Rekordszámú PSA-szűrés történt a prosztatarák korai felismerése érdekében
Országszerte több mint 70 helyszínen, összesen 350 időpontban végeztek ingyenes, vérvételes PSA-vizsgálatot a jelentkező férfiaknak.
2024 őszén, az országos férfiegészség-kampány keretében több ezer férfi vett részt PSA-vizsgálaton, körülbelül 10 százalékuknál mértek emelkedett PSA-szintet.
Kiemelkedő érdeklődés mellett zárult a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége, a Magyar Urológusok Társasága, az Országos Kórházi Főigazgatóság, háziorvosok és a Johnson&Johnson közös férfiegészség-kampánya, amelynek célja a széles körű tájékoztatás és a prosztatarák korai felismerésének elősegítése volt. A prosztatarák a magyar férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka: a betegség miatt naponta 4 embert veszítünk el.[1]
A 2024 utolsó negyedévében zajló kampány keretében országszerte 6022 férfi vett részt ingyenes PSA-vizsgálatokon. Az egyszerű vérvételen alapuló PSA-szűrés azért fontos, mert segítségével időben, már akkor felfedezhető a prosztatadaganat, amikor az még hatékonyan kezelhető, vagy akár teljesen meggyógyítható. A vizsgálatok során 568 esetben (csaknem 10 százalék) mutattak ki emelkedett PSA-szintet, ami további kivizsgálást tett szükségessé.
A közel három hónapos kampány során a Magyar Rákellenes Liga munkatársai és önkéntesei, az OKFŐ által a szűréssorozatba bevont állami ellátóhelyek egészségügyi dolgozói, valamint a csatlakozó háziorvosok országszerte több mint 70 helyszínen, összesen 350 időpontban végeztek ingyenes, vérvételes PSA-vizsgálatot a jelentkező férfiaknak.
A szűrések nemcsak egészségügyi intézményekben – urológiai osztályokon, szakrendeléseken és háziorvosi rendelőkben – zajlottak, de vidéki közösségi eseményeken, a helyi Egészségfejlesztési Irodák és a Magyar Rákellenes Liga által szervezett egészségnapokon, sőt olyan, a férfiak körében népszerű nagyrendezvényeken is, mint a Csabai Kolbászfesztivál vagy a fővárosi PontyShow. A kampány elsődlegesen a leginkább veszélyeztetett, ötven év feletti korosztályt célozta meg.
Nagy volt az érdeklődés
Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke hangsúlyozta, a szűrések iránt folyamatos és kiemelkedő volt az érdeklődés:
- A kampány látványosan cáfolta azt a közkeletű vélekedést, hogy a férfiak nem mobilizálhatók az egészségük érdekében. Önkénteseink 3278 férfinál végezték el a PSA-vizsgálatot. Az ugyancsak fontos, hogy olyan településekre is eljuttattuk a szűrővizsgálatokat, amelyek általában kimaradnak a hasonló kezdeményezésekből”.
A szűrésen részt vevő férfiak visszajelzései alapján a kampány rendkívül pozitív fogadtatásra talált. A vizsgálaton részt vevők különösen nagyra értékelték, hogy a PSA-teszt egy egyszerű vérvétellel elvégezhető, így elkerülhették sokak által rettegettnek tartott rektális (végbélen keresztül történő) vizsgálatot, ami gyakran az egyik legnagyobb visszatartó erő a férfiaknál, ha az urológus szakorvos felkereséséről van szó. A szűrést végző szakemberek minden esetben részletesen tájékoztatták a résztvevőket az eredményekről: ha a PSA-szint magasabb volt az átlagosnál, részletes urológiai kivizsgálást javasoltak. Többen jelezték, hogy ennek hatására meg is tették a szükséges lépéseket. Számos esetben egy rövid beszélgetés vagy néhány biztató szó is elég volt ahhoz, hogy akiknél emelkedett PSA-szintet mértek, továbblépjenek és felkeressék az urológus szakorvost további vizsgálatok elvégzését kérve.
