Ezeket látta már?

Az újrahasznosított műanyagedények is veszélyesek lehetnek - ez az oka!

ezért veszélyes újrahasznosított műanyagedény

Hiába születtek előremutató lépések annak érdekében, hogy az egyszer használatos műanyagedényeket újrahasznosított anyagokból állítsák elő, ez a törekvés sajnos újabb egészségügyi veszélyeket rejt magában.

Az európai zöld megállapodás értelmében 2025-re a műanyag csomagolóanyagok 65 százalékát újra kell hasznosítani (anyagukban, energetikailag, illetve a komposztálhatóság szempontjából is), ennek megfelelően bizonyos százalékig az újrafeldolgozott alapanyagok használata is kötelező lesz a jövőben.

Az újrahasznosított csomagolóanyagokból azonban eddig nem vizsgált vegyületek is az élelmiszerekbe oldódhatnak

A Laboratorium.hu cikkéből kiderül, hogy az újrafeldolgozott műanyagoknak egyrészt sérül a nyomon követhetőségük, másrészt bekerülhetnek közéjük más csomagolóanyagok (pl. tisztítószerek vagy kozmetikumok csomagolási hulladékai), és az is problémát jelenthet, ha az eredetileg élelmiszer-csomagolására szánt palackban más, akár veszélyes anyagot tároltak. Az is problémát jelenthet, hogy az újrafeldolgozás során a műanyagok magas hőmérsékletnek vannak kitéve, ennek során akár új anyagok is keletkezhetnek.

Majdnem biztosan kijelenthető tehát, hogy az újrahasznosított műanyagedények minősége és biztonsága romlik, több oligomert, szennyezőanyagot és bomlásterméket tartalmazhatnak.

Amint arról a Körkörös.hu számos cikkében beszámolt már: sok más „szuperanyag” mellett a műanyag elterjedése is óriási lökést adott az emberiség fejlődésének (a gazdaság és a mindennapi élet is elképzelhetetlen lenne műanyag nélkül), de éppen kitűnő tulajdonságai jelentik korunk egyik legnagyobb környezetvédelmi problémáját: a természetbe kerülve ugyanis a plasztik csak nagyon lassan bomlik le, mikroműanyagként pedig már gyakorlatilag mindenhol jelen van (még az emberi szervezetben is).

A műanyagok jelentős részét (így az élelmiszer-csomagolásként forgalmazott műanyagokat) életciklusuk során mindössze egyszer (!) használjuk fel. Az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő műanyagok mérgező anyagokat juttathatnak az élelmiszerekbe, veszélyeztetve ezzel az emberi egészséget.

Az újrafeldolgozás mindenképpen üdvözlendő kísérlet az egyszer használatos műanyagok visszaszorítására, azoknak mind anyagukban, mind pedig energetikailag történő hasznosítására, azonban ez a jószándékú kezdeményezés elsősorban ökológiai szempontból jelentős, a szervezetünkbe jutó káros vegyületek száma viszont minden bizonnyal csak gyarapodni fog.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Szintetikus kórokozó keringhet az artériánkban: sztrókot, szívinfarktust is okozhat

Szintetikus kórokozó keringhet az artériánkban: sztrókot, szívinfarktust is okozhat

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mikroműanyag

Forrás: Körkörös
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához