Figyelmeztet a Nébih - ha ilyen kolbászt vett, ne egye meg!
Szalmonella lehetséges jelenléte miatt hívott vissza kolbászt a Nébih.
Szalmonella lehetséges jelenléte miatt mangalica kolbászt hívott vissza a forgalomból a Kifli.hu Shop Kft. - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn az MTI-vel.
A visszahívás a 270 grammos, " Gazda mangalica kolbász, csemege " elnevezésű, 2024. december 29-i minőségmegőrzési idejű termékre vonatkozik.
A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az érintett terméket ne fogyasszák el.
A Kifli.hu a honlapon található tájékoztatásban azt jelezte, hogy a visszahívó árucikk teljes összeget forgalmazott folyamatosan jóváírják a vásárlói fiókokban.
"A laboratóriumi vizsgálatok alapján valószínűleg patogén mikroorganizmussal szennyezett a termék. Egészséged a legfontosabb számunkra, és biztonsági okokból azonnali hatállyal visszahívjuk a kérdéses terméket. Beszállítónkkal közösen alapos vizsgálatot végzünk, hogy biztosítsuk, hasonló eset többé ne fordulhasson elő. Felhívjuk figyelmedet, hogy a visszahívás kizárólag az említett minőségmegőrzési idejű tételt érinti – minden más tétel teljesen biztonságos. Amennyiben a termék még a birtokodban van, kérjük, ne fogyaszd el, és biztonságosan semmisítsd meg. Aggodalomra semmi ok – a visszahívott termék teljes összege automatikusan jóváírásra kerül a vásárlói fiókodban” – írta a Kifli.hu.
Mit kell tudni a szalmonelláról?
A szalmonellózis egy fertőző betegség, amelyet a szalmonella baktériumok okoznak. Ezek a baktériumok leggyakrabban szennyezett élelmiszer, ritkábban szennyezett víz vagy piszkos kéz útján jutnak be a szervezetbe.
Tünetei:
- láz
- hasmenés (véres, nyákos is lehet)
- gyengeség
- fejfájás
- hasi fájdalom, görcsök
- hányinger, hányás
- tünetmentes is lehet
Magas láz, súlyos hasi fájdalom, véres hasmenés és kiszáradás gyanúja esetén mielőbb forduljon orvoshoz!
A tünetek általában a szennyezett étel fogyasztását követően 6-72 órán belül jelentkeznek, de akár hosszabb lappangási idő is lehetséges. A leggyakoribb források a nyers vagy nem eléggé átsült húsok és tojásételek, de bármilyen élelmiszerre rákerülhetnek a szalmonella baktériumok külső szennyezés révén, például nyersanyagok, szennyezett eszközök, valamint fertőzött állatok vagy emberek által.
A szalmonellózis különösen veszélyes a kisgyermekekre, idősekre és azok számára, akiknek az immunrendszere gyengült. Komoly szövődmények, mint a kiszáradás vagy másodlagos fertőzések, nagyobb valószínűséggel fordulnak elő ezeknél a csoportoknál.