Feléledt egy veszélyes középkori betegség - elszigetelik az új megbetegedőket
A krónikus bakteriális fertőzés súlyos bőrelváltozásokat, fekélyeket és idegrendszeri problémákat okozhat.
Megduplázódott a leprás esetek száma egy évtized alatt az Egyesült Államokban. Egy bizonyos állam, Florida felelős az esetek egyötödéért - jelentette be az amerikai járványügyi hatóság, a CDC. A Daily Star szerint lassan endémiáról lehet beszélni.
Floridában az esetek száma különösen drasztikusan megnőtt
A középkori betegség, a lepra, olyan súlyos mértékben terjed az Egyesült Államok délkeleti részén, hogy az érintetteket elszigetelik. Az elmúlt évtizedben a lepra esetei több mint megkétszereződtek a délkeleti régióban. Floridában az esetek száma különösen jelentősen megnőtt: az államban az összes fertőzés 4/5-ét, és az összes amerikai fertőzés közel 1/5-ét teszi ki.
A bakteriális fertőzés jó úton jár ahhoz, hogy újra népbetegség váljon belőle
A CDC hétfői levelében közölte, hogy 2020-ban az Egyesült Államokban 159 új lepra esetet jelentettek. Jelenleg Floridában passzív megfigyeléssel figyelik a betegséget, és az orvosoknak törvényi kötelezettségük van az esetek jelentésére egy munkanapon belül.
A lepra középkori Európában tombolt, és becsülték, hogy a betegség minden harmincadik embert érintett. A kutatók lepereket mutató csontvázak tömegeit fedezték fel, amelyek közül sok az 1000 és 1500 közötti időszakra datálódik. A betegeket anno leprakolóniákba küldték, ahol elszigetelten élték életüket, szigorúan elszeparálva a lakosság többi részétől.
A lepra jellegzetességei
A leprára jellemző tünetek átlagosan öt-tíz év alatt fejlődnek ki, és a betegek bőrükön kinövéseket, dudorokat vagy fekélyeket észlelhetnek.
Azonban a 16. század fordulójára a betegség rejtélyesen eltűnt, majdnem teljesen. Annak ellenére, hogy az esetek száma hirtelen csökkent.
A lepra genetikailag alig változott az évszázadok során, ami magyarázatot adhat arra, miért tetőzött a középkori Európában, amikor az emberek fejlesztettek ellenállást. Napjainkban évente mindössze 200 000 esetet jelentenek a lepráról a Világegészségügyi Szervezet (WHO) szerint. Szerencsére a betegség gyógyíthatól, a terápiát a WHO 1995 óta ingyenesen elérhetővé tette.
Mennyi ideig lappanghat a lepra?
A lepra lappangási ideje rendkívül szélsőséges időtartamú: lehet néhány hónap, de akár 20-30 év is.
Fertőzőképessége alacsony, a gyermekek könnyebben fertőződnek meg.
Szoros testi kontaktus mellett cseppfertőzéssel, a légutakon keresztül terjed, amennyiben a megfertőzött személy immunrendszere gyenge.
Előfordulhat, hogy az átadott kórokozókat az érintett immunrendszere minden különösebb nehézség nélkül leküzdi.
A betegség nem terjed szexuális úton, várandósság esetén a magzatot nem fertőzi meg. A kór elsősorban a kéz, a láb és az arc idegeit, valamint a bőrt érinti.
A kialakuló betegség típusa attól függ, hogy az immunrendszer miként reagál a baktériumokra. Ha a fertőzött nagyfokú rezisztenciát mutat a baktériumokkal szemben, tuberkuloid lepra alakulhat ki, amely csak egy, vagy néhány bőrön jelentkező elszíneződést idéz elő.
Akiknek alacsony a baktériumokkal szembeni ellenálló képességük, megjelenhet a lepromatózus lepra, amely súlyos bőrtünetekhez, majd – kezelés hiányában – vaksághoz, végtag-deformációkhoz, fekélyekhez és érzésvesztéshez vezet. A két lefolyás között átmenetek is vannak.
A lepra tünetei
- bőr alatti csomók;
- érzéketlen, rózsaszín, fakó foltok a bőrön;
- vöröses színű bőr;
- száraz fejbőr;
- az arc, kéz, fül bőrének fénylő sima megvastagodása;
- állandósult, erősen duzzadt orrnyálkahártya;
- a perifériás idegek megvastagodása;
- érzéketlenné váló, zsibbadó végtagok;
- izomgyengeség, a végtagok mozgathatóságának zavarai;
- végtagok elvesztése (ujj, kéz, lábujj, láb);
- az orrcsont, orrszövet leépülése;
- a szövetek további bakteriális felülfertőződése, fekélyesedése;
- a szemhéj bénulása;
- az üvegtest gyulladása, vakság;
- hangképzés zavarai;
- impotencia.
A betegség következményeként kialakuló tünetek súlyosságát a megfelelő kezelés, illetve annak elmaradása döntő módon meghatározza.
Olvasta már?
- Pestis, kolera, himlő: ma is félnünk kell ezektől a betegségektől
- A betegségek oka Mózes és Buddha szerint
- Új, izgalmas antibiotikumiot fedezett fel a mesterséges intelligencia
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!