Mellékhatás: a gyógyszerek valódi érzelmeket is ébreszthetnek bennünk?
A Mellékhatás egy dráma, amit december 6-án mutat be a Centrál Színház. A rendező, Horgas Ádám szerint a történet egy felkavaró vitaindító arról, hogy az egészségügy mennyire veszítette el a legősibb segítségnyújtás gesztusát.
December 6-án mutatja be a budapesti Centrál Színház Lucy Prebble kortárs angol drámaíró Mellékhatás című darabját Horgas Ádám rendezésében.
A színház közleménye szerint a darabban Connie és Tristan, egy új antidepresszáns fiatal tesztalanyai keresik a választ az égető kérdésre, vajon egymás iránti érzelmeik természetes vonzódásból erednek vagy a gyógyszer korbácsolja fel őket. Mit tehet értünk az orvostudomány, és hol vannak a beavatkozás határai? - többek között erre a kérdésre keresi a választ a Mellékhatás.
"A lebilincselően izgalmas és elgondolkodtató darab a tudományos objektivitást állítja szembe a szív rejtelmeivel, a száraz adatokat érzelmeink kiismerhetetlenségével"
- áll az előadás ismertetőjében.
A darabban Botos Éva, Fehér Tibor, valamint két vendégművész, Gáspárfalvi Dorka és Mertz Tibor játszik.
Connie (Gáspárfalvi Dorka) és Tristan (Fehér Tibor) arra vállalkoznak, hogy némi díjazás fejében részt vesznek egy antidepresszáns tesztelésében. Már az első napokban izzik közöttük a levegő, de gyötri őket a kétely, hogy bontakozó szerelmük valódi vonzalom-e vagy csak a kísérleti pirula mellékhatása. Azt sem tudni, hogy melyikük kap esetleg placebót és melyikük valódi gyógyszert.
A helyzetet bonyolítja, hogy a vizsgálatot a zárkózott és labilis pszichiáternő, Lorna James (Botos Éva) vezeti, aki nem hiszi, hogy a depresszió pusztán tablettákkal gyógyítható lenne. Főnöke, Toby (Mertz Tibor) viszont azt vallja, hogy minden kémiai folyamatok eredménye bennünk, és a megfelelő összetételű gyógyszerrel minden gyógyítható. Míg Lorna a két fiatal heves érzelmeiben inkább az összeomlás veszélyétől tart, addig Toby e nem vár eredménytől nagy anyagi hasznot remél.
A közleményben idézik Horgas Ádámot, aki szerint a Mellékhatás története egy felkavaró vitaindító arról, hogy az egészségügy mennyire veszítette el a legősibb segítségnyújtás gesztusát.
A gyógyszeripari kísérletek szélsőséges szituációi nemcsak a morált, hanem a szenvedélyes szerelmet is próbára teszik" - nyilatkozta a rendező, aki az előadás látványtervezője is egyben.
A közlemény szerint a 43 éves Lucy Prebble a kortárs angol drámairodalom kiemelkedő alakja, akit számos elismeréssel méltattak: három Primetime Emmy-díjat kapott, jelölték BAFTA-díjra, valamint két Laurence Olivier-díjra. Lucy Prebble a The Sugar Syndrome című darabjával debütált 2003-ban, amelyért megkapta a a legígéretesebb drámaírónak járó George Devine-díjat.
A Mellékhatás (The Effect) című darabját 2012-ben sikerrel mutatta be a Londoni Nemzeti Színház, és még abban az évben megnyerte a legjobb drámának járó kritikusok díját. A darabot frissített formában 2023-ban a londoni Lyttelton Színházban újra bemutatták, idén pedig a New York-i The Shed tűzte műsorára - írják a közleményben.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!