Homeopátia: erős mérgeket is használnak alapanyagként a szakember szerint
A homeopátia, és a természetes készítményekkel kapcsolatban fontos információkat osztott meg Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő.
"Időnként szóba kerül nagy hitvitákat kiváltva a monokomponensű homeopátia és a hagyományos növényi készítmények területe, mint két olyan csoport, ahol az Európai Unióban nem (vagyis itt sem) kell klinikai bizonyíték az engedélyezéshez/alkalmazáshoz. Magyarországon tegyük ezekhez hozzá a patikai készítésű (magisztrális) gyógyszereket a Szabványos Vénymintákban és azon kívül. És persze ott az étrendkiegészítők nagy csoportja, ami külön téma. Mind a homeopátia, mind a hagyományos készítmények esetén a jogalkotó szándéka az volt, hogy legalább a biztonságosság és a minőség hatósági ellenőrzése biztosított legyen, mert az illegalitásba kényszerítés és a betiltás esetén még ennyi sem biztosított, ami nagyon súlyos aggályokat vetne fel, mert tetszik-nem tetszik, egyelőre ezeket sokan alkalmazzák. " - írta Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő csoportjában.
A posztban Dobson úgy fogalmazott, hogy a homeopátiában pl. erős mérgeket is használnak alapanyagként, és a nem gyógyszer kategóriában forgalmazott növényi cuccokban időnként felbukkan a merevedési zavarok esetén alkalmazott szildenafil, tadalafil vagy nem szteroid gyulladáscsökkentők.
"A magisztrális gyógyszerek esetében csak azért nincs, vagy kevés a biztonságossági aggály, mert egyrészt a mellékhatások még annyira sem kerülnek dokumentálásra, mint a gyári termékeknél, másrészt zömmel külsőleges termékekről van szó. De visszatérve a homeopátiához és a hagyományos növényi gyógyszerekhez, én nem tartom szerencsésnek a durva hitvitákat. Közegészségügyi súlya e termékeknek nincs. A magyar nép egészsége pl. egy fokkal nem volt jobb, sőt rosszabb volt akkor, amikor a homeopátia tiltott volt a szocialista korszakban, csupán, mert e termékek ilyen szempontból közömbösek. Ellenben tájékoztatni kell az embereket e készítmények engedélyezési-jogszabályi korlátairól, hatásosságuk igazolatlanságáról és arról, hogy ezzel együtt szigorú szabályok mellett miért lehetnek forgalomban és arról, hogy mi remélhető tőlük és mi nem." - fejtette ki a szakember.
Olvasta már?
- Ez a CBD 8 gyakori mellékhatása
- Lebénult a férfi, aki túlzásba vitte a B6-vitamint szedését
- Meghalt egy 37 éves nő, mert túl sok étrend-kiegészítőt szedett az ízületi gyulladására
- Ez az új szabályozás vonatkozik a homeopátiás szerekre
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!