Ezeket látta már?

Megéri-e az egészségpénztár és mennyi pénzt érdemes befizetni?

hírek megéri az egészségpénztár

Magyarországon már régóta megvan a magánellátás és az állami ellátás kettőse, de az elmúlt tíz évben sokat változott a kettő közti reláció. A magánellátás szolgáltatásbővítő funkcióját meghaladva szerves része az egészségügyi ellátásnak.

A magánellátás fontos a betegeknek

A magánellátást már régen nem egyfajta luxusnak tekintjük, ahová azért járunk, mert ott az orvost nem szorítja az idő vagy mert kényelmes váróba érkezünk, ahol egyébként vélhetően nem kell sokat várakoznunk. Az állami ellátás nehézségeinek növekedésével párhuzamosan a magánszektor szolgáltatási köre jelentősen bővült, és mára komoly diagnosztikai berendezésekkel és orvosi műszerekkel is felszerelt, modern orvosi rendelők várják a betegeket.

Egy dolog azonban maradt, a vizsgálatokért a betegnek kell fizetnie

Sokszor ez nem is igazán választás kérdése, hiszen az állami egészségügyben tapasztalt várakozási időket a magánegészségügy segítségével tudják a betegek lerövidíteni, hogy így megfelelő időben jussanak kezeléshez. Ennek pedig ára van, az egészségügyi kiadásaink közel 30 százalékát saját zsebből fizetjük, aki tehát gyógyulni szeretne, az így vagy úgy, de megpróbálja összegyűjteni az ehhez szükséges összeget, megpróbálva megküzdeni a növekvő nehézségekkel.

A kiadások állami támogatással csökkenthetők

Az egészségpénztárhoz évente legfeljebb 150 ezer forint állami támogatás kapcsolódik, amelyet adóvisszatérítés formájában kap meg a pénztártag. A pénztárba befizetett összeg 20 százalékát igényelheti vissza legfeljebb évi 750 ezer forint befizetésig. Ez azonban magas összeg, havonta 62 500 forint, amely keretet a legtöbb pénztártagnak nem szükséges kihasználnia.

– A támogatás azonban arányosan kisebb befizetésnél is jár, és egyben azt is jelenti, hogy az egészségügyi kiadásainkat – a pénztár költségét is figyelembe véve – akár nagyjából 15 százalékkal is csökkenthetjük. Ez az infláció feletti megtakarítást jelent gyógyszereken, magánorvoson, sőt, lakáshitelen – emeli ki Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu szakértője, aki szerint ez még fontosabb azoknak, akiknek megterhelő a magánellátás költségeinek kifizetése.

Egészségpénztár nem csak tehetősöknek

Tévhit ugyanakkor azt gondolni, hogy egészségpénztárban csak azok tudnak takarékoskodni, akik jobb anyagi helyzetben vannak. Az egészségpénztárak ugyan rendszeres befizetést várnak el, de akár egészen kis, párezer forintos összeget is befizethetünk havonta. Minden egészségpénztár kínál bankkártyás befizetési lehetőséget, így átutalási költséggel nem kell számolni, és a pénzt egészségpénztári szolgáltatásokra akár azonnal el lehet költeni.

Aki persze teheti, annak több okból is megéri nagyobb megtakarítást képezni az egészségpénztárban, különösen, ha valamilyen nagyobb orvosi beavatkozást, szűrővizsgálatot, fogorvosi kezelést vagy szemüvegvásárlást tervez. Az egészségpénztárban tartott összeg után a pénztártag hozamot kap, az adóvisszatérítés pedig növeli a pénztárban tartott megtakarítást. A pénztár befizetéskor százalékos költséget von a befizetett összegből, de a számláért havidíjat nem számol fel, a pénzt tehát ingyen tarthatjuk az egészségszámlán, sőt, a két évre lekötött összeg után 10 százalék adóvisszatérítés igényelhető.

Mennyi pénzt fizessünk be az egészségpénztárba?

