Ezeket látta már?

Nébih: újabb településeken jelent meg Zalában a kiskérődzők pestise

kecske nébih zala pestis

A Nébih azt kéri, hogy minden állattartó haladéktalanul jelentse, ha állatainál a betegség tüneteit észleli, vagy bármilyen kapcsolatba kerültek az érintett gazdaságokkal.

A kiskérődzők pestise a juhok és a kecskék vírusos megbetegedése, amely heveny, lázas tünetekkel, a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával jár.

A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is megerősítette a kiskérődzők pestise betegséget a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A szervezet erről szombaton közleményben tájékoztatta az MTI-t.

A közleményben emlékeztettek arra, hogy a zalai Szentgyörgyvölgyön január 24-én állapították meg a betegséget, és ahhoz az esethez hasonlóan most is az állatok és a ragályfogó tárgyak hanyag, illetve felelőtlen szállítása játszhatott szerepet a vírus terjedésében.

Mint írták, a járványügyi nyomozás még folyamatban van. Az eddigi információk alapján a szentgyörgyvölgyi telepről személyi mozgással, illetve a széna szállítása révén kerülhetett be az állományokba a betegség. A járványügyi nyomozás során a takarmányszállításról az állattartók csak késve tájékoztatták a hatóságot, ezért már mindkét telepen tüneteket mutató állatokat találtak a helyszínre érkező állatorvosok - részletezték.

A Nébih tájékoztatása szerint a betegség terjesztésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közvetlen és közvetett találkozása játssza, így különösen nagy kockázata van az élőállat-kereskedelemnek, az állatszállításnak, valamint a ragályfogó tárgyaknak. A már beteg állatok rendkívül nagy mennyiségű vírust üríthetnek, ami még tovább növelik a terjedés kockázatát - tették hozzá.

A közleményben a Nébih felhívta az állattartók figyelmét a szabályok betartásának fontosságára, és egyben kéri minden érdekelt gazdasági szereplő együttműködését a betegség mielőbbi felszámolásában és terjedésének megakadályozásában.

A kiskérődzők pestise járvány közvetlen és közvetett gazdasági kára óriási mértékű lehet. Azt enyhíteni, elérni a hazai és a nemzetközi korlátozások feloldását, csak az előírt állategészségügyi intézkedések szigorú betartásával lehet

- közölték.

A Nébih még hétfőn azt közölte, a betegség Magyarországon korábban még nem fordult elő; az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Zalába, az érintett állomány felszámolása folyamatban van.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához