Új tüdőszűrő állomás a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bethlen utcai Járóbeteg Szakellátási Központjában a világ egyik legkorszerűbb készülékével felszerelt tüdőszűrő állomás kezdte meg működését, ahol a tervek szerint évente több mint huszonötezer vizsgálatot végeznek majd.
A tüdőszűrő ma már elsősorban nem a TBC, hanem egyéb betegségek, többek között a tüdőrák korai felismerését szolgálja.
Ma már a preventív szemlélet, a betegségek megelőzésére való törekvés egyre fontosabb szerepet tölt be az orvoslásban. Ezt szolgálja a Bethlen utcai Járóbeteg Szakellátási Központban végrehajtott fejlesztés is. A korszerűsítésnek köszönhetően az intézményben a legmagasabb technikai színvonalat képviselő géppel végezhetik a szűrővizsgálatokat és kulturált környezetben fogadhatják a tüdőszűrőre érkezőket.
– hangsúlyozta Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának elnöke.
A kötelező tüdőszűrést a súlyosan fertőző betegség, a tuberkulózis (TBC) megfékezésére az 1960-as években vezették be Magyarországon. A szűrésnek és a BCG oltásnak köszönhetően a TBC ritka betegséggé vált, így 2014 óta már nem kötelező a vizsgálat. Jelenleg a tüdőszűrések jelentős részét a munkavállaláshoz szükséges foglalkozás-egészségügyi vizsgálat részeként végzik. Emellett a szűrés szakmai ajánlás alapján a 40 év felettieknek évente egy alkalommal ingyenes és javasolt, különösen azoknak ajánlott, akik aktív dohányosok. A vizsgálat ma már elsősorban nem a TBC, hanem egyéb betegségek, többek között a tüdőrák korai felismerését szolgálja. Magyarországon évente mintegy tízezer új tüdőrákos esetet diagnosztizálnak és a betegség következtében körülbelül kilencezren halnak meg, a korai stádiumban felfedezett daganat azonban jó eséllyel gyógyítható.
- Nem arra számítunk elsősorban, hogy TBC-s beteget szűrünk ki, hanem azt szeretnénk, hogy a vizsgálattal az ennél sokkal gyakoribb tüdődaganatot ismerjük fel. A szűrés azért kiemelt jelentőségű, mert a korai stádiumú tüdőrák sokkal eredményesebben gyógyítható, mint az előrehaladott, áttétet adó daganatok.
– emelte ki Horváth Ildikó egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinika igazgatója.
Az új, modern röntgenberendezéssel a tervek szerint több mint huszonötezer vizsgálatot végeznek évente a Bethlen utcai Járóbeteg Szakellátási Központban.
- Az önálló tüdőszűrő állomás kialakítása nagyon fontos lépés a tüdőgondozás területén. A korszerű gép lehetővé teszi, hogy az eddiginél több vizsgálatot végezzünk el. Az itt kiszűrt betegek gondozását pedig a Tüdőgondozóban folytatjuk. A vizsgálat azért is fontos, mert a tüdőt érintő megbetegedések mellett más szervek, például a szív kóros elváltozásait is korai stádiumban felismerhetjük, így az időben elkezdett kezelés sokkal hatékonyabb lehet – ismertette Keszthelyi Réka, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinika Tüdőgondozó klinikai főorvosa.
Tóth Tibor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bethlen utcai Járóbeteg Szakellátási Központjának vezetője a hirek.unideb.hu-nak elmondta: a röntgenkészülék megvásárlása mellett modernizálták a tüdőszűrő helyiséget, többek között kicserélték a nyílászárókat, felújították a burkolatot és korszerűsítették az elektromos hálózatot. Tüdőszűrésre a központi, (52) 52 52 52-es telefonszámon és email-ben a bik@med.unideb.hu; betegiranyitas@med.unideb.hu címen lehet időpontot foglalni.
A beruházásról és a tüdőszűrő tevékenységéről a Klinikai Központ vezetősége a napokban a helyszínen tájékozódott.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!