Ugyanakkor az egészségpénztárral nyerhető adókedvezményre annál inkább szükségünk lehet, minél nagyobb nehézséget jelent kifizetni egy-egy magánban igénybe vett szolgáltatás árát. A rendszeres befizetés azonban gondot okozhat.

Érdemes azzal kezdeni, hogy átgondoljuk, hogy mennyit költünk egy évben egészségügyi szolgáltatásokra. A jövőbe látni természetesen nem tudunk, de ha valami miatt rendszeresen járunk kontrollra vagy gyógyszert szedünk, esetleg tudjuk, hogy telente rendszerint elkapunk egy vagy két vírusos betegséget, akkor ezeknek a költségeivel tudunk számolni. Ha szemüveget hordunk, akkor 3-5 évente valószínűleg új szemüveget fogunk csináltatni, ennek az árával minden vonatkozó évben tudunk tervezni, és ha a szemüveg árát hónapokra elosztjuk, úgy nem olyan megterhelő kifizetni egy szemüveg több tízezer forintos költségét.

Ha megvan az összegünk, akkor ezt megnövelhetjük a pénztár költségével, ha nem tudjuk pontosan, hogy ez mennyi, vagy sávos levonást alkalmaz a pénztár, akkor számoljuk 5-6 százalékkal. Ezt 12-vel elosztva megkapjuk, hogy mennyit érdemes havonta befizetnünk a pénztárba.

Az egészségpénztárak rugalmasak a befizetésekkel, többnyire lehetővé teszik a negyedéves, féléves vagy éves befizetéseket is, és eseti befizetést is bármikor teljesíthetünk. A legnagyobb szabadságot azonban a bankkártyával összeköthető egészségkártya adja.

Ezzel a megoldással olyan helyeken élhetünk, ahol elfogadják az egészségkártyánkat, és így akkor is tudunk az egészségpénztárból fizetni, ha egyébként nincs az egészségszámlánkon megfelelő egyenleg.

A bankkártyával összekötött egészségkártya vásárláskor átkéri a számla értékéhez hiányzó összeget a bankkártyánkról, megemelve a pénztár költségével. Ez pénztári befizetésnek minősül, és ez után is igényelhetjük az adóvisszatérítést.

Ilyen modern kártyát több pénztár is kínál. Az OTP Egészségpénztár és a Prémium Egészségpénztár a vásárlás pontos összegét veszi át a bankkártyánkról, míg a Patika Egészségpénztár kártyája automatikusan feltöltődik az általunk megjelölt összeggel.

Mindkét megoldás biztonságos és kényelmes kártyahasználatot tesz lehetővé.

Használjuk a pénztár szolgáltatásait!

Aki gyakran jár magánorvoshoz, talán elgondolkodik azon, hogy egészségbiztosítás keretében fedezze ezeket a kiadásokat. Az egészségpénztárak egy része erre is kínál megoldást. Ráadásul itt alacsonyabb díjakkal kell számolni, mert az egészségbiztosítás díja a pénztárak nagy taglétszámához igazodik, és a biztosítás díjához kapcsolódó egészségpénztári befizetés után is adóvisszatérítés jár.

A Patika Egészségbiztosítás három választható egészségbiztosítási csomagot kínál, egyre bővülő szolgáltatási körrel és keretösszegekkel. Három csomag közül választhatunk az OTP Egészségpénztárnál is. Az MBH Gondoskodás Egészségpénztár pedig azon ritka pénztárak közé tartozik, ahol fekvőbeteg ellátásra is köthető egészségbiztosítás.

A Prémium Egészségpénztár a választható egészségbiztosítási csomagokon túl szűrőviszgálati csomagot is kínál, amelynek előnye, hogy a százezer forintot is meghaladó költségű vizsgálati csomag árát havonta elosztva fizethetjük ki.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Így gyógyulhat olcsóbban magánban

Így gyógyulhat olcsóbban magánban

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához