövetek eltávolítására vagy más terápiás beavatkozásokra irányul. Az elhalás általában irreverzibilis folyamat, azaz a halott sejteket nem lehet visszaállítani.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így kaphat el kórházi fertőzéseket: betegektől és dolgozóktól is megfertőződhet

Mi a tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: Egészségkalauz/MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához