Ebben a két életkorban gyorsul fel a legjobban az öregedés
Egy amerikai kutatás szerint az öregedés nem is annyira egyenletes, mint azt eddig gondoltuk.
Az egészséges életmód fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ma már egyértelmű, hogy a gyermekek egészsége nagymértékben függ a szülők életmódjától, még a születés előtti időszakban is. A gyermekkorban kialakított szokások alapvetően befolyásolják a felnőttkori egészségét—ez eddig is világos volt számunkra.
A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a rendszer ennél sokkal komplexebb. Az öregedést eddig egy folyamatos, lineáris folyamatnak tekintettük, amely ellen nem sokat tehetünk. Bár megállítani nem lehet, már tisztában vagyunk azzal, hogy az életmódja milyen jelentős hatással van jelenlegi és későbbi egészségükre.
Két életkorban is fokozottabban öregszünk
Egy friss, amerikai kutatás arra a következtetésre jutott, hogy az öregedésünk nem annyira egyenletes, mint azt eddig gondoltuk. A 108 ember bevonásával készült tanulmány szerint két nagyobb ugrás is van az életünkben: egy, a 40-es évek közepe tájékán, egy pedig 60 éves kor körül. A negyvenes évek elején a lipidek anyagcseréje megváltozik, ami a test működésére is kihat. Hatvanéves kor körül a veseműködés, a szénhidrát-anyagcsere és az immunrendszer szabályozása szintén csökken. Kutatók emellett jelentős változásokat észleltek a bőr állapotában, az izomzatban és a szívbetegségek kockázatában is mind a negyvenes, mind a hatvanas életévekben.
Ezek a “pofonok" azonban kikerülhetőek, vagy jelentősen csökkenthetők akkor, ha már fiatalabb korunkban odafigyelünk életmódunkra.
Ahogy fiatalabb korunkban élünk, annak később lesz meg a böjtje
Ahogyan most élünk, annak évekkel később lesz meg a hatása. A kutatások rámutattak, hogy életközépi szokásaink alapvetően meghatározzák, hogyan öregszünk és milyen lesz az egészségünk a hatvanas éveinkben. Kiemelten fontos, hogy középkorúként is nagy hangsúlyt fektessünk a fizikai aktivitásra és az egészséges étkezésre, hiszen ezek az egészség alappillérei. Amennyiben nem megfelelő életmódot folytatunk a 40-es éveinkben, úgy a 60-as, 70-es életévekben sok problémával szembesülhetünk.
Az egészséges életmód azért is fontos, mert a kutatók szerint a legtöbb ember egészségben eltöltött éveik száma 11-15 évvel rövidebb, mint az élettartamuk.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Öregedés kutatás: ezen is múlhat, hogy ki milyen gyorsan öregszik