Ezeket látta már?

Rágcsálók által terjesztett, ritka vérzéses láz fertőzött meg egy idős, magyar nőt

fertőzés magyar vérzéses láz

Súlyos vesekárosodása lett az idős asszonynak.

A 35. héten újabb ritka vírus okozta megbetegedést fedeztek fel Magyarországon. Egy 76 éves Veszprém vármegyei nőnél Hantavírus okozta veseszindrómát találtak. A laboratóriumi vizsgálat igazolta a Hantavírus Dobrava kóroki szerepét – írja a Dívány az NNK közleménye alapján.

Ez a típusú fertőzés mezei rágcsálók vizeletével, székletével terjed, és bár igen ritka, súlyos esetben akár halálos is lehet.

Mit kell tudni a hantavírusról?

A vírus hordozói és terjesztői rágcsálók. A kórokozó nagy mennyiségben főleg a vizeletben és a száraz ürülékben található, de a vírushordozó torkában is jelen van. hantavírus-fertőzések világszerte előfordulhatnak, de különböző térségekben eltérő vírusfajok dominálnak.

"Európában, így hazánkban is, a Puumala (PUUV) és a Dobrava-Belgrade (DOBV) vírusoknak van jelentős kóroki szerepük. A Puumala vírus okozza Európában a haemorrhagiás láz veseszindrómával nevű kórképek döntő többségét, átlagosan évente több mint 9000 esetet jelentenek. A legtöbb Puumala vírus asszociált megbetegedést Finnországban, Kelet-Oroszországban és Svédországban diagnosztizálták, de pl. Németországban, Belgiumban, Franciaországban, Norvégiában, Ausztriában és Magyarországon is folyamatosan igazolnak humán megbetegedéseket"- írja az NNK.

"A hantavírus okozta veseszindrómák súlyosabb formáját okozó Dobrava vírus leginkább Délkelet-Európában, főleg a Balkán régióban fordul elő, hordozója a sárganyakú erdei egér".

A haemorrhagiás láz veseszindrómával (HFRS) kórkép tünetei közt a magas láz, vérzés és veseelégtelenség szerepel. A betegség lefolyása enyhébb formától az életveszélyes állapotig terjedhet. A halálozási arány 10 százalékos.

Az ember az állati vizelettel szennyezett vízzel vagy talajjal érintkezve is megfertőződhet, de a vírus gyakran a légutakon keresztül jut be a megszáradt vizeletből/székletből képződő porral együtt. A kórokozó emellett bőrkontaktus útján, illetve felsértett bőrfelületen keresztül is bekerülhet a szervezetbe.

A hantavírus-fertőzést általában vérvizsgálattal (szerológiai tesztek) diagnosztizálják, melynek során kimutatható a vírus ellen termelt antitestek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához