Ezeket látta már?

Új eszközt fejlesztenek ki a légzőszervi betegségek diagnosztikájára az SZTE-n

Hírek
2025. január 10. 12:24
légzőszervi betegség diagnosztika SZTE hírek

A Szegedi Tudományegyetem új, hordozható légzésfunkciós mérőeszköz fejlesztésén dolgozik

Légzőszervi betegségek diagnosztikájára fejlesztenek új, hordozható, otthoni használatra is alkalmas légzésfunkciós mérőeszközt a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.

A közlemény szerint az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Kardiopulmonális Kutatócsoportja úttörő szerepet tölt be a légzőszervi betegségek diagnosztikájában és kezelésében alkalmazható technológiák fejlesztésében.

A cél egy hordozható, kis méretű eszköz

Az SZTE-n több kar és egyetemi egység együttműködésével zajló projekt végső célja egy hordozható, kis méretű és viszonylag alacsony árú légzésmechanikai mérőeszköz létrehozása.

Maga a módszer nem számít újdonságnak, hiszen már 50-60 éve létezik, és az intézet kutatói is évtizedek óta foglalkoznak vele állatkísérletes és humán vizsgálatokban. Az igazi innováció abban rejlik, hogy ezt a technológiát sikerült egy olyan kicsi eszközre optimalizálni, amely akár otthoni használatra is alkalmas lehet.

Peták Ferenc, az SZTE Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézetnek vezetője felidézte, hogy a kutatás első szakasza 2023-ban zárult le, mely során az elektronikai komponenseket sikerült miniatürizálniuk, az SZTE Mérnöki Kar két fiatal kollégája, Sarcevic Péter és Bálint Ádám segítségével. A fejlesztés következő szakaszában tovább dolgoznak az elektronika tökéletesítésén, valamint azon, hogy végül kézzel fogható, működőképes prototípus készüljön el. A következő nagy feladat ennek a prototípusnak a megtervezése lesz, amelyhez az egyetem 3D Központjának segítségét veszik igénybe.

Még várat magára a MI

Bár jelenleg a mesterséges intelligencia közvetlenül még nem része a projektnek, hosszú távú céljuk, hogy ezt is a rendszerbe integrálják. Egy másik fontos irány a telemedicinás alkalmazások erősítése. Ez lehetővé tenné, hogy az eszközt olyan helyzetekben is használhassák, amikor a beteg és az orvos távol vannak egymástól, személyesen nem találkoznak. Az otthoni méréseknek köszönhetően az orvos folyamatosan követhetné a páciens adatait, nem pedig csak a háromhavi kontrollokon kapna összegyűjtött információkat, mint például egy vérnyomás- vagy vércukornapló esetében.

A fejlesztés másik innovatív megoldása egy olyan riasztórendszer bevezetése, amely jelzi, ha valamelyik légzőrendszeri jellemző, mint például a légúti ellenállás, egy meghatározott időszak átlagértékéhez képest kiugró értékeket mutat.

Az eltéréseket az eszköz nem csupán a beteg számára jelzi, hanem orvosának is küldhet róla riasztást. Ez a megoldás bárkinek hasznos lehet a háztartásában, aki szeretne egészségtudatosabban élni. A felhasználók egy szimpla mérésből megtudhatják, hogy az a mért érték normális, vagy abnormális.

A szakemberek egyedileg tervezett légáramlásmérőt is fejlesztettek, amely megbízhatóan rögzíti a kilélegzett levegő mennyiségét. A fejlesztésre azért volt szükség, mert a kereskedelemben kapható légáramlásmérők kis méretben nem elég pontosak. A kutatók által fejlesztett műszer paraméterei - például méret és ellenállás - személyre szabhatók. Ez lehetővé teszi, hogy a légzőrendszer egyedi állapotához igazítsák a berendezést, így pontosabb és megbízhatóbb méréseket végezzenek.

Összegezve

  • A Szegedi Tudományegyetem új, hordozható légzésfunkciós mérőeszköz fejlesztésén dolgozik.
  • Az eszköz a légzőszervi betegségek diagnosztizálásában és kezelésében lehet segítség.
  • A cél egy hordozható, kis méretű és viszonylag alacsony árú eszköz létrehozása.
  • A fejlesztés során a mesterséges intelligencia később része lesz a projektnek.
  • A mérőeszköz lehetővé teszi az otthoni méréseket és a távoli orvosi monitoringot.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# SZTE # hírek # légzőszervi betegség # fejlesztés # magyar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés