Ezeket látta már?

PTE: új diagnosztikai és műtéti eljárások az epilepszia kezelésében

PTE új diagnosztikai műtéti eljárás epilepszia kezelés

Az epilepszia kezelését illetően új diagnosztikai és műtéti eljárások állnak rendelkezésre gyógyszerrezisztens esetekben.

Jelezték, az epilepszia kezelésében jelentős előrelépések történtek a közelmúltban, így a komoly mellékhatásokkal járó gyógyszerek helyére célzott, kevesebb mellékhatással járó készítmények léptek. Ezzel együtt a gyógyszerrezisztens esetekben új diagnosztikai és műtéti eljárások állnak rendelkezésre. Olyanok, mint a rejtőzködő fókuszok megtalálására alkalmazott sztereotaxiás EEG eljárás, amelyet Magyarországon először Pécsen vezettek be - tájékoztatta a Pécsi Tudományegyetem az epilepszia világnapján kiadott közleményében az MTI-t.

Mint írták, az epilepsziával élők 60-70 százaléka gyógyszeres kezeléssel tartósan rohammentessé tehető, amennyiben pedig nem használnak a gyógyszerek, akkor jön szóba az epilepszia műtéti kezelése, amelyhez a szükséges eszközpark és szakértelem két helyen található meg Magyarországon: Budapesten az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézetben, valamint Pécsen, az Idegtudományi Centrumban.

Janszky Józsefet, a Magyar Epilepszia Liga Elnökét, egyben a PTE Klinikai Központ Neurológiai Klinikájának igazgatóját idézve közölték: a legtöbb betegség tünetei azt jelzik, hogy valami nem működik jól a testünkben, az epilepsziában viszont túlságosan is jó az idegsejtek közötti ingerületátvitel, és az egyensúly hirtelen felborulása okozza a rohamot.

Éppen ezért - fejtette ki a professzor - egy epilepsziával élő nem tudhatja, hogy a következő pillanatban ura lesz-e testének, és bár a roham pár másodperc alatt véget érhet, utána sokáig megmaradhat a zavart tudatállapot. Ez a kiszámíthatatlanság óriási pszichológiai terhet jelent.

Még számos kérdés akad az egyes gyógyszerek hatékonysága és lehetséges mellékhatásaik, a rohamokat kiváltó okok kapcsán. Ezek megválaszolásához rengeteg adat, illetve azok hatékony feldolgozása és értelmezése szükséges, és ezt a célt szolgálja a pécsi klinikusok által a Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium (TINL) keretében létrehozott adatbázis - írták.

Az egy éve folyó adatgyűjtő munka következő fázisa, az adatok feldolgozása 2025 áprilisában kezdődik meg, és a remények szerint már a közeljövőben jelentős előrelépést hozhat az epilepsziával élők ellátásában az egész országban - olvasható a közleményben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához