Ezeket látta már?

Így segíthet majd a demencia, Alzheimer-kór korai felismerésében az MI

mesterséges intelligencia, MI,AI,  kutató, demecia, alzheimer-kór

Magyar kutatókkal jöhet létre a mesterséges intelligencián alapuló egészségügyi platform.

Újabb nagyszerű egészségügyi áttörést hozhat a mesterséges intelligencia.

Mesterséges intelligencián alapuló, az Alzheimer-kór korai felismerését lehetővé tevő szűrési platformot fejlesztenek 15 ország tudományos, üzleti és klinikai szervezeteinek részvételével az Európai Unió Horizon Europe programjának támogatásával – tájékoztatta az együttműködés magyar tagja, a szegedi Pharmacoidea Kft. az MTI-t.

A közlemény szerint az Európai Unióban több mint 7 millió ember szenved demenciában, és ez a szám 2050-re megduplázódhat. Ez mind az emberi, mind a pénzügyi erőforrások tekintetében hatalmas terhet ró majd az egészségügyi rendszerekre világszerte.

Az Alzheimer-kórra jelenleg nincs gyógymód

Bár a lehetséges kezelések kutatása ígéretesnek tűnik, a várakozások szerint az új gyógyszerek a betegség korai szakaszában lesznek a leghatékonyabbak.

A Predictom projekt olyan mesterséges intelligencián alapuló szűrési platformot fejleszt, amely még a tünetek megjelenése előtt képes azonosítani azokat a pácienseket, akiknél fennáll a demencia kialakulásának kockázata. A platform a betegség korai felismerésében és a kezelés hatékonyabbá tételében segíthet. A projekt célja, hogy csökkentse az egészségügyi rendszerek terhelését azáltal, hogy lehetővé teszi a diagnosztika otthoni elindítását.

A projekt által vizsgált nyál, széklet, vér és digitális mintákat otthon vagy háziorvosi rendelőkben gyűjtik össze és a Predictom projektnek továbbítják. A szakemberek vizsgálják a betegségek kockázatának azonosítására szolgáló innovatív eljárásokat, beleértve a digitális technológiákat és az új MRI-, EEG-, szemkövetési vizsgálatokat is.

A projektben több mint 4 ezer vizsgálati alany vesz részt, akiknek mintáit mesterséges intelligencia algoritmusok dolgozzák fel, kockázatértékelésekkel, korai diagnózisokkal és prognózisokkal.

A közleményben idézték Dag Aarslandot, a King’s College London és a Stavangeri Egyetemi Kórház pszichiáter professzorát, aki hangsúlyozta, a demencia korai jeleinek felismerése kulcsfontosságú a betegség előrehaladásának lassításához.

"Sajnos a veszélyeztetettek többségét nem ismerik fel időben. A Predictom platform ezen kíván változtatni azáltal, hogy lehetővé teszi a korai felfedezést, az időben történő beavatkozást és a megelőző kezelést" – mondta a projektvezető.

A Predictom projektet egy harminc résztvevőből álló nemzetközi konzorcium valósítja meg, tagjai 15 európai, ázsiai és amerikai országból származó tudományos, üzleti és klinikai partnerek. A norvégiai Stavangeri Egyetemi Kórház vezette, 2027 őszéig tartó projekt költségvetése 21 millió euró (7,917 milliárd forint), amit az Európai Unió Horizon Europe keretprogramja, az UK Research and Innovation és az ipari partnerek hozzájárulásai biztosítanak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Első bizonyítékok a vérnyomás és a demencia kockázatának összefüggésére

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához