Terjed a lepkehimlő az óvodások körében: ez a legjellegzetesebb tünete
Egyre több óvodáskorú gyermek kapja el a vírusos megbetegedést.
A lepkehimlő gyakori vírusfertőzés az óvodások körében, és általában nem jár súlyos tünetekkel – írta meg az Infostart az InfoRádióban elhangzottak alapján, ahol Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke nyilatkozott.
"A betegség legjellegzetesebb tünete a kiütés, ami elsősorban a két orcán, néha pedig az orrnyergen jelentkezik, innen is kapta az elnevezését, hiszen a pirosodás egy pillangót formál. A szakértő hozzátette, miután a szél is kifújhatja a gyermek arcát, de mástól is kipirulhat, ezért ha a bőrből nem kiemelkedő, apró elemű kiütéseket talpasztalunk testszerte, akár a végtagokon – amelyek általában alig viszketnek –, jó eséllyel lepkehimlős a gyermek" – mondta Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
Előfordul, hogy csalánkiütésnek nézik a lepkehimlőt, de ez erőteljesen viszket, míg a lepkehimlőnek általában kevés tünete van. A kiütések megjelenése előtt néhány nappal hőemelkedés jelentkezhet enyhe vírusos panaszokkal, de ezek nagyon gyakran elkerülik a figyelmet.
Fontos tudni, hogy a betegség a tünetek jelentkezése előtt fertőz, ezért történhet meg az, hogy sorban jelentkezik egy-egy óvodás csoport tagjain, ha egyikük már elkapta. Viszont a lepkehimlőt csak egyszer szokták elkapni a gyerekek.
A megjelenő kiütések általában néhány nap alatt elmúlnak. A betegség súlyosabb lefolyása nagyon ritka, de várandós kismamák lehetőség szerint kerüljék a lepkehimlős gyermekeket – tanácsolta Havasi Katalin.
A lakosságnak több mint fele már kisgyerekkorban átesik ezen a fertőzésen. A lepkehimlő általában gyógyszerelés nélkül elmúlik, de ha egyéb tünetek is jelentkeznek, akkor mindenképpen forduljanak orvoshoz – ajánlotta a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
A lepkehimlő tünetei
A legtöbb esetben a lepkehimlő tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel zajlik. A tünetek megjelenése és lefolyása nagyban függ a beteg életkorától. A fertőzés lappangási ideje 4-20 napig terjedhet.
Tünetek gyermekkorban:
- láz,
- hányinger,
- fejfájás,
- orrfolyás,
- arculcsapásra emlékeztető vörösség a két arcfélen,
- csipkeszerű kiütés, mely a törzs felől terjed a végtagok felé,
- sápadtság (vérszegénység jeleként).
A lepkehimlő tünetei felnőttkorban:
- napokig vagy hetekig tartó ízületi fájdalom, mely a nagy ízületeket érinti;
- NEM jellemző az arculcsapásra emlékeztető vörösség.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!