Ezeket látta már?

Hogyan készítsünk számítógépet mesterséges neuronokkal? Érdekes előadások jönnek

Hírek
2025. április 28. 16:54
hírek számítógép mesterséges neuron előadás

Természetes hálózatokról, mesterséges neuronokról és az eljövendő kvantumfölényről tartanak majd előadást neves szakemberek.

Május 6-án, kedden következik a Jövőtervező BME sorozat 7. állomása, ezúttal a Természettudományi Kar kutatóival. A Gépi neuron és kvantumagy: tudományos ötletek és megoldások az újrahálózott információtechnológiában című esemény moderátora Asbóth János, az Elméleti Fizika Tanszék docense lesz – az ő segítségével tekintjük át, mire számíthatunk az ismeretterjesztő előadásokon.

Az elsőt Török János, az Elméleti Fizika Tanszék docense tartja Komplex és mesterséges hálózatok címmel. Szó lesz benne természetes és mesterséges hálózatokról, a középkori pestisjárványok terjedésétől a mai távközlési rendszerekig – és arról, hogy milyen problémákat hogyan érdemes megoldani.

Aztán ott van az emberi agy, amely bizonyos feladatokban nagyon jó, másban meg nem annyira – de nem csak ez teszi olyan érdekessé kognitív tudományi szempontból. Megismerkedhetünk a rétegenként összekötött neurális hálózatokkal és megtudhatjuk, hogyan lehet kiszámolni egy neuron kapcsolódásainak számát.

Ehhez a témához kapcsolódik Rácz Péter, a Kognitív Tudományi Tanszék adjunktusa Neuronhálózatok és emberi intelligencia című előadásával. Arról fog beszélni, hogy mit tud és mit nem tud az agy, illetve milyen segédeszközöket használhatunk a hiányosságai kompenzálására.

Az emberi agy ugyanis a komplex, az erősségeihez kevésbé illeszkedő feladatokat ki tudja szervezni a természetes, társas és mesterséges környezetnek. A számítógépnek még gyengesége a mintázatfelismerés, az olyan neurális hálók viszont, mint a nagy nyelvi modellek, kimondottan jók ebben, legyen szó arcokról vagy beszédről. A kvantumszámítógép pedig korábban elképzelhetetlen számítási komplexitással és sebességgel képes számok faktorizálására, kódoptimalizálásra.

Takarékosabb MI-használat

Halbritter András egyetemi tanár, a Fizikai Intézet igazgatóhelyettese arra a kérdésre ad majd választ, hogy Hogyan készítsünk számítógépet mesterséges neuronokkal? Ez azért fontos, mert ugyan a mesterséges intelligencia mögött matematikai szempontból egyszerű rendszerek állnak, de nagy adatbázisokra és nagy számítási kapacitásra van hozzá szükség. Így aztán ha igazán elkezdjük használni, akkor becslések szerint az elektromosáram-termelés 20 százalékát igényli majd.

Ezen a ponton segíthet a fizika: a számítógép által szimulált neuronháló tényleges megépítése mesterséges neuronokból. Ezt nevezik hardveres gyorsítónak, amit a BME-n is építenek már. Valószínűleg gyorsabb is lesz, mint egy számítógép, de a lényeg, hogy sokkal kisebb az energiaigénye.

A kvantumszámítógép is egy gyorsító célhardver, amely sokat segíthet bizonyos speciális feladatok megoldásában, kihasználva a világ különleges, kvantumos tulajdonságait. Hogy mik ezek, azt megtudhatjuk Weiner Mihály, az Analízis és Operációkutatás Tanszék docense Mitől más a bit, ha kvantum? című előadásából.

Mennyire vagyunk már közel ahhoz, hogy tényleg hasznos legyen a kvantumszámítógép, ne csak sci-fi-ötlet?

Más szóval: Mi kell a kvantumfölényhez? – Ezt Pályi András, az Elméleti Fizika Tanszék docense fogja feszegetni. Kiderül, mi kell még ahhoz, hogy a mai titkosító rendszereket ne fenyegesse a kvantumszámítógép, és hogy milyen számítási feladat az, ahol már érdemes bevetni.

Miből és hogyan építsük meg a kvantumszámítógépet, miből legyenek a qubitek? Egyelőre a kísérleti fázisban tart a kvantumszámítógép-fejlesztés, a különféle fizikai platformok (nyomtatott szupravezető áramkörök, vákuumkamrában lebegtetett atomok, optikai szálba csatolt fotonok stb.) egyikét sem sikerült még felskálázni a megfelelő qubitszámra. Könnyen lehet, hogy a jövő kvantumszámítógépei teljesen más fizikai qubitekkel működnek majd – hogy milyen kutatások folynak a BME-n ilyen alternatív, újfajta qubitekkel, arról Makk Péter, a Fizika Tanszék docense számol be Szupravezető kvantumbit a BME-n című előadásában.

A program 17 órakor kezdődik, a kutatók a végén kérdésekre is válaszolnak majd.

Összegezve

  • A Jövőtervező BME sorozat 7. állomása május 6-án, kedden lesz.
  • Az előadások témái között szerepelnek természetes és mesterséges hálózatok, valamint a kvantumfölény.
  • Az esemény moderátora Asbóth János, az Elméleti Fizika Tanszék docense.
  • A kutatók előadásokat tartanak a gépi neuronokról, kvantumagyakról, és a kvantumszámítógépek fejlesztéséről.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
# hírek # programajánló # előadás # mesterséges neuron # kvantumfölény # mesterséges intelligencia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés