Gyógyszertárbezárási hullám fenyeget - nincsenek könnyű helyzetben a hazai patikák
Munkaerőhiány, a kistelepülési gyógyszerellátás rohamos romlása, a rezsiköltségek sokkszerű emelkedése - mindez egyszerre ront a patikák helyzetén is.
A Magángyógyszerészek Országos Szövetsége, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége és a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége idén nyáron újraalapította a Gyógyszerügyi Egyeztető Fórumot, hogy együtt küzdjenek meg a problémákkal. A testület részletes helyzetjelentést küldött a VG megkeresésére.
A Gyógyszerügyi Egyeztető Fórum alapját a 2011 és 2014 között azonos néven működő platform alkotja, amely szorosan együttműködött az egészségügyi kormányzattal a gyógyszerellátás kereteinek átalakítása során.
A fórum kiemelten fontosnak tartja a gyógyszerellátási szereplők gazdasági fenntarthatóságát, mely évről évre egyre nehezebb, pedig a megfelelő, a betegek által is elvárt szakmai munka alapfeltétele, hogy a gyógyszertárak biztos alapokon működjenek.
Így érinti a szakemberhiány a gyógyszertárakat
A fórum értékelése szerint az elmúlt tíz évben a gazdasági és a jogszabályi környezet romlása miatt a patikák száma folyamatosan csökkent, különösen a vidéki kistelepüléseken. A gyógyszerellátás számos megoldatlan problémája, mint például
- a támogatott gyógyszerek árrése,
- a magisztrális díj kérdése
- és az ügyeleti rendszer szabályozatlansága miatt
a patikák eredménytermelő képessége folyamatosan csökken. Ezzel szemben a kiadások mértéke egyre csak emelkedik.
Gyógyszertárbezárásokra számíthatunk
Jelenleg 2283 közforgalmú gyógyszertár és 626 fiókpatika működik országszerte, a számuk azonban az elmúlt 10-12 évben folyamatosan csökkent, így most mintegy 200-zal van kevesebb patika, mint 2010-ben. Főleg kisebb településeken húzták le a rolót patikák, míg az újonnan nyíló gyógyszertárakat jellemzően a nagyobb városokban létesítik.
Sorra zárnak be az ilyen patikák - sok település maradhat ellátás nélkül >>
A tavaly indított Magyar falu program céljával, a kistelepülések gyógyszerellátásának erősítésével természetesen egyetért a Gyógyszerügyi Egyeztető Fórum, de szerintük a kezdeményezés nem nyújt megfelelő megoldást a problémára.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!