Ezzel a betegséggel küzd Ferenc pápa
Ferenc pápán bélfali sérv miatt műtétet hajtanak végre, ami több napos kórházi tartózkodást igényel a római Gemelli klinikán - jelentette be Matteo Bruni szentszéki szóvivő miután az egyházfő megérkezett a kórházba.
A közlemény szerint a pápa a szerdai általános audiencia megtartása után ment a Vatikánból a közeli klinikára. A szentszéki szóvivő közölte, hogy a műtétet a délutáni órákban végzik. Teljes altatással laparotómiát, vagyis hasfali metszést hajtanak végre, és újraépítik a hasfalat protézis elhelyezésével.
Nem először műtötték a pápát bélfali sérvvel
Az operáció szükségességét a pápát követő orvosi csapat erősítette meg, miután Ferenc pápa bélfali sérvben szenved, ami gyakori elzáródást okoz egyre erősebb fájdalommal. A közlemény hozzátette, hogy a kórházi kezelés több napig eltarthat a műtétet követő felépülés biztosításához.
Ferenc pápán kedden végeztek vizsgálatokat a Gemelli egyik speciális osztályán, mely arról ismert, hogy a nukleáris orvostudomány diagnosztikai módszereit alkalmazza. A pápát március 29-től ugyanebben a kórházban kezelték néhány napig légúti fertőzés miatt. Ferenc pápát 2021 júliusában ugyanebben a kórházban vastagbél-divertikulózis, magyarul bélfali sérv miatt operálták meg.
Mi a bélfali sérv vagy más divertikulózis?
A gyomor- és bélrendszer bármely területén, de leggyakrabban a vastagbélben kialakuló zsákszerű kiöblösödések, más néven gurdély (divertikulum) jelenlétét divertikulózisnak nevezzük. Leggyakrabban a vastagbél falának leggyengébb helyén, főként az utolsó szakaszán (szigmabél) és a leszálló vastagbélben (colon descendens), ritkábban a vakbél (coecum) területén alakul ki. A divertikulumok többnyire csoportosan jelentkeznek, méretük általában 5-25 mm, de előfordulnak ennél jóval nagyobb tágulatok is.
A bélfali sérv főbb tünetei
A divertikulózis többnyire nem okoz panaszt; az eltérés egyéb okból végzett vizsgálat során, véletlenszerűen derül ki. A ritkább esetben előforduló tünetes betegségben visszatérő enyhe hasi fájdalom jelentkezhet, mely étkezésre általában fokozódik, székletürítés vagy gáz ürülése után enyhül. A fájdalom pontja a divertikulum elhelyezkedésétől függ, leggyakrabban az alhas bal oldalára lokalizálódik. Székrekedés, puffadás, hasi feszülés kísérheti.
A bélfali sérv (divertikulózis) lehetséges kiváltó okai
A betegség kialakulásában genetikai tényezők (a vastagbél felépítése és mozgékonysága), a mozgásszegény életmód és döntően a helytelen táplálkozás (kevés rostot tartalmazó étrend) játszik szerepet.
A divertikulózis tünetei
A divertikulumban megrekedt béltartalom pangása miatt gyulladás (diverticulitis) alakulhat ki.
Jellemző tünetei:
- erős hasi fájdalom, amely lehet időszakos vagy állandó,
- székelési szokások megváltozása,
- ritka esetben szurokszéklet,
- heveny gyulladás jeleként hőemelkedés vagy láz jelentkezhet,
- előfordulhat étvágytalanság, hányinger és hányás.
A nem kezelt gyulladás további szövődményeként rendellenes sipolyjárat (fisztula) képződhet a bélrendszer egyes részei között. A sipolyjárat akár a húgyhúlyagba is nyílhat. További szövődményként tályog, szűkület (stenosis) vagy bélelzáródás (ileus) keletkezhet. A kiboltosulás fala átszakadhat, aminek következtében hashártyagyulladás (peritonitis) jöhet létre. A divertikulumokból életet veszélyeztető bélvérzés indulhat el. A tartósan fennálló diverticulitis megnöveli a rosszindulatú daganat kialakulásának kockázatát.
Olvasta már?
- Ilyen a fájdalom, amikor daganat az oka
- Alig tud a sarkán járni? Ennek a betegségnek lehet a gyakori tünete
- Hátfájás ellen ezt a 3 módszert javasolja az orvos
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!