Háromezer polgármesternek írtak civilek, hogy lépjenek fel a szemétégetés ellen
Összefogtak a lakosok az egészségük érdekében.
Több mint 3000 polgármesternek küldött levelet a Levegő Munkacsoport és a Habitat for Humanity, öt pontban foglalva össze, mit tudnak tenni azért, hogy visszaszoruljon a lakossági szemétégetés. Ez ugyanis nemcsak egészségkárosító, de jogsértő is.
A magyar lakosság közel egyharmada éget több-kevesebb rendszerességgel hulladékot. A Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodáját évente több százan keresik fel azzal, hogy mit tehetnek a településükön terjengő, égetésből – legtöbb esetben hulladék eltüzeléséből – fakadó bűz ellen. A tanácsok között szerepel az önkormányzat felkeresése is, ám a visszajelzések szerint sok település vezetői nem ismerik sem a lehetőségeiket, sem a felelősségüket abban, hogy ezt a rendkívül egészségkárosító tevékenységet visszaszorítsák.
Az ország több mint 3000 településének októberben küldött levél összefoglalja, hogy milyen lehetőségei vannak az önkormányzatoknak a szilárd anyagokkal történő lakossági tüzelés okozta szennyezés csökkentésére, illetve az illegális égetések megszüntetésére. Mivel a lakossági hulladékégetés legfontosabb oka az ismerethiány és a felelőtlenség, már széles körű szemléletformálással is lehet bizonyos eredményt elérni. A rászorulóknak pedig – megfelelő ellenőrzés mellett – fűtési támogatást kell nyújtani. A notórius égetőket sok esetben a helyi közterület-felügyelet, rendőrség és civil szervezetek segítségével lehet eltántorítani káros szokásuktól. A jegyző, illetve a közterület-felügyelet közreműködhet az ellenőrzésben és szankcionálásban a telkeken belül jogellenesen felhalmozott hulladékok esetén (amelyeket általában elégetésre szánnak a lakosok).
Bendik Gábor környezetvédelmi szakjogász, a Levegő Munkacsoport munkatársa megállapította:
- Az illegális égetések elleni fellépés tipikus esetben a járási hivatalokhoz tartozik, azonban egy-egy ilyen hivatalnál tucatnyi településen kellene a lakossági bejelentéseket kivizsgálni, vagy saját ellenőrzéseket végezni, amire a gyakorlatban nem jut energia. Ráadásul ők általában csak munkanapokon dolgoznak, reggel 8-tól délután 5-ig, míg a jogsértő tüzelésekre többnyire hajnalban és este, valamint hétvégén kerül sor. Ezért is óriási felelősség hárul az önkormányzatokra az emberek egészsége, élete megóvásában.
Egy részletesebb tájékoztatót és videót is készített a Levegő Munkacsoport, amelyekben az önkormányzatok lehetőségeiről tájékoztat.
A Levegő Munkacsoport várja polgármesterek válaszát a kiküldött levelére arról, hogy milyen intézkedéseket hoztak, illetve hoznak az illegális lakossági égetések felszámolására, hogy közzé tudja tenni a jó gyakorlatokat.
Magyarországon légszennyezés évente körülbelül 12 ezer ember korai halálát okozza, és ezek az emberek átlagosan mintegy 12 évet veszítenek az életükből. A rossz levegő évi egymillió megbetegedésért is felelős. Az ezek miatti gazdasági károk pedig meghaladják az évi 1500 milliárd forintot.
Összegezve
- Az illegális lakossági égetések elleni fellépésről küldtek levelet 3000 polgármesternek.
- A lakosság közel egyharmada éget rendszeresen hulladékot.
- Sok település vezetője nem ismeri a lehetőségeiket az égetés visszaszorítására.
- A Levegő Munkacsoport tájékoztatót és videót készített az önkormányzatok lehetőségeiről.
- Magyarországon a légszennyezés évente körülbelül 12 ezer korai halált okoz.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!