Orvosmeteorológia: hopp, hirtelen ugrás a télből a tavaszba!
A Meteo Klinika részletes tájékoztatása szerint hihetetlen, hogyan tudunk hirtelen átugrani a -10 fokos fagyokból az áprilisi +15 fokos tavaszba.
Nagy baj, hogy az év leghidegebb napjai helyett tavaszi idő érkezik - rendkívüli humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai következményekkel számoljunk!
Ránk tör az áprilisi tavasz az év leghidegebb napjai helyett
Szinte példátlan ez az időjárási helyzet, 3 hónapos ugrás a naptárban
Nézzük meg most, hogy mit és miért tapasztalhatunk ebben a rendkívül összetett humánmeteorológiai helyzetben.
Az időjárás 4 dimenzióban zajló folyamat, aminek a döntő része a légkör magasabb rétegeiben zajlik és a talajszint, ahol élünk, ez csak egy réteg a folyamatok szempontjából. Tegnap részleteztük hogy vasárnap a melegfronttal együtt havazás, havas eső, ónos eső érkezésére számíthatunk, miközben erős melegfronti hatást terhel bennünket. Ennek az az oka, hogy a magasban történik a drasztikus melegedés, ami, a talajszinten csak késleltetetten, hétfőtől jelenik meg. Ezért a melegfronti hatások is 2 fázisban, eltérő módon jelentkeznek vasárnap, illetve hétfő folyamán.
Jól mutatja ez a meteogyógyászat összetettségét, és azt is, hogy az időjárás-érzékenység eredményes kezelésének miért feltétele az alapos kivizsgálás és az erre alapozott személyre szóló terápia. Pedig, megfelelő módszerekkel ma már a súlyos időjárás-érzékenység is eredményesen kezelhető, olyan esetekben is amikor sokféle panasz jelentkezik. És most, ebben a roppant összetett, extrém változásban is nagyon sokan fognak jelentős tüneteket tapasztalni. A talajon is bekövetkező gyors melegedés és az erős viharos szelek komolyan megterhelik a keringési rendszert, és jelentősek az idegrendszeri hatásai. Nő a sztrókok, infarktusok, trombózisok veszélye, szívelégtelenség, nehézlégzés gyakrabban jelentkezhet, erősen ingadozhat a vérnyomás. Több a rosszullét, a szédülés, szokatlan feszültség, akár szorongásos és pánikszerű reakciókkal is reagálhatunk az egyéni érzékenység és a területenként eltérő humánmeteorológiai hatások függvényében.
Északkeleten lesz kiegyensúlyozottabb a hőmérséklet, itt hétfőn még csak minimális melegedés, viszont borult idő és csapadék is várható. Ugyanakkor délnyugaton erős felmelegedésre, akár 15 C-fokra, de viharos szélre számíthatunk. Főleg ezen a területen lesz a legrosszabb a fejfájósok, migrénesek helyzete, és a gyulladásos folyamatok erősödése is várható.
A következő napokban pedig már a 15 C-fok feletti rekord hőmérsékletek is megérkeznek.
Szabadtéri programok
Aki bírja az erős szeleket többnyire kedvező feltételekre számíthat a kültéri programok lehetősége szempontjából. Északon kisebb csapadék, délen erős szelek várhatók. Több helyen süt ki tartósabban a nap. Nagyon erős melegedés, melegfronti hatás.
Balesetveszély
Magas lesz vasárnap a baleseti veszélyeztetettség. A fontosabb zavaró feltételek: gyenge eső, viharos szél, erős melegedés. A legfontosabb meteogyógyászati hatások: melegfronti hatás, romló menetstabilitás, gyakoribb rosszullétek, fokozott figyelmetlenség, lassuló reflexek.
Milyen idő lesz?
Hétfőn északon-északkeleten tartósan borongós, helyenként párás, ködös marad a levegő, itt szitálás, reggel gyenge ónos eső előfordulhat. Máshol változóan felhős-napos, kora tavasziasan enyhe idő várható többfelé élénk, erős, a Dunántúlon viharos déli-délnyugati széllel. A legmagasabb nappali hőmérséklet északon-északkeleten csupán 2 és 8, máshol 9 és 15 C-fok között alakul.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Így használja a kamillát esti lazítóként