Penészgombát találtak több "pufiban" extrudált kukoricapehely snackben
Egy tesztelésben 19 féle extrudált kukoricapelyhet vizsgáltak. Az eredmény megdöbbentő.
Kukorica rágcsálnivalók a felülvizsgálatban
Egy népszerű német fogyasztói oldal ezúttal a köznyelvben csak pufinak nevezett extrudált kukoricapelyheket vizsgálta meg tüzetesen. A tesztben szereplő 19 féle termékből 10 penészgomba toxinokkal volt szennyezett, háromban pedig kisebb-nagyobb mennyiségű ásványi olajat találtak. A vizsgálatok olyan mikotoxinokat is kimutattak, mint a zearalenon (hormonhatású, lehetséges rákkeltő), az ochratoxin A (potenciálisan mutagén és rákkeltő) vagy a deoxinivalenol (hatással lehet az emésztő-, az ideg- és az immunrendszerre, valamint a vérképzésre). A kukoricapelyhek sótartalma is aggasztó volt, a termékek harmadában a nátrium mennyisége meghaladta a 100 grammonkénti 0,1 grammot, a WHO szerint ilyen termékeket nem szabad gyerekeknek reklámozni. - írja Facebook oldalán a Rizikometer.
Az értékelésnél csupán 4 termék kapott „kiváló” minősítést (többek között a dm sajátmárkás pufija), ezekben legfeljebb nyomokban lehetett kimutatni penészgomba toxinokat. 3 kukoricás snack „elégtelennek”, 4 pedig „nem megfelelőnek” bizonyult.
Alapvetően mindegy , hogy a kukorica hagyományos vagy ökológiai gazdálkodásból származik, mivel a penészgombák minden gabonafajtában felléphetnek a szántóföldi időjárástól függően és a tárolás során is.
Ez az oka annak, hogy a gabonaalapú élelmiszerek megkérdőjelezhetőek
Mivel az Európai Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (EFSA) szerint a kicsik viszonylag nagy mennyiségű gabonaalapú táplálékot fogyasztanak, amikor hat hónapos koruk körül elkezdik a kiegészítő táplálékot, ezért ebben a korban vannak a legnagyobb általános kitettségnek kitéve a testsúlyuk alapján, a mérgező penészgombáknak.
Ezek a penészmérgek vannak a kukorica rágcsálnivalókban
De térjünk vissza a kukoricafalatokban lévő penészméregekhez. A teszt során a következőkkel találkoztak:
- A deoxinivalenol (DON) a trichotecének csoportjába tartozik, amelyek megtámadják az emésztőrendszert, és hatással lehetnek az idegrendszerre, a vérképzésre és az immunrendszerre.
- A zearalenont (ZEA) a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) valószínűleg rákkeltőnek minősítette, és hormonhatásúnak is tekinthető.
- Az ochratoxin A (OTA) potenciálisan mutagén és rákkeltő hatású.
Egyes termékekben a mért értékek meghaladják az EU rendeletben a kiegészítő élelmiszerekre meghatározott határértékeket. A rendeletet a közelmúltban alapvetően felülvizsgálták, és az új változat 2023 májusa óta van érvényben.
Mikotoxinok
Azonban nem terjed ki két másik mikotoxinra, amelyek számos vizsgált kukorica snackben találhatók: a T-2 és a HT-2. Két kukoricás snack meghaladja a jelenlegi, tíz éves irányelvet – hat másik termék pedig több mint a felét használja fel.
A T-2/HT-2 toxinok szintén trichotecének, de lényegesen mérgezőbbek, mint a DON. Az uniós szakértők jelenleg az iránymutatás szigorításáról tárgyalnak. A felülvizsgálat tervezete az irányérték jogilag kötelező határértékké történő átalakításáról, valamint a csecsemőknek és kisgyermekeknek szánt feldolgozott gabonatermékek értékének jelentős csökkentéséről szól.
Egyes kukorica rágcsálnivalók ásványolaj-komponenseket tartalmaznak
A penészmérgek mellett az ásványolaj is problémát jelent a tesztben – igaz, kisebbet. A mi szempontunkból a laboratóriumi elemzés háromszorosára enyhén emelkedett ásványolaj komponenseket mutatott ki; kilenc másikban legalább nyomokban. Ezek telített ásványolaj-szénhidrogének (MOSH) , amelyek felhalmozódhatnak az emberi zsírszövetekben, nyirokcsomókban és olyan szervekben, mint a lép, a máj és a tüdő.
Bár eddig nem ismertek toxikus hatások, az adatok még mindig túl ritkák ahhoz, hogy a hosszú távú hatásokat meg lehessen ítélni.
Túl sok só
További kritika: Hat termék bemutatása magas sótartalmuk ellenére célcsoportként vonzza a gyerekeket.
A WHO Europe 2023-as táplálkozási profilja szerint az ilyen nassolnivalók nem reklámozhatók gyerekeknek, ha 100 grammonként 0,1 grammnál több nátriumot tartalmaznak. A gyerekeknek szánt tesztben szereplő termékek harmada meghaladja ezt az értéket.
Gyerekfalatok: Mire lehet odafigyelni?
- Váltakozzon a különböző rágcsálnivalók és márkák között, hogy elkerülje az egyes problémás anyagok túlzott adagját.
- A gyerekek szeretnek ropogtatni, de a rágcsálnivalók általában kevés egészséges tápanyagot tartalmaznak. A gyümölcsök és zöldségek ízletes snacknek is ideálisak – és sokkal egészségesebbek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!