Orvosmeteorológia: hétfőn folytatódik a forróság, megnőhet a szívpanaszok esélye
A Meteo Klinika részletes tájékoztatása szerint bár még csak a rendkívüli hőhullám elejénél tartunk, máris nehezen viseljük!
Csak úgy ömlik a forró levegő a Kárpát-medencébe, és egyre súlyosbodik a humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai helyzet is.
Évek óta nem látott hőhullám van kibontakozóban fokozódó veszélyekkel. Időjárás érzékenyek figyelem!
Ebben a humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai helyzetben mindenki számára veszélyes a fokozódó hőterhelés, de ezt különösen azok viselik egyre rosszabbul, akiknek a szervezete nem reagál megfelelően, vagy kevésbé bírja a fokozódó terheléseket.
Fokozódó terhelés éri a keringési rendszerünket, megnehezedik a szív munkája, egyre több vizet és sót veszítünk az izzadással. Súlyosabb esetben nő a trombózis, a stroke, a napszúrás és a hőfáradás veszélye, enyhébb esetben egyéb szív- és légzési panaszok, gyakoribb rosszullétek, ájulás, szédülés, fokozódó alvászavarok jelentkezhetnek, és részben ennek erősödő következményeként kifáradás, a reflexek erős lassulása, fokozódó figyelmetlenség is társulhat a tünetek mellé. Gyengülhet az immunrendszerünk is.
A hőegyensúly megtartásához nélkülözhetetlen a hűvös, árnyékos helyen tartózkodás, a megfelelő folyamatos folyadék fogyasztása és a só pótlása. Kerüljünk minden olyan fizikai és mentális terhelést, ami tovább fokozná a hőtermelést. Figyeljünk a megfelelő táplálkozásra is. Igyekezzünk fokozottan gondoskodni a környezetünkben élő idősebb emberekről, hozzátartozóinkról is. Nagyon fontos tudni, hogy a fokozottan időjárás-érzékenyek különösen veszélyeztetettek, mert a szervezetük nem reagál megfelelően az időjárási terhelésekre.
Szabadtéri:
Az erősödő hőhullámban senki ne vállalkozzon tartósabb terhelő programokra a tűző napon, a szükséges kinti tevékenységeket is csak körültekintően szabad végezni. A fokozott hőterhelés hatására hamar kialakulhat napszúrás, hőgörcs, és a rendkívüli, a keringési rendszerünket érő terhelés még az edzettebbeket is megviseli. A napszúrás a strandon is veszélyeztet bennünket. A déli órákban mindenképpen maradjunk árnyékban, tartózkodjunk hűvös helyen és folyamatosan gondoskodjunk testünk fokozott UV-B védelméről és rendszeres lehűtéséről.
Balesetveszély:
Továbbra is, és egyre inkább a rendkívüli hőség a legfőbb kockázati tényező a közlekedésben. A parkoló autóban igen gyorsan kialakul életveszélyes helyzet. Egyetlen percre sem szabad nemcsak gyereket, hanem állatot sem az autóban hagyni, de a hőre érzékenyebb tárgyakat sem. Rendkívül dekoncentráltak, figyelmetlenebbek, fáradékonyabbak lehetünk, ami nagy veszélyt jelent.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!