Fiatal magyarok is részt vettek a világ legnagyobb nemzetközi klímacsúcsán
Idén először az UNICEF Magyarország két fiatal nagykövete is részt vett a világ legnagyobb nemzetközi klímacsúcsán, a COP29-en.
A fiatalok sok más ifjú klímavédővel találkoztak az eseményen, akik évről évre egyre nagyobb számban személyesen képviselik korosztályuk érdekeit. Céljuk, hogy ráirányítsák a figyelmet a klímaváltozás gyermekekre gyakorolt aránytalanul hátrányos hatásaira. A fiatalok jelenléte, véleménye és javaslatai nagyban elősegítik helyzetük megértését és hozzájárulnak a gyermekközpontú klímapolitikai célok előmozdításához.
Berényi Gergely, az UNICEF Magyarország fiatal nagykövete és Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója személyes beszámolója a COP29-ről
2024. november 29-én az UNCEF Magyarország meghívására a Deák Erika Galériában találkoztak azok a fiatalok, akik október végén az Országház felsőházi termében adták át a kormány képviselőinek azt a gyermekközpontú klímapolitikai javaslatcsomagot, amit a magyar delegáció magával vitt a világ legnagyobb klímacsúcs-találkozójára, a COP29-re.
Az találkozónak különleges hangulatot adott Gáldi Vinkó Andi kiállítása, amely képi világával erősen hatott a résztvevőkre. A kiállított alkotások nem csak elgondolkodtatnak, hanem cselekvésre is ösztönöznek, egyszerű, gyermeki kérdésekben fogalmazzák meg azokat a félelmeket a klímaváltozás hatásaitól, amikre a művész kisgyermekes anyaként keresi a válaszokat. A résztvevő fiatalok számára a művek katalizátorként hatottak a közös gondolkozás és hosszú távú tervezés elindításában.
Berényi Gergely és Pege Gyula, az UNICEF fiatal klímakövetei az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. támogatásával utaztak Bakuba, ahová 72.000 regisztrált résztvevő érkezett 196 országból, köztük 82 elnök, alelnök és miniszterelnök. Így idén először lehetőségük volt itthoni aktív munkájukat nemzetközi színtérre vinni, képviselni a fiatalok érdekeit a világ legfontosabb klímakonferenciáján, megismerni a nemzetközi trendeket és összefüggéseket és nem utolsósorban nemzetközi tapasztalatokat cserélni más országok klíma delegáltjaival. Megismerték a nemzetközi tárgyalási technikákat és azt, hogy hogyan képviseljék véleményüket a különböző országok küldöttei felé. Különösen értékes tapasztalat volt, hogy annak ellenére, hogy sokszor súlyos érdekellentétek ütköztek politikai szinteken, a világ legkülönbözőbb tájairól érkezett fiatalok mindvégig együttműködésben tudtak klíma céljaikról egyeztetni, beszélgetni és tapasztalatokat, jó gyakorlatokat cserélni a gyermekrészvétel és a klímaaktivizmus kapcsán.
A nemzetközi klímapolitikai trendek és összefüggések megismerése mellett Gergő és Gyula több témában is szót kért, kérdéseket tett fel és kihangosította a hazai tapasztalatokat, a fiatalok klímaszorongásával kapcsolatos adatokat és a javaslatcsomagban foglalt pontokat azért, hogy az elkövetkező évek klímapolitikájában a gyerekek védelme az eddiginél nagyobb hangsúlyt kapjon. A találkozón résztvevő sok fiatal jelenlétével, véleményével és kéréseivel a világ összes gyermekének és fiataljának érdekeit képviselte, ami most azért is volt különösen fontos, mert az idei COP egyik fő várt célkitűzése az új kollektív számszerűsített klímafinanszírozási cél (NCQG) elfogadása volt az éghajlatváltozás elleni küzdelem költségkeretén belül. A célok megvalósításban pedig a gyermekek biztonságos környezethez való jogát első számú prioritásként kell kezelni.
- Hatalmas megtiszteltetés és élmény volt részt venni a COP29-en, ezen a konferencián mindenki egy olyan világért dolgozott, ahol minden gyereknek esélye van biztonságban, egészségben és méltóságban felnőni. A konferencia legfontosabb tanulsága számunkra az volt, hogy a változás akkor kezdődik, ha minden generáció együttműködik. A fiatalok kreativitása és kitartása a tapasztaltabb szakemberek tudásával ötvözve valódi megoldásokat hozhat. Az esemény megerősítette bennünk, hogy nem lehetünk passzív szemlélők: mindannyiunknak aktív szerepet kell vállalnia, legyen szó fenntartható életmódról, tudatos fogyasztásról vagy akár helyi közösségi kezdeményezésekről. A COP29-en megtapasztaltuk, hogy a mi generációnk nem csak “a jövő”, hanem már a jelen is. Az, hogy hallassuk a hangunkat, nem luxus, hanem felelősség. A klímaválság olyan ügy, amelyben mindannyiunknak szerepe van. Egyetlen lépés is számít – legyünk mi a változás, amit látni szeretnénk a világban! – mondta Pege Gyula és Berényi Gergő, az UNICEF Magyarország Fiatal Nagykövetei.
Dr. Botos Barbara, Magyarország klímadiplomáciáért felelős utazó nagykövete is részt vett a fiatalok beszámolóján, szakmailag értékelte a klímacsúcs hivatalos eredményeit és válaszolt a jelenlévők kérdéseire. A COP29-en számos kulcsfontosságú kérdésben született döntés, amik közül a legfontosabb, bár vitatott eredmény, a pénzügyi hozzájárulás megháromszorozása volt. A szakember értékelése szerint a COP29-en született döntések erős alapot nyújtanak a következő évek klímapolitikai lépéseihez.
Inspiráció a Jövő Generációjának
A beszámoló emlékeztetett arra, hogy a fiatalok nézőpontja és aktivitása nélkülözhetetlen a globális klímacélok eléréséhez. Az UNICEF Magyarország KlímaHősök Programja évek óta segíti a fiatal klímavédőket abban, hogy több hiteles, ingyenesen letölthető tudásanyagot kapjanak a témában, kérdezhessenek, kinyilváníthassák véleményüket és ezáltal beleszólhassanak jövőjük alakulásába.
A COP29 tanulságai és az ifjúsági viták eredményei reményt adnak arra, hogy a következő generációk nemcsak érintettjei, hanem aktív alakítói lesznek a fenntartható jövőnek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!