Sokkal gyakrabban el kellene mennie erre a rákvizsgálatra, mint hinné!
A mellrákszűrést érintő ajánlások, különösen ami a kezdő életkort és a gyakoriságot illeti, folyamatos vita tárgyát képezik.
Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság hivatalos folyóiratában, a Radiologyban frissen megjelent közlemény új perspektívát nyújt a mellrákszűrés fontosságáról. A tanulmány hangsúlyozza, hogy a 40 éves korban kezdődő, és legalább 79 éves korig évente ismételt mellrákszűrés minimális kockázatokkal jár csupán, miközben ezen szűrési módszer vezet a halálozás lehető legnagyobb mértékű csökkentéséhez.
A mellrák a nők körében a második leggyakoribb daganatos halálok
A kutatások által megerősített tények alapján a mammográfiás szűrésen való rendszeres részvétel akár 40 százalékkal is csökkentheti a mellrákból eredő elhalálozást. Ugyanakkor a tanulmány megállapítja, hogy jelenleg csak az érintett nők fele vesz részt az éves szűrővizsgálaton.
Ez az új kutatás arra ösztönzi az érintetteket, hogy vegyék figyelembe a rendszeres mellrákszűrés fontosságát, mivel ez minimális kockázatokkal jár, és hozzájárulhat a mellrákból eredő halálozás jelentős csökkentéséhez. A felismerés fontos lépés lehet a népegészségügyi stratégiák további fejlesztésében, hogy még több nő élvezhesse a hatékony korai diagnózis és kezelés előnyeit.
„A mellrákszűrést érintő ajánlások, különösen ami a kezdő életkort és a gyakoriságot illeti, folyamatos vita tárgyát képezik” – mondta el Debra L. Monticciolo, a Dartmouth Geisel School of Medicine (Hanover, New Hampshire) radiológus professzora.
Mikortól javasolt a szűrés?
Az amerikai Betegségmegelőzési Szolgálata Munkacsoportja (USPSTF) 2009-ben 50 éves kortól kezdődő kétévenkénti mellrákszűrést javasolt, de ez országszerte jelentős részvételi visszaesést eredményezett. 2023-ban az USPSTF az ajánlását módosította, 40 és 74 év közötti nőknek kétévente szűrést javasolva. Ezzel szemben az Amerikai Radiológiai Kollégium, a Mellvizsgálati Képalkotó Társaság és a Nemzeti Átfogó Daganatügyi Hálózat továbbra is évenkénti szűrést támogat 40 éves kortól jó egészség esetén. Monticciolo és csapata a 2023-as mellrákszűrési eredményeket újraelemzésével
négy szűrési ütemezést vetettek össze:
- A 40–79 évesek évenkénti szűrése digitális mammográfiával vagy tomoszintézissel 41,7% halálozáscsökkenést mutatott.
- Az 50–74 és 40–74 évesek kétévenkénti szűrése 25,4% csökkenést eredményezett.
- A 40–74 évesek kétévenkénti szűrése 30% csökkenést eredményezett.
- A 40–79 évesek évenkénti szűrése a legalacsonyabb téves pozitív aránnyal (6,5%) és a legkevesebb jóindulatú eredményű szövettani mintavétellel (0,88%) járt.
„Tanulmányunk legfontosabb üzenete az, hogy a 40 éves korban kezdődő és legalább 79 éves korig évente ismétlődő szűrés csökkenti leginkább az összesített halálozást, ezen a módon kerülhető el a legtöbb daganatos haláleset, és ez biztosítja a legtöbb megnyert életévet" – hangsúlyozta Monticciolo.
Az emlőrák tünetei
Az emlődaganat első érzékelhető tünete az emlőben kialakuló, fájdalmatlan csomó vagy megvastagodott szövet, amelyet a beteg saját maga fedez fel, illetve szűrővizsgálat vagy egyéb okból végzet klinikai vizsgálat során derül rá fény.
A növekedő tumor jelei lehetnek:
- szöveti megvastagodás vagy csomó az emlő(k) területén;
- az emlő(k) méretének vagy alakjának megváltozása;
- váladékozó emlőbimbó (mamilla) (különösen, ha a váladék véres);
- a mellbimbók elváltozását, kifekélyesedését;
- csomó vagy duzzanat a hónaljban;
- az emlő bőrének egyenetlensége, kipirosodása, fekélyesedése;
- az emlő bőrének behúzódása;
- kiütés vagy hámlás az emlőbimbó körül;
- az emlőbimbó alakjának megváltozása (például befelé fordulása);
- az emlőben vagy a hónaljban kialakuló fájdalom, amely nem kapcsolódik a menstruációs ciklushoz.
A fenti tünetek bármelyikének észlelése nem feltétlenül jelenti az emlőrák meglétét, de fontos az alapos kivizsgálásuk.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!