Kiderült, miért nem működik a hormonterápia! Hibernációval játszák ki a mellrák sejtjei a kezelést
A deaktivált sejtek évek, évtizedek után is helyreállhatnak, ezért van jelenik meg a kezelések után a betegek mintegy felénél újra a betegség.
A hormonterápiát mellrák ellen alkalmazva, a rákos sejtek kis időre "kikapcsolják" magukat - derült ki a Cancer Discovery című szaklapban közzétett kutatásból. Az eredeti cél az volt, hogy a terápia megsemmisítse az esetlegesen fennmaradt rákos sejteket, azonban ezek ideiglenesen deaktiválódnak a kezelés hatására.
A kutatók az ösztrogénreceptor-pozitív mellrákban szenvedő betegeket vizsgálták, akik a betegek mintegy 80 százalékát teszik ki. Az inaktív sejtek hosszú idő elteltével ismét aktiválódhatnak, így sok esetben a betegség újra megjelenhet a kezelések után – írta meg a Telegraph.
A kutatók felismerték, hogy a G9a nevű enzim célzásával megakadályozhatják a sejtek deaktiválódását, így a hormonkezelés hatékonyabban tudja eltávolítani az már "alvó" sejteket is.
Mi a hormonterápia?
Rákbetegségek esetén a daganatos sejtek eredetétől, aktivitásától függően alkalmazhatók olyan szerek, amelyek a daganat működését vagy viselkedését befolyásolják. Így például sor kerülhet hormonterápiára is olyan daganatok kezelésénél (pl. prosztatarák, emlőrák), amelyek növekedéséhez hormonok hatása is szükséges.
A hormonterápia lényege, hogy azokban az esetekben, amikor a szövettan azt jelzi, hogy a daganat sejtjein a női nemi hormonokat (ösztrogént és/vagy progeszteront) érzékelő receptorok találhatók, csökkenteni kell ezeknek a hormonoknak a hatását a szervezetben. Ennek két alapvető módja, hogy magának az ösztrogénnek a szintjét kell csökkenteni vagy azokat a hormonreceptorokat kell blokkolni a daganatban, amelyek érzékelni tudják a női nemi hormon jelenlétét.
A női nemi hormonok szintjét, illetve hatását több módszerrel is csökkenthetik
A premenopauza időszakában (tehát még menstruáló nőknél) a petefészek hormontermelését is le kell állítani (kasztráció / ovárium abláció). Ez történhet műtéttel, tehát a petefészkek eltávolításával vagy gyógyszeres kezelés révén is.
Az operáció értelemszerűen visszafordíthatatlan, a hormontermelés gyógyszeres gátlása visszafordítható folyamat, fiatalabb életkorban a gyermekvállalási tervek szempontjából is fontos a megfontolt döntés. A petefészek működésének gyógyszeres gátlása egyenértékű lehet a sebészi eljárással, illetve önmagában a petefészek eltávolítása nem jelenti azt, hogy gyógyszerre nem lesz szükség. Posztmenopauza időszakában (tehát amikor már nincs menstruáció) a hosszú távú gyógyszeres hormongátláson van a hangsúly.
A hormonkezelés fegyelmet és kitartást igényel a nőktől, mert erre hosszú távon van szükség. Általában 5 éven át indokoltnak látják a kezelést, de vannak esetek, amikor az újabb kutatási adatok szerint a 10 éves hormonkezelés is indokolt. A hormonkezelések mellékhatásai kihívást jelentenek, ugyanakkor a hormonkezelésben részesülőknél kimutathatóan kisebb az emlőrák kiújulásának kockázata.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!