Orvosmeteorológia: ismét változás jön, ezt kapjuk a nyakunkba hétfőn!
Durvul az anticiklon!
A Meteo Klinika részletes tájékoztatása szerint az ország egyre nagyobb területére terjednek ki a káros anticiklonális hatások. Elsősorban az időjárás-érzékenyeket terheli meg.
Egyre határozottabban érvényesül az anticiklon káros hatása!
Főleg az időjárás-érzékenyeknek rossz az anticiklonális hatások erősödése. Egyre kevesebb a kivétel.
Vasárnap már csak a Dunántúlon élők élvezhettek kedvezőbb humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai helyzetet, de ez hétfőn tovább szűkül, és az ország nagyobb részén a nagyon kedvezőtlen anticiklonális hatások érvényesülnek.
A szűkebb napos területeken kedvezően alakul a hőmérséklet, de itt is figyelembe kell venni az igen magas légszennyezettséget, ami miatt egyre kevésbé ajánlhatók a tartós megterhelő kültéri programok a szennyezett területeken.
A komoly problémák viszont a tartósan ködös területeken jelentkeznek, fagypont körüli hőmérséklet, szitálás, fényszegény idő terheli meg erősen a szervezetünket. Sokat gyengül az immunrendszer és a fizikai körülmények nagyon kedveznek a fertőzések terjedésének. A lehűlő nyálkahártyáink és a rendkívül szennyezett levegőben hatékonyan terjedő kórokozók egyre nagyobb veszélyt jelentenek.
Gyulladásos folyamatok, ízületi problémák, súlyosabb légzőszervi panaszok, nehézlégzés is jelentkezhet. Gyakoribb a fejfájás, a szédüléses panaszok és romlik a mentális állapotunk.
Kedvezőtlen időszak ez elsősorban az időjárás-érzékeny emberek számára, akik esetében lényegesen több a panasz és romlik a szervezet általános teherbírása és egyre több ember életét terheli meg.
Szabadtéri programok
Egészen más helyzetre számíthatnak az ország nyugati, mint az egyéb területein élő emberek a kültéri programok lehetősége szempontjából. Nyugaton kedvező feltételek lesznek sok napsütéssel, akár 5 C-fok fölötti hőmérsékletekkel. Az ország nagyobb részén viszont tartós köd, fagypont körüli hőmérséklet, szitálás várható. Nagyon figyeljünk a rendkívül magas légszennyezettségre, az ilyen helyeken ne menjünk tartósan a szabadba!
Közlekedés, balesetveszély
Magas lesz hétfőn a baleseti veszélyeztetettség az ország egyre nagyobb területén. A fontosabb zavaró feltételek: reggeli fagyok, tartós ködök, ónos szitálás. A legfontosabb meteogyógyászati hatások:
- rossz menetstabilitás,
- lefagyott szélvédők,
- fokozott figyelmetlenség,
- lassuló reflexek,
- romló látási viszonyok.
Milyen idő lesz?
Hétfőn a nyugati és az északnyugati tájak kivételével sokfelé lesz párás, ködös a reggel, és napközben is többfelé marad a nyirkos, szürke idő. A Dunántúlon azért lesznek naposabb tájaink is. Szitálás, ónos szitálás, esetleg hószálllingózás helyenként kialakulhat, de számottevő csapadék nem várható. A Dunántúl északi felén néhol átmenetileg megélénkülhet az északnyugati szél.
- Reggel általában -7 és -1 C-fok között alakul a legalacsonyabb hőmérséklet, de a magasabb hegyeinkben enyhébb lesz az idő.
- Kora délután a napos tájakon 5 és 9 C-fok között alakul a csúcshőmérséklet,
- a magasabb hegyeinkben akár 10-12 C-fok is lehet,
- miközben a tartósan nyirkos, borongós országrészekben csak -2 és +4 C-fok között alakulnak a maximumok.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Visszatérő köhögés esetén ezt az 5 otthoni gyógymódot vesse be