Ezeket látta már?

Szinte már elviselhetetlen a forróság: az országos tisztifőorvos meghosszabbítja a hőségriasztást

kánikula forróság hőségriasztás országos tisztifőorvos meghosszabbít

A tartós hőség komolyan megviseli a szervezetünket.

Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján a 2024. július 7-én (vasárnap) 00 órától 2024. július 12-én (péntek) 24 óráig érvényben lévő harmadfokú hőségriasztást július 18. (csütörtök) 24 óráig meghosszabbítja az ország egész területére vonatkozóan. Továbbra is a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

A tartós hőség megterheli az egészséges szervezetet is, de különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők.

Az elhúzódó, az átlagosnál melegebb időjárás bárkinél okozhat egészségügyi panaszokat, kellemetlen tüneteket, dekoncentrációt. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt kéri a lakosságtól, hogy a nagy melegben fokozottan figyeljünk egymásra.

Erre figyeljünk fokozottan kánikula idején

Különösen fontos a folyamatos folyadékpótlás. Munkahelyen, vízparton, de utazás közben is mindig legyen kéznél egy flakon, vagy pohár víz. Aki teheti, a déli órákban ne tartózkodjon a tűző napon.

Rendkívül fontos, hogy a megvásárolt, hűtést igénylő élelmiszereket minél kevesebb ideig tegyük ki a melegnek, mert a magas hőmérséklet hatására a legtöbb élelmiszer eredetű megbetegedést okozó mikroorganizmus pl. Salmonella és romlást okozó mikroorganizmusok is elszaporodhatnak az élelmiszerekben. A gyorsan romlandó élelmiszerek, például nyers hús, húskészítmények, tej és tejtermékek biztonságos szállításához használjunk hűtőtáskát. Ha bármilyen érzékszervi elváltozást tapasztalunk (például elszíneződés, nyálkás állag, kellemetlen szag), ne fogyasszuk el az adott alapanyagot vagy élelmiszert.

Az autóval közlekedőket különös óvatosságra intjük, rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a nagy meleg. Akik a szabadságukat vízparton töltik, kerüljék a déli órákban a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, illetve felhevült testtel semmiképpen ne ugorjanak a vízbe. Várandós nők csak mértékkel tartózkodjanak a napon, ha testhőmérsékletük túlzottan felmelegszik, az káros lehet a baba egészségére.

Ajánlatos naponta több órát légkondicionált, hűtött helyiségben tartózkodni. Ha van légkondicionáló berendezésünk, időnként kapcsoljuk be, de a hőmérsékletet ne állítsuk 27 foknál hűvösebbre. A készüléket szakaszosan használjuk az ízületek védelme érdekében. Az ablakot csak éjszaka és hajnalban nyissuk ki, nappal sötétítsünk be. A katasztrófavédelem weboldalán elérhető azon légkondicionált helyek listája, amelyet bárki igénybe vehet.

A ventilátort szintén szakaszosan kell üzemeltetni. Fontos tudni, hogy a lapátok csak a belső meleg (forró) levegőt forgatják, ami kiszárít bennünket, ezért még több folyadékot kell fogyasztani.

Különleges intézkedések

Néhány percre se hagyják a gyermekeket, házi kedvenceket a parkoló autóban! Ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot.

Csütörtök óta az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben. A tilalom az erdőkre és azok kétszáz méteres körzetére vonatkozik. Mivel a hőségben kiszárad a növényzet, a legkisebb szikra vagy hőforrás is képes nagy tüzet okozni a szabadban, ezért tűzvédelmi szempontból sehol nem tanácsos ilyenkor tüzet gyújtani.

Az országos tisztifőorvos által kiadott hőségriasztások híre a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által üzemeltetett VÉSZ applikáción keresztül is elérhető. A VÉSZ felhasználói már a riasztás kihirdetésekor rövid szöveges üzenetben értesítést kapnak annak időtartamáról és fokozatáról.

Hasznos tanácsok, hogy elviselhetőbb legyen a hőség

Kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztással, étkezéssel, öltözködéssel, árnyékolással, szellőztetéssel, a szokásos napirend megváltoztatásával és több pihenéssel védekezhet a káros hatások ellen. Szellőztesse át a lakást hajnalban, amikor a legalacsonyabb a napi hőmérséklet, majd árnyékolja a lakást. Érdemes a napi teendőket (bevásárlás, főzés, takarítás) kora reggel elvégezni, a hőmérséklet emelkedésével pedig a szokásosnál többet pihenni. Naponta több langyos fürdő is segít elviselni a hosszan tartó meleget.

Ha rendelkezésre áll légkondicionáló berendezés, azzal a külső hőmérséklethez képest csak néhány fokkal hűtse le a helyiséget, ahol tartózkodik. A nagyobb hőmérséklet-különbség ugyanis megterhelő a szervezet számára. Ha nincs légkondicionáló berendezése, naponta néhány órát töltsön hűtött középületekben (bevásárlóközpontot, intézmények).

A szobák elsötétítése is régi trükk a hőség ellen, hiszen a közvetlen napfény csak még jobban felmelegíti az otthonunkat. Eresszük le a redőnyöket, húzzuk be a függönyöket. Csökkentsük a levegőbe jutó hő mennyiségét is! Nem a kánikula az ideális alkalom a sütő bekapcsolására, a hideg ételek, saláták általában jobban is esnek és nem kell annyi időt a konyhában töltenünk az elkészítésükkel. Azonban a mosó-, mosogató- és különösen a szárítógép is rengeteg hőt termelhet.

A hosszan tartó hőség kiszáradást, napszúrást, ájulást és az elektrolit-háztartás felborulását idézheti elő. Hőségriasztás idején különösen fontos a bőséges folyadékbevitel, hogy megelőzzük a veszélyes mértékű vérnyomásesést és a súlyos, sokkos állapotot. A túl forró és párás környezetben hosszabb ideig történő tartózkodás hőgutát is okozhat, ami a hősérülések legsúlyosabb formája.

A nyári hónapokban fontos a bőr védelme is, mivel a napégés hosszú távon bőrdaganatok kialakulásához vezethet. Az UV-sugárzás hosszú távon károsíthatja a bőrt, növelve a melanoma kockázatát. A közvetlen napfény kerülése, védőruházat viselése és fényvédők használata révén csökkenthető a napallergia kialakulásának kockázata is. Szabadtéri programok előtt érdemes tájékozódni az UV-sugárzás várható mértékéről.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hőség és szívinfarktus: ezt tanácsolja az orvos a kánikula idejére

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hőség

Forrás: NNGYK
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához