Mit tudni eddig a Kongóban több tucat embert megölő rejtélyes betegségről?
Sok ember halálát okozta már a betegség.
Az elmúlt hetekben több száz ember betegedett meg egy rejtélyes betegség következtében, amely eddig legalább 71 halálesetet okozott a Kongói Demokratikus Köztársaságban. A helyi hatóságok számára egyelőre nem világos, hogy mi okozza ezt a betegséget - írja a euronews.com.
A Kongói Demokratikus Köztársaság közegészségügyi, higiéniai és társadalombiztosítási minisztériuma megerősítette, hogy a betegség „jelenleg ismeretlen eredetű”, és először a Kwango tartományban jelentkezett, amely az ország délnyugati részén található, október végén.
- A jelenlegi helyzetben nem beszélhetünk nagyszabású járványról - nyilatkozta Roger Kamba, a kongói közegészségügyi miniszter csütörtökön.
Az afrikai közegészségügyi tisztviselők ennek ellenére óvatosságra intettek, és a kongói egészségügyi miniszter bejelentette, hogy a kormány készenlétben áll a rejtélyes, influenzaszerű betegség miatt.
Jean Kaseya, az Afrikai Betegségmegelőzési és Betegségellenőrzési Központok vezetője elmondta, hogy a betegség további részleteit a következő 48 órában várják, amikor a szakértők megkapják a fertőzött emberek laboratóriumi mintáinak eredményeit.
- Az első diagnózis szerint a betegség légúti eredetű - mondta Kaseya. - De meg kell várnunk a laboratóriumi eredményeket, hogy biztosat mondhassunk. Hozzátette, hogy sok még ismeretlen a betegséggel kapcsolatban, beleértve azt is, hogy mennyire fertőző és hogyan terjed.
Mik a titokzatos betegség tünetei?
Apollinaire Yumba, a tartomány egészségügyi minisztere szerint a betegség influenzaszerű tünetekkel jár, mint például láz, fejfájás, köhögés és vérszegénység. A kórházban kezeltek közül 10-en a vérátömlesztés hiánya, míg 17-en légzőszervi problémák miatt hunytak el .
Milyen lépéseket tesznek a helyi egészségügyi hatóságok?
A Kongói Demokratikus Köztársaság egészségügyi minisztériuma bejelentette, hogy az érintettektől mintákat gyűjtenek és alapos helyszíni vizsgálatokat végeznek a betegség azonosítása érdekében. A hatóságok arra is kérik a lakosságot, hogy kerüljék a nagyobb összejöveteleket, tartsák be a higiéniai előírásokat, és jelentsenek minden gyanús esetet a helyi egészségügyi hatóságoknak.
- A betegség légúti megbetegedésekre hasonlít, de amíg az összegyűjtött minták elemzésének eredményei nem állnak rendelkezésre, nehéz megmondani, hogyan terjed - tette hozzá Kamba.
A WHO már csapatokat küldött
Az Afrikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (Afrika CDC) képviselője korábban elmondta az Euronews Health-nek, hogy az ügynökség együttműködik a Kongói Demokratikus Köztársaság kormányával a riasztás kivizsgálásában. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is küldött csapatot a térségbe, hogy mintákat gyűjtsenek a laboratóriumi vizsgálatokhoz – tájékoztatott az Euronews Health szóvivője. Az ENSZ egészségügyi ügynöksége egyaránt együttműködik a nemzeti hatóságokkal annak érdekében, hogy nyomon kövessék az ismeretlen betegségről szóló jelentéseket és megértsék a helyzetet – tette hozzá a szóvivő.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!