"Gyerünk, Apukám!"
A kampány keretében a partnerek az ingyenes szűrővizsgálatok mellett átfogó egészségügyi felvilágosító kampányt is folytattak, mind a hagyományos, mind a közösségi médiában, illetve a www.psaszures.hu weboldalon és a rádióban. Az aktív sajtókommunikációt kiegészítette a Magyar Szervátültetettek Szövetsége által működtetett és az Aktív Magyarországért Államtitkárság által támogatott Millió Lépés program őszi fordulója, amely „Gyerünk, Apukám!” szlogennel, a többiek mellett Gundel Takács Gábor kampánynagykövet közreműködésével ösztönözte mozgásra és egészségtudatosságra a férfiakat. A résztvevők napi rendszerességgel kaptak egészségmegőrzésről szóló üzeneteket, tájékoztatást a szűrővizsgálatok fontosságáról, valamint motiváló videókat tekinthettek meg, és kvízjátékokban tesztelhették tudásukat.
- A Millió Lépés program bebizonyította, hogy a rendszeres mozgás mellett az egészségtudatosságra is képes nevelni, ösztönözni. Tudatosan, a feleségek, édesanyák, gyermekek segítségével szólítottuk meg a férfiakat a Gyerünk, Apukám! őszi kampányunkban. Nagyon büszkék vagyunk, hogy ezzel hozzájárulhattunk a PSA-szűrések sikeréhez is – nyilatkozta Dr. Grózli Csaba, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének stratégiai és orvosigazgatója.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság együttműködésének köszönhetően az eredetileg tervezett 3000 PSA-vizsgálatot a kampány végére sikerült megkétszerezni.
Dr. Révész János, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgatója hangsúlyozta:
- Örömmel fogadtuk kezdeményezésüket, amit szívesen támogattunk. Az elért részvételi számok tükrében a kampány rendkívül sikeresnek bizonyult. Bízunk abban, hogy hasonló projektek életre hívásával és ismétlésével hozzájárulhatunk a férfiegészség megőrzéséhez.
A kampányban részt vevők 10 százalékánál emelkedett PSA-szintet mértek
- A prosztatarák korai felismerését célzó országos kampány kiemelkedő eredménnyel zárult. Az urológiai szakrendeléseken, osztályokon összesen 2744 PSA-vizsgálatot végeztünk el, amelyek közel 10 százalékánál találtunk emelkedett értéket. A kampány sikerének kulcsa az egészségügyi ökoszisztéma különböző szereplőinek példaértékű összefogásában és a modern, többcsatornás kommunikációban rejlett: az orvosszakmai szervezetek, a betegszervezetek, az állami szereplők és a gyógyszeripar egyik vezető cége közösen dolgozott azért, hogy személyre szabott üzenetekkel és motiváló tartalmakkal érjék el a férfiakat, így ösztönözve őket a szűrővizsgálaton való részvételre – értékelte az eredményeket Prof. Dr. Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója. Hozzátette, hogy a Magyar Urológusok Társasága az urológiai betegségek megelőzése és korai felismerése mellett kiemelt figyelmet fordít a lakosság egészségügyi edukációjára is, ez lesz a következő szakmai konferenciájuk témája is.
- 2024 novemberében több háziorvosi praxis csatlakozott a PSA-szűrő kampányhoz. A Point-of-Care készülékek segítségével a vizsgálat helyben és azonnal elvégezhető, ami jelentősen megkönnyíti a páciensek számára a szűrésen való részvételt. Célunk, hogy a PSA-vizsgálatok a háziorvosi rendelőkben széles körben elérhetővé váljanak. Ennek érdekében nemcsak a készülékek beszerzését támogatjuk, hanem előrehaladott szakmai egyeztetéseket folytatunk arról is, hogy a háziorvosok jogosultak legyenek laborbeutaló kiállítására – ismertette Dr. Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója és országos kollegiális szakmai vezető háziorvos.
A prosztatarákról
A prosztatarák a férfiak körében világszerte az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés;[2] élete során minden nyolcadik férfi szembesülhet a diagnózissal. Hazánkban ez a betegség adja a férfiaknál előforduló összes rákbetegség 8-10 százalékát, és ez a férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka: évente 1100–1400 férfi hal meg prosztatarákban.[3]
Sajnos a betegek egy részét előrehaladott, sokszor áttétes stádiumban fedezik csak fel, amikor az életkilátások már jelentősen rosszabbak[4]. A PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjének vérvizsgálattal történő mérése hatékony eszköz a betegség korai felismerésére. A prosztatarák a kezdeti stádiumban jellemzően tünetmentes, az időben felismert betegség ugyanakkor jól kezelhető, sőt akár gyógyítható is. A rendszeres PSA-szűrés különösen ajánlott 50 év felett, amikor a prosztatarák kialakulásának kockázata jelentősen nő. Azoknak pedig, akiknek a családjában férfiágon prosztatadaganat vagy anyai ágon emlő-, méh- vagy petefészekrák fordult elő, már 45 éves kortól javasolt a szűrés[5].
Fontos, hogy az emelkedett PSA-szint önmagában még nem jelent daganatos elváltozást[6], hiszen számos más tényező, például jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, -gyulladás vagy bizonyos gyógyszerek szedése is befolyásolhatja azt.[7] De a normálisnál magasabb PSA-érték mindig indokolja az urológiai szakorvosi kivizsgálást a pontos diagnózis felállítása érdekében.
Felhasznált irodalom
[1] SOTE Urológiai Klinika https://semmelweis.hu/urologia/2016/10/12/prosztatarak/ Utolsó felkeresés: 2025. 01. 08.
[2] https://www.cancer.org/research/acs-research-news/prostate-cancer-is-number-1-for-118-countries-worldwide.html 2025. 01. 14.
[3] https://daganatok.hu/prosztatarak/a-prosztatarak-eredete-gyakorisaga-es-viselkedese Utolsó felkeresés: 2024. 09. 24.
[4] MAGYAR ONKOLÓGIA 65:1–25, 2021, A prosztatarák korszerű ellátásának feltételrendszere a betegek jó életminőségben eltöltött, hosszabb túléléséért – https://publicatio.bibl.u-
szeged.hu/25803/1/prosztatax.pdf Utolsó felkeresés: 2025. 01. 08.
[5] SOTE Urológiai Klinika https://semmelweis.hu/urologia/2016/10/12/prosztatarak/ Utolsó felkeresés: 2025. 01. 14.
[6] MAGYAR ONKOLÓGIA 65:1–25, 2021, A prosztatarák korszerű ellátásának feltételrendszere a betegek jó életminőségben eltöltött, hosszabb túléléséért – https://publicatio.bibl.u-
szeged.hu/25803/1/prosztatax.pdf Utolsó felkeresés: 2025. 01. 08.
[7] MAGYAR ONKOLÓGIA 65:1–25, 2021, A prosztatarák korszerű ellátásának feltételrendszere a betegek jó életminőségben eltöltött, hosszabb túléléséért – https://publicatio.bibl.u-
szeged.hu/25803/1/prosztatax.pdf Utolsó felkeresés: 2025. 01. 08.
Összegezve
- Országos férfiegészség-kampány keretében több ezer férfi vett részt ingyenes PSA-vizsgálaton.
- Körülbelül 10 százaléknál mértek emelkedett PSA-szintet.
- Kampány keretében országszerte 6022 férfi vett részt ingyenes PSA-vizsgálatokon.
- A kampány nagy érdeklődést váltott ki, a szűrések több mint 70 helyszínen zajlottak.
- A vizsgálaton részt vevők pozitívan fogadták a kampányt és az egyszerű vérvételen alapuló PSA-szűrést.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Prosztatarák vagy prosztatagyulladás - így tehet különbséget köztük