Ezeket látta már?

HPV-oltás: így lehet megelőzni a méhnyakrák és fertőzések kialakulását

hpv, oltás, daganat, rák

A vírus, amivel élete során az emberek 85-90%-a megfertőződik, akár daganatot is okozhat. Egy oltással azonban megelőzhetjük - a gyerekünknél is!

  • A HPV vírus okozhat daganatokat, de védőoltással megelőzhető
  • Gyerekeknek ingyenesen elérhető a HPV elleni oltás az iskolában
  • HPV-fertőzés szexuális úton terjed, ezért a szakemberek az első szexuális érintkezés előtt ajánlják a vakcina beadását
  • A védőoltás igénybevételi aránya a lányok körében 80% körüli, a fiúknál 68%-os
  • Fertőzöttség kialakulása előtt erősen ajánlott a HPV elleni védőoltás

Már tíz éve van lehetősége a 12. életévüket betöltött 7. osztályos lányoknak, és négy éve a fiúknak, hogy ingyen megkapják a HPV elleni oltást az iskolában.

Miért ilyen korán?

Évtizedek óta ismert tény, hogy a HPV, vagyis humán papillomavírus magas kockázatú típusai és egyes daganatos betegségek kialakulása között szoros összefüggés van. A HPV-fertőzés – és így a daganatos megbetegedések egy része – védőoltással megelőzhető. A 12 éves gyerekek szüleinek nincs más teendője, mint aláírni a beleegyező nyilatkozatot, és a kamaszok ingyen kaphatják meg a védelmet a HPV vírus több – akár daganatos megbetegedést is okozó fajtája ellen.

A HPV az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés. Bőr-bőr, illetve bőr-nyálkahártya kontaktus útján, fertőzött személlyel történő közvetlen – elsősorban szexuális – érintkezéssel terjed. A védőoltás beadását a szexuális élet megkezdése előtt ajánlják a szakemberek. Ennek oka, hogy meglévő HPV-fertőzöttség esetén a vakcina nem gyógyítja meg a fennálló fertőzést, és ennek megfelelően a klinikai vizsgálatokban a vakcina hatékonysága alacsonyabb lesz.

Hány éves kortól adható a HPV oltás?

A 7. évfolyamos lányok számára már a 2014/2015-ös tanévtől kezdődően térítésmentesen elérhető a HPV elleni védőoltás, a 2020/2021-es tanévtől kezdődően pedig már a fiúk is kérhetik a védőoltás beadását. A HPV elleni védőoltás – melyet a korábbi tanévekhez hasonlóan idén is iskolai kampányoltás keretében adják be – igénybevételi aránya a lányok körében évek óta 80% körüli, a fiúknál 68%-os. A fiúk számára is biztosított a HPV elleni védőoltás, ugyanis a fiúkat is meg kell védeni: egyrészt tünetmentesen fertőzik meg a lányokat, másrészt náluk is kialakulhatnak különféle - szájüregi, végbélnyílás körüli és hímvessző daganatok - a fertőzés miatt. Az iskolai kampány során ingyen megkapott oltás 9 HPV-típus ellen véd, ezek okozzák a méhnyakrákos esetek és a HPV okozta nemi szemölcsök közel 90%-át.

A vakcináról már sok tapasztalat áll rendelkezésre, teljesen biztonságos, és bátran beadható más vakcinával együtt, ugyanabban a tanévben. Ha valaki nem egyezik bele a kamaszkori oltásba, később is beadathatja, de akkor már nem ingyenesen. Továbbá meglévő HPV-fertőzöttség esetén a vakcina nem gyógyítja meg a fennálló fertőzést, és ennek megfelelően a klinikai vizsgálatokban a vakcina hatékonysága is alacsonyabb lesz. A HPV elleni védőoltás emiatt még a fertőzöttség kialakulása előtt (vagyis a szexuális élet megkezdése előtt) erősen ajánlott.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Nőgyógyászati daganatok megelőzése: ezek a legfontosabb szűrővizsgálatok

Nőgyógyászati daganatok megelőzése: ezek a legfontosabb szűrővizsgálatok

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

méhnyakrák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához