Így hozzuk ki a legtöbbet az egészségpénztári tagságból
A magyarok az egészségügyi kiadásaiknak csaknem 30 százalékát saját zsebből fizetik. Ez azt jelenti, hogy amellett, hogy gyógyszert és egyéb gyógyászati termékeket vásárolunk, valószínű, hogy magánorvoshoz is megyünk. Ez anyagilag megterhelő, de a költségek egy része tervezhető, és ebben az egészségpénztár is a segítségünkre lehet.
Sokat költünk, de keveset spórolunk
Az egészégügyi kiadásaink 30 százalékát magunk fizetni még az Európai Unión belül is kiemelkedőnek számít. Az átlag az EU-ban ennek csupán a fele. Ez nem azt jelenti, hogy magasabbak is az egészségügyi kiadásaink, mint az EU átlag, hiszen egy magyar egészségére fele akkora összeg megy, mint egy átlagos Uniós polgáréra, ugyanakkor az Unióban számos állam jóval nagyobb részt vállal az állampolgárai egészségügyi kiadásaiból. Nálunk a magánegészségügy révén kialakult egy párhuzamos egészségügyi rendszer, amely ma már aligha mondható luxus szolgáltatásnak.
Az egyszerű szolgáltatásbővítő funkció helyett a magánegészségügy komoly szerepet vállal az emberek egészségügyi ellátásában, és ha olyan szakterületen van szükségünk ellátásra, ahol hosszú várólistákkal nézünk szembe az állami egészégügyben, akkor a magánegészségügy gyakran az egyetlen járható útja annak, hogy időben megfelelő kezeléshez jussunk.
Ez azonban komoly anyagi forrást emészt fel. Egy szakorvosi vizsgálat ára nem ritkán 35-40 ezer forint körül mozog, és erre jöhetnek még a kontroll vizsgálatok költségei és a gyógyszerek, gyógykezelés díja. Az egészségünk összesen évi többszáz ezer forintunkba kerülhet akkor is, ha alapvetően egészségesek vagyunk, és csak néhány vizsgálatra és szűrésre megyünk el, szemüveget csináltatunk vagy fogorvoshoz megyünk.
Hiába azonban a magas kiadás, a magyaroknak csak töredéke használja az öngondoskodást takarékoskodásra – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu szakértője. Az összes egészségügyi kiadásnak csupán 3 százalékát fizetjük egészségpénztárból vagy egészségbiztosításon keresztül.
Az egészségpénztárhoz kapcsolódó adóvisszatérítésen keresztül az infláció felett spórolhatunk, így megőrizhetjük az egészségügyi költéseink vásárlóértékét. Az egészségpénztárba befizetett összeg 20 százalékát, évente legfeljebb 150 000 forintot visszaigényelhetünk az adónkból. Így mindenkinek, aki akár minimális összeget is fordít a saját vagy családja egészségére, és fizet személyi jövedelemadót, megéri az egészségügyi költéseit a pénztáron keresztül fizetni.
Van, amire jövőre többet költhetünk
Az egészségügyi kiadásaink egy részét előre megtervezhetjük. Ha már tudjuk, hogy egy kisebb műtétre vagy fogászati kezelésre lenne szükségünk, esetleg jövőre akarunk új szemüveget csináltatni, akkor arra tartalékolhatunk a pénztárban előre. Az egészségpénztárban tartott összeg némi hozamot is termel, így nem értéktelenedik el, és szabadon felhasználhatjuk, amikor szükségünk van rá.
Az egészségpénztár önsegélyező szolgáltatásokat is nyújt. Ezek arra valók, hogy olyan életesemények során, amelyek anyagilag megterhelők, ne rendüljön meg az anyagi helyzetünk. Ilyen a gyermekszületés, a gyerekek beiskolázása vagy a lakáshitel törlesztése. Az önsegélyező szolgáltatások egy része a minimálbér összegéhez kötött, ezért az ezekre igénybe vehető összeg évről évre nő. Különösen igaz ez olyan nagyobb mértékű emeléseknél, amelyet a következő három évben tervez a kormány – emlékeztet a BiztosDöntés.hu szakértője.
Lakáshitel törlesztésére például 2025-ben havi 43 620 forintot lehet költeni, éves szinten 43 200 forinttal többet, mint 2024-ben, így az ez után igényelhető adóvisszatérítés több, mint 8 600 forinttal több.
Kényelmes fizetés, akár év végén is
Az egészségpénztárak számos kényelmi szolgáltatással várják a tagjaikat, és gyakran kínálnak különböző akciókat is. A Patika Egészségpénztár például az Affieda magánegészségügyi központokkal együttműködve 10 százalék kedvezménnyel kínál Patikaprevenció csomagokat, amelyek keretében általános, kifejezetten nők vagy férfiak számára összeállított szűrővizsgálatokon vehetünk részt.
Ezen kívül szezonális akciókkal is gyakran találkozhatunk, különösen év vége felé, amikor nagyobb összegű befizetéssekkel még növelhetjük a visszaigényelhető adó mértékét.
Az egészségkártyával történő fizetésnek számos előnye van, és a modern, bankkártyával összeköthető egészségkártyával ehhez még a pénztári egyenlegünket sem kell nyomon követnünk. Az OTP Egészségpénztár kártyája a bankkártyánkkal összekötve akkor is használható, ha egyébként nincs az egészségszámlánkon elegendő pénz a fizetéshez. Az egészségkártya a hiányzó, vagy akár a teljes összeget átkéri a bankkártyánkról. Ez a fizetés ugyanúgy pénztári befizetésnek minősül, és adóvisszatérítést igényelhetünk utána.
A befizetés azonnal jóváíródik az egészségszámlán, így év végén is egyszerűbben tudunk így befizetni a pénztárba.
Az egészségpénztári belépés már több pénztárnál is megoldható online. Az MBH Gondoskodás Egészségpénztárnál is kitölthetjük a belépési nyilatkozatot online, és a pénztárak számára kötelező ügyfélazonosítást is elvégezhetjük papírmentesen.
Ha pedig belépési akciót keresünk, a BiztosDöntés.hu-n keresztül érkezve a Prémium Egészségpénzárnál az első hat hónapban ingyen kapjuk a Védőháló egészségbiztosítást, és decemberben 5 000 forint jóváírási akció mellett nyithatunk számlát.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Így gondoskodhatunk saját időskorunkról az egészségpénztárral