Káros vegyianyagokat találtak testápolókban, kozmetikai szerekben
A leggyakoribb probléma egy tiltott szintetikus illatanyag volt, amely negatív hatással van a termékenységre, bőrirritációt okozhat.
A nem élelmiszeripari termékekre vonatkozó uniós gyorsriasztási rendszer 2023-as jelentése szerint a kozmetikumok voltak a leggyakoribb egészségügyi kockázatot jelentő terméktípusok - közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
A közlemény szerint a rendszerben részt vevő 30 ország - az uniós tagállamok mellett Izland, Liechtenstein és Norvégia - hatóságai 3412 riasztást és 4287 nyomon követési intézkedést jelentettek be. A piacfelügyeleti hatóságok minden tagállamban rendszeresen nyomon követték a riasztásokat, és további információkat cseréltek.
Erre példaként említik, hogy a litván hatóságok azonosítottak egy testápolót, amely tiltott vegyi anyagokat tartalmazott, a bejelentés alapján léptek fel a lengyel és a szlovén hatóságok is a termék ellen, a fogyasztók védelmében.
Tavaly a négy legyakrabban azonosított kockázat káros vegyi anyagok jelenléte, termékek okozta sérülések, fulladás és a környezetre káros anyagok jelenléte volt. A kockázatot jelentő termékkategóriák élén a kozmetikumokat sorban a játékok, a gépjárművek, az elektromos készülékek és a ruházati cikkek követték.
A kozmetikumoknál azonosított leggyakoribb a probléma volt, hogy BMHC-t, egy tiltott szintetikus illatanyagot tartalmaztak, amely negatív hatással van a termékenységre, bőrirritációt okozhat. Az emberi egészségre és a környezetre egyaránt kockázatot jelentő anyagokat találtak elektromos készülékekben is. A túlzott nikotintartalmú elektromos cigarettákhoz használatos folyadékok és a ftalátokat tartalmazó játékok szintén jelentős tételt képviseltek a riasztások között.
Kozmetikai szerek okozta allergiás tünetek
Napjainkban számos olyan termék kapható, amelyet hipoallergén jelzővel látnak el. Fontos azonban tudnunk, hogy ezek a kozmetikumok sem jelentenek teljes biztonságot az allergiás reakciók elkerülésére. A természetes alapanyagokból készült kozmetikumok sem hoznak mindenki számára megoldást, nem ritka ugyanis, hogy épp bizonyos gyümölcs –citrus-, vagy gyógynövényfélékkel szemben alakul ki érzékenység.
Az allergiás reakció kialakulhat a termék használatát követően rövid idővel, de jelentkezhet akár napokkal, hetekkel később is. Ilyen esetekben nehezebb a kiváltó okok meghatározása. A leggyakrabban észlelt tünetek általában bőrpír, kiütés, hámlás és duzzanat a bőrfelszínen. A tünetek kezeléséhez bőrgyógyászati vizsgálat során kaphatunk segítséget.
Olvasta már?
- Zsírégető krémek narancsbőr ellen: átverés, vagy csak túl sokat várunk el tőlük?
- Hatékony házi készítésű szépítőszerek az őszi napokra
- A szép bőr megőrzése érdekében tudni kell azt is, hogy mit eszünk
